ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم ما همه گناهکاریم, شکست خوردن در مطرح کردن درام و زاویه دید کلیشه ای

امیررضا صفائی تبار
۱۰ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

امیراقایی برای تامین نیازهای مادی cd و فیلم می فروشد تا اینکه مریض شدن دخترش زندگی او را دگرگون می کند... روایت فیلم کلاسیک آست بر پایه پی رنگ، شاه پی رنگ و علت و معلول است. مهم ترین قسمت ضعف فیلم ریتم کند آن آست که باعث خستگی مخاطب می شود.زمان فیلم طبق اصول کلاسیک خطی آست.قهرمان فیلم امیر منفرد و تنهاست آشفتگی که در فیلم شکل می گیرد مریض شدن دختر است که باید تحت درمان قرار گیرد. نقطه عطف یک توموری که در سر دختر قرار دارد که توسط دکتر بیان می...

امیراقایی برای تامین نیازهای مادی cd و فیلم می فروشد تا اینکه مریض شدن دخترش زندگی او را دگرگون می کند...
روایت فیلم کلاسیک آست بر پایه پی رنگ، شاه پی رنگ و علت و معلول است. مهم ترین قسمت ضعف فیلم ریتم کند آن آست که باعث خستگی مخاطب می شود.زمان فیلم طبق اصول کلاسیک خطی آست.قهرمان فیلم امیر منفرد و تنهاست آشفتگی که در فیلم شکل می گیرد مریض شدن دختر است که باید تحت درمان قرار گیرد. نقطه عطف یک توموری که در سر دختر قرار دارد که توسط دکتر بیان می شود. نیاز دراماتیک امیر آقایی ؛ به دست آوردن پول برای عمل جراحی مغز توسط بهترین دکترها آست.
نقشه امیر آقایی به دست آوردن پول که با موانع رو به رو می شود. می خپاهد پول از شاگرد خانم زبانش بگیرد اما او درخواست نا معقولی دارد.او برای پول به تمام افرادی که cd فروخته رو می اندازد و آنها او را نا امید می کنند.
فیلم ابژکتیو نیست. یعنی تجربه ی نویسنده و کارگردان در فیلم نیست و بیشتر بر اساس دیده ها و شنیده ها ساخته شده و متاسفانه با زاویه جدید به موضوع نپرداخته و کلیشه شده است.
این فیلم علت و معلول هايي دارد. علت مریضی دختر cd های غیر اخلاقی و رابطه با شاگرد زن. معلول تقاسی که بر سر امیر آقایی می آید. با گرفتن تولد برای امیر آقایی توسط همسر دوم او غافلگیری رخ می دهد. و در ادامه کشمکش هايي که بین همسر اول او الهام حمیدی با امیر آقایی به وجود می آید دخترشان دوباره بیهوش می شود.ضعف مهم فیلم فاقد عنصر گره افکنی است. و تقریبا اتفاقات فیلم رو است. نقطه عطف دو ؛ کشف رابطه بین همسر دوم و امیر آقایی. و فرار کردن امیر لقایی و همسر دوم.بحران فوت دختر
اوج کشتن همسر دوم امیر آقایی توسط او.
گره گشایی شوهر اول نيوشا، دانوش مرده بود و الهام حمیدی، نيوشا را به قتل رسانده.
در ضعف اصلی فیلم می توان گفت که فیلم به خوبی پرداخت نشده است. از لحاظ کمپوزیسیون تصویری ابتر است. ما در فیلم سمپاد امیر آقایی هستیم و در بيشتر لحظات و حتی اشتباهات به او حق می دهیم. از لحاظ تصویر برداری و قاب بندی درست نبوده. بیشتر مدیوم فیلم برای تلویزیون و تله فیلم است تا سینما. کارگردان می خواهد تعلیق به وجود آورد ولی شکست خورده. ولی در کشش داستانی موفق بوده. کارگردان می خواهد درام در فیلم شکل دهد ولی نتوانسته. و در روایت فیلم و پرداخت آن درست عمل نکرده. و نتوانسته از الهام حمیدی و نيوشا ضیغمی درست بازی بگیرد و فیلم  فاقد دیالکتیک آست.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است