ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم زوانتوس, Zoanthus, نشانه ای از دریا داروخانه آینده

امین تمدن
۲۳ روز پیش - ۱ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

   زوانتوس مستندی از کارگردان مستند ساز بوشهری آقای رشاد بالف با همکاری و نویسندگی پروفسور نبی پور پژوهشگر صاحب نام بوشهری اثری علمی و مستندی موثر در حوزه دانش پزشکی و زیست فناوری است. ارزش این مستند از چند جهت قابل اشاره است: مستند زوانتوس با معرفی گونه دریایی ارزشمندی در خلیج فارس و معرفی خصوصیات این جاندار ناشناخته برای مخاطب عام آغاز می شود. سپس در روندی منطقی با اشاره به بیماری پوکی استخوان و اهمیت آن برای تماشاگر خود توانایی این موجود را...

  

زوانتوس مستندی از کارگردان مستند ساز بوشهری آقای رشاد بالف با همکاری و نویسندگی پروفسور نبی پور پژوهشگر صاحب نام بوشهری اثری علمی و مستندی موثر در حوزه دانش پزشکی و زیست فناوری است. ارزش این مستند از چند جهت قابل اشاره است:

مستند زوانتوس با معرفی گونه دریایی ارزشمندی در خلیج فارس و معرفی خصوصیات این جاندار ناشناخته برای مخاطب عام آغاز می شود. سپس در روندی منطقی با اشاره به بیماری پوکی استخوان و اهمیت آن برای تماشاگر خود توانایی این موجود را برای درمان این بیماری با استناد به پژوهش های انجام شده در پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس را به زبانی ساده و قابل فهم شرح می دهد. 

یکی از مزیت های این مستند انتخاب موسیقی، تدوین متناسب با فیلم نامه اثر و نیز صداگذاری مناسب آن است. همچنین جلوه های بصری این فیلم، نگارش ظریف فیلم نامه و گویندگی قوی اثر کمک کرده است که آن را اثری بدیل در این حوزه و ماندگار در تاریخ علم کشور بنماید. نیز فیلم برداری های زیر آب در سکانس های مختلف فیلم و سکانس های سخت تصویر برداری شده در خلیج فارس با توجه به کدورت آب و شرایط متغیر دریا ارزشمندی اثر را افزایش می دهد. اما فیلم از دیدگاه نقد دارای نواقصی نیز است. نواقصی همچون نامتوازن بودن متن و لحن گفتاری برخی از شرکت کنندگان علمی که در مقایسه با مستندهای علمی مطرح دنیا بسیار خشک و کلاسیک است. نقص در ساخت انیمیشن های موجود در این اثر نیز توجه بیننده را به خود جلب می کند.

در نهایت از دیدگاه نویسنده آنچه این اثر را ارزشمند می نماید نحوه تولید مشترک این مجموعه است. مستند زوانتوس حاصل کار مشترک یک گروه مستندساز و یک مجموعه دانشگاهی است که تلفیق و کنار هم قرار گرفتن این دو مجموعه سبب خلق داستانی علمی شده است. هرچند نمونه های سفارشی مستند از ارتباط صنعت فیلم و دانشگاه قابل اشاره هستند ولی اثر حاضر بر خلاف نمونه های مشابه رویکرد تبلیغی برای یک مجموعه دانشگاهی را به خواننده القا نمی کند.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است