ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم آن شب, The Night, ترس و تردید

امیررضا صفائی تبار
۶ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

کوروش اهاری توانسته در اولین گام و در لوکیشن نسبتا ثابت مسئله ترس و تعلیق را به خوبی پرداخت نماید. موسیقی به فیلم کمک شایانی کرده است. تدوین بر اساس حس است و مخاطب را تا انتها درگیر خود می کند.

ان شب اولین کار کوروش آهاری در مقام کارگردان است. فیلم در امریکا ساخته شده است و درباره ی زوجین است که در هتل گیر افتاده اند.

شخصیت اصلی بابک {شهاب حسینی } است که فیلم حول محور او می چرخد. پی رنگ اصلی فیلم دربار ه ی اتفاقات هتل است. بابک می کوشد تا از خانواده محافظت کند اما هر بار با مشکلی رو به رو می شود. خرده پی رنگ های فیلم ارتباط بابک با همسرش ندا ، و ارتباط بابک با متصدی هتل و ارتباط با همسر سابقش سوفیا است. 

مشکلی که فیلم از ان رنج می برد نداشتن روایت و همچنین باورپذیری است. فیلم از لحاظ کارگردانی شاید توانسته باشد ترس به مخاطب القا نماید اما برخی از پلان های فیلم برگرفته از پلان های چندین فیلم دیگر بوده با این وجود موسیقی به فیلم کمک شایانی نموده است. یکی از ضعف های فیلم در ابتدای فیلم روایت می شود فیلم با چهار کارکتر اغاز می شود محسن و همسرش در کنار بابک و ندا قرار است بازی مافیا انجام دهند ولی در ادامه فیلم به کلی محو می شوند. با وجود ضعف های فیلمنامه نمی توان از طراحی صحنه و دکور عالی فیلم چشم پوشی کرد. میزانسن خوب هتل و انتخاب لوکیشن مناسب فیلم از نکات خوب این فیلم است. شخصیت بابک باور پذیر است. کسی که با وجود ترس هایی که دارد تا اخرین لحظات از خانواده محافظت می کند .بابک می کوشد که شبنم نوزادش را دور از شبح ها نگه دارد . ضعف فیلم در پلانی است که ندا به خاطر زندگی مجبور به اعتراف می شود اما بابک نمی خواهد همسرش ازرده نماید و اعتراف نمی کند . فیلم پر از گره افکنی های پیاپی است و مخاطب را تا اخرین لحظه درگیر می کند . مسئله ی تعلیق در فیلم به خوبی پرداخت شده است تعلیق میان سکوت کردن یا ادامه دادن مسیری بی انتها . یکی از نکات مثبت فیلم استفاده از نمادهایی است که می بینیم. گربه سیاهی که بیانگر سیاهی و شوم است. و یا کارکتر پسر بچه ای که با هر بار حضورش دلهره را به جای ابراز علاقه می بینیم. و کارکتر سوفیا که واقعا در پیشبرد فیلم کمک شایانی کرده ترس را به مخاطب القا می کند. دیالوگ های فیلم رو به جلو حرکت می کند. دوربین حرکت می کند و ثابت نیست. و مهم تر اینکه عنصر تداوم و یک پارچگی پلان و سکانس به خوبی رعایت شده است. این فیلم در ژانر وحشت یکی از فیلم های قوی است که در سالیان اخیر ساخته شده است و میتوان اینده روشنی برای فیلمساز تصور نمود.

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است