ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
محمود نامی
یک سال پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعاختصاصی سلام سینما

"عصر جدید" یا "عهد عتیق"

ریسک بالای تقلید از برنامه های ماهواره ای در ایران


  

     "عصر جدید" یا "عهد عتیق"


     برنامه "عصر جدید" صدای و سیمای جمهوری اسلامی ایران بالاخره به پایان رسید و فینالیست ها، آخرین و بقولی بهترین اجرای خود را به نمایش گذاشتند. این برنامه که با هزینه بسیار زیاد و تبلیغات سرسام آور روی آنتن رفت، قبل از شروع، تداعی کننده برنامه های مشابه خارجی بود و این انتظار می رفت، حال که استعداد های فراموش شده ایران، در مسابقات مشابه در ترکیه، انگلیس، آلمان و سایر کشورها شرکت و با هنرنمائی خود، چشم ها را خیره و تحسین همگان را برمی انگیزند، آن دسته از هنرمندانی که امکان سفر به خارج و شرکت در این برنامه ها را نمی یابند، در برنامه ای مشابه در داخل کشور، هنر خود را عرضه و لحظات هیجان انگیز و مفرحی را برای بینندگان رقم بزنند، اما از آنجائی که محدودیت های بیشمار، رمق هنر در ایران را گرفته است، امکان حضور همه صاحبان هنر و موفقیت چنین برنامه ای، از همان ابتدا زیر سوال بود، در ادامه اعتراف "احسان علیخانی" در واکنش به اظهارات "پریناز ایزیار" و پخش یک کلیپ ساده از یک اجرای به اصطلاح غیر قابل پخش برای عموم، نشان داد که مواجه شدن " عصر جدید " با سکته، درست پیش بینی شده بود و این برنامه در نهایت نتوانسته است آنگونه که باید و شاید، با اجراهای متنوع، جذاب، دیدنی و هیجان انگیز، جایگاه ویژه ای را در میان برنامه های مشابه در سایر کشورها پیدا کند. جهت اطلاع، حتی یک اجرا در " عصر جدید " مخاطب عام در جهان پیدا نکرد و به اصطلاح ترند نشد؟! لذا اینکه گفته شود برنامه " عصر جدید " علیرغم استفاده از یک مجری سرشناس و ترکیبی تقریبا قابل قبول از داوران، نتوانست، انتظارات را آنگونه که مد نظر بود، برآورده سازد، سخن بگزاف گفته نشده است. روند این برنامه بگونه ای پیش رفت که حتی صدای هنرمند غیرجنجالی و بی حاشیه سینمای ایران، "پریناز ایزدیار" را نیز درآورد که به عصبانیت مجری و اعترافات تلخ وی منجر گردید. در طی مدت برگزاری برنامه نیز، کمتر شاهد حمایت، تعریف و تمجید چهره های معروف و محبوب کشور از آن بودیم؟! 


     برگزاری چنین برنامه ای در ایران، از همان ابتدا مشخص بود که با ریسک بالای عدم موفقیت روبرو خواهد بود، چرا که قبل از این، هر برنامه و مسابقه تقلیدی از کانال های ماهواره ای، بدلایل متعدد که خوشبختانه همه از آن اطلاع دارند و لزومی به تکرار مکررات در این نوشتار نیست، شکست خورده بود. در زمانه ای که ملت هر روز از طریق ماهواره و شبکه های اجتماعی، روزانه چندین برنامه مشابه، از جمله برنامه بسیار پرطرفدار " آمریکن گات تلنت " و ده ها کلیپ مربوط به مسابقات مشابه در سایر کشورها را می بیند، طبیعی بود که نتواند اجراهای بعضا بسیار ساده و معمولی را در " عصر جدید " بپذیرد، در نهایت نیز 5 نفری که به فینال رسیدند، در مهمترین بخش مسابقه، به اجرای نمایشی پرداختند که دوره آنها بسر آمده بود، تماشای اجراهای فینال، این ذهنیت را قوت بخشید که همچنان در گذشته بسر می بریم و در سال های اخیر، در حوزه هنر مردمی و برنامه های عامه پسند و ..... سیر به قهقرا برده ایم که این یک روند کلی در برخی حوزه های مربوط به فرهنگ و هنر، از جمله در سینما و تئاتر نیز بوده است. به صراحت می توان گفت که حاضرین در فینال " عصر جدید " در هر مسابقه مشابه خارجی حضور داشتند، جزو حذف شدگان مرحله اول بوده اند، حال که آنها در اینجا به فینال رسیده اند، این خود بیانگر عمق فاصله بین " عصر جدید " با مسابقات مشابه در سایر کشورها بوده است.


     هدف این نوشتار، دست کم گرفتن و یا بی ارزش ساختن هنر و نمایش عزیزان شرکت کننده در " عصر جدید " نیست، آنها با همه محدودیت ها و کمبود ها، کار خود را بخوبی انجام دادند و هنر خود را در حد توان به نمایش گذاشتند، دستمریزاد به همه شان. سوال اینجاست، استعداد های ناب ایرانی با اجرای های بینظیر که بارها تحسین دنیا را بر انگیختند، کجا رفته اند تا اکنون در فینال پرهزینه ترین و بقولی پربیننده ترین برنامه تلویزیون کشور، شاهد چنین نمایش های ضعیفی باشیم، هر کدام از نمایش های شب فینال چنانچه در یک مسابقه مشابه در خارج از کشور به اجرا در می آمدند، مطمئنا نمی توانستند از مرحله اول عبور کنند. ( کمی واقع بین باشیم) 


     راستی ذوق و سلیقه جماعت و متاسفانه تیم داوری که برای بعضی اجراها کف زنند و از جای خود بلند شدند به کجا رفته است؟! هر کدام از اجراهای ایرانیان در مسابقات خارج از کشور، اگر امکان تکرار توسط صاحب اثر در اینجا را می یافت، قطعا هم تماشاچی را میخکوب می کرد و هم مجری و داوران را و البته جماعت ذوق زده را با واقعیت هنر بیشتر آشنا میکرد، اما نه آنها اجازه اجرا در " عصر جدید " می یافتتد، نه احسان میتوانست از پس هیجان اینگونه اجراها در بیاید.


     قدیما می گفتند در سرزمین کورها، کسی که یک چشم دارد، پادشاه است، حال پیدا کنید پادشاه این برنامه را .... شاید قشنگترین قسمت " عصر جدید " همین باشد، از حالا 3 روز فرصت دارید تا فکر کرده و حداقل پیش خودتان به نتیجه برسید؟!


     احسان جان دستت درد نکند، تو هم مثل شرکت کنندگان کار خود را کردی، دیگه نیازی نیست به دنبال قسمت دوم و سوم " عصر جدید " بروی، اسفند ماه زمان مناسبی برای پیدا کردن سوژه برای رادیو و تلویزیون در ماه رمضان است. حالا یه چیز با نمک هم بهت بگم:

 

     قیافه ات در برخی اجراها، بیانگر خیلی مسائل بود، به پریناز گفتی: عرف، فرهنگ، محدودیت و البته شرع، دستت را بسته بود، حالا که برنامه تمام شده، با خیال راحت دستان خود را باز کن، برو "ماه عسل"، آنجا محدودیتی وجود ندارد، راحت تر می توانی کار کنی...