ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم مسخره باز, Maskhare Baz, زمانی برای مسخره بازی

زهره نبی زاده
۲ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه آفتاب یزد-۱۹ آبان ۱۳۹۸
امتیاز منتقد به فیلم :

کاظم خان (علی نصیریان) صاحب یک سلمانی است که بعد از سال ها کار اکنون پیر شده، دستانش می لرزد


کاظم خان (علی نصیریان) صاحب یک سلمانی است که بعد از سال ها کار اکنون پیر شده، دستانش می لرزد اما همچنان مورد آزار رقیب عشقی دوران جوانی اش، بازرس کیانی (رضا کیانیان) است وی دو همکار جوان دارد شاهپور (بابک حمیدیان) که یک نظامی اخراجی با تمایلات سیاسی است و دانش (صابر ابر) جوانی عاشق بازیگری است که تاکنون نتوانسته حتی در یک تئاتر کوچک بازی کند اما همه ی فیلم "مسخره باز" حاصل آن چه درون سر او می گذرد می باشد.

"مسخره باز" ساخته همایون غنی زاده با تک لوکیشن و میزانسن زیبای تئاتری پا به دنیای سینما گذاشته و با فیلمبرداری و تدوین سینمایی یک فیلم با ریتم تند را به مخاطبین سینما هدیه می کند. فیلمساز از یک سو ادای دین به سینما و یا بهتر بگویم بازیگران و بازیگری را در پیش گرفته از سویی دیگر فیلم خود را با مضمون های متعدد و متنوع پرداخت نموده است. او که بینامتنیت را دریافته، دیوارهای تنگ نظری میان سینما و تئاتر را پشت سر گذاشته و امیدوارم در دنیایی که هنرهای ترکیبی در حال پیشرفت و گسترش می باشد وی نیز بتواند آثار زیبای دیگری را بدون توجه به این تنگ نظری ها پدید آورد.

همایون غنی زاده علاوه بر بازسازی بعضی از سکانس ها و نماهای فیلم های دیگر -با حال و هوای مسخره باز- به نظر می رسد فضای فانتزی حاکم بر فیلمش را نیز با اقتباسی از فیلم های تیم برتون ساخته باشد. 

می توان از دیدگاه روانشناختی، سیاسی، ساختاری یا زوایای دیگر به "مسخره باز" پرداخت اما نگارنده قصد دارد نگاه اصلی سازنده فیلم را دنبال نماید و آن همان چیزی است که در سر دانش می گذرد و به زبان او جاری می شود و فیلم را می سازد یعنی همان رویا ها و آرزوهایی که از کودکی تاکنون با وی بوده است. رویای دانش برای او همه چیز است، علت زنده بودن و تلاش هایش اگرچه برای دیگران یک مسخره بازی بیش نیست. کمد تنگ و تاریک سلمانی کاظم خان باند پرواز اوست، محل رهایی و آزادی است، جایی برای رسیدن به عشقش هما (هدیه تهرانی) سوپر استارسینما و همکاری با او برای از بین بردن باندهای فاسد و جنایتکار که در راس آن بازرس کیانی است. 

"مسخره باز" مخاطبانش را به یادآوری رویاها و آرزوهای کودکی دعوت می کند. دانش ما را به رویا سازی و آرزو بازی فرا می خواند. فیلمساز همگان را به تلاش برای رسیدن به آرزوهایشان تشوق می کند. نگارنده آرزوی زلزله و سونامی ندارد چون خوب و بد را با هم پاک می کند بلکه خواهان رسیدن همه به آرزو های کوچکشان می باشد و از این نمی ترسد که با رسیدن به آنها دیگر آرزو و رویایی باقی نماند زیرا آرزو و رویاهای بزرگ تر پشت آرزوهای کوچک قرار دارند.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است