ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم آقایان, The Gentlemen, نقدی مختصر بر کامل ترین فیلم جنایی ۲۰۲۰

رضا ظفری
یک ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعsafr
امتیاز منتقد به فیلم :

امروزه مخاطبان سینمای فرامرزی با آمدن اسم ژانر جنایی یا سبک نوآر فرار میکنند!آری.درست خواندید فرار میکنند و به دیگر ژانر ها که محاور هیجانیشان صعودی تر از فیلم های حوصله سر بر جنایی که زیر شاخه هایی چون پلیسی و گنگستری دارند رو می آورند.دقیقا همان بلایی که سر فیلم های درام هالیوود آمد.فرق میان فیلم و فیلم را فقط منتقد و تحلیل گر سینما متوجه میشود و درک میکند.اما این وسط مخاطب معمولی باید چه کار کند که بفهمد طرفدار کدام ژانر یا سبک سینماییست؟...

به نام خدا

فیلم جنتلمن(آقایان)محصول ۲۰۲۰ کشور امریکا است.ژانر این اثر #جنایی...کمدی است و کارگردان آن.جوی ریچی است.بازیگرانی چون چارلی هیومن و جرمی استرونج نیز در آن به ایفای نقش پرداختند....

نقد اثر:

امروزه مخاطبان سینمای فرامرزی با آمدن اسم ژانر جنایی یا سبک نوآر فرار میکنند!آری.درست خواندید فرار میکنند و به دیگر ژانر ها که محاور هیجانیشان صعودی تر از فیلم های حوصله سر بر جنایی که زیر شاخه هایی چون پلیسی و گنگستری دارند رو می آورند.دقیقا همان بلایی که سر فیلم های درام هالیوود آمد.فرق میان فیلم و فیلم را فقط منتقد و تحلیل گر سینما متوجه میشود و درک میکند.اما این وسط مخاطب معمولی باید چه کار کند که بفهمد طرفدار کدام ژانر یا سبک سینماییست؟ این مشکل بسیار واضح است و دلیل واضح تری دارد.دلیل آن قضاوت زود مخاطب است.بیننده فیلم جنایی حتی اگر طرفدار پرو پا قرص این ژانر و فیلم های این ژانر باشد؛با دیدن یک فیلم جنایی ضعیف،نسبت به این ژانر سرد میشود و به ژانری دیگر روی می آورد.سپس بلای قبلی نازل میشود و دوباره تغییر ژانر و تغییر ژانر و.....

انقدر که انسان ظرفیتی سیری ناپذیر پیدا میکند که سینما جواب گوی همه ی این ظرفیت نیست.پس بیننده به خلق نیاز های کاذب روی می آورد و حتی بهترین فیلم را هم در ژانر های مختلف قبول ندارد و میگوید که فلان فیلم با امتیاز ۸/۱ ضعیف است...!

گفته های بالا حکایت از قضیه ی فیلم جنتلمن دارد.بعد از چندین مدت فیلم های جنایی ضعیف که استاندارد هایی را رعایت نمیکنند.اگر یک فیلم خوب مانند جنتلمن بیاید،مخاطبان به صرفِ چندین فیلم جنایی قبل که بد عمل کردند.حکم آنان را نیز به جنتلمن نسبت میدهند.حال میخواهد امتیازش ۸ باشد.میخواهد ۳ باشد.برای آنان فرقی نمیکند چون ذهنشان یک تصویر کلی از ژانر جنایی در این مدت کوتاه به کشیده که به راحتی قابل تغییر یا تصحیح نیست.اما باید این را بدانید که جنتلمن از هر چه تا به حال دیدید جدا است و سبک نوآری جدید به تصویر میکشد.

ژانر پایه ای این فیلم جناییست.یعنی ژانری که بینندگان کم ولی خاصی دارد.حال این فیلم جنایی بدون در نظر گرفتن پوئن های طنز خود چه کاری میتواند بکند؟شاید توانسته با عناصری کلیدی از جمله اثبات ژانر جزو فیلم های برتر ژانر خود شود.برتری آن از مرد ایرلندی از نظر من ثابت شده است.(از نظر ساختار کلی متن)

ساده تر بگویم:این فیلم در عین پیچیدگی.ساختار ساده ای برای تعریف عناوین خود دارد.کم بیننده است ولی بسیار دیده میشود.مخاطبان فراری را تعلیم میدهد و پای خود نگه میدارد.

این فیلم جنایی را به همه پیشنهاد میکنم زیرا.:

به اینگونه فیلم ها روزی نیاز پیدا میکنند.

یادداشت نقد نمای من کوتاه بود و بابت آن عذر خواهی میکنم.البته عذر موجهی دارم و آن هم این است که دیگر گنجایش کلمات در توصیف این فیلم معنا ندارد و تفاوتی آشکار را بیان میکند.

#پیشنهادی.ویژه

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است