ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم پست, The Post, برسد به دست آقای پریزیدنت

علی رفیعی وردنجانی
۲ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعاصفهان امروز
امتیاز منتقد به فیلم :

این فیلم تماما مخصوص برای کشور امریکا ساخته شده است و از نظر فرهنگی و تاریخی نگاهی جسورانه به آیین چاپ نشریات و چرایی آن در کشور خود دارد اما حال سوال این جا است که چرا کارگردانی در مقام اسپیلبرگ در چنین اوضاع نابسامان سیاسی باید سراغ چنین پروژه مشکوکی رود

  

فیلم سینمایی «پست» تازه ترین اثر استیون اسپیلبرگ کارگردان مطرح آمریکایی است که این روزها در محافل سیاسی – هنری بحث موشکافانه ای را باز کرده است . این اثر که همکاری مجدد اسپیلبرگ و تام هنکس را در بر می گیرد نشان می دهد که این دو علاوه بر این که از آرمان های سلطه جویانه امریکا در مواجهه با دیگر کشورها دفاع می کنند ، در پی رسیدن به راهکاری فرهنگی هنری در این زمینه هستند . اگر خوب به آثار اسپیلبرگ و هنکس نگاهی اندازیم متوجه موضعی که این دو هنرمند با هنر هفتم در برابر سیاست های بحران زده امریکا بر علیه دیگر کشورها و همچنین ترویج نژاد پرستی از خود ارائه داده اند خواهیم شد از همین رو بار دیگر اهمیت فیلم هایی مانند «نجات سرباز رایان» و «فهرست شیندلرز» در این وانفسا بیشتر می شود و می توانیم این دو اثر را بازسازی فرهنگ سیاست زده امریکا در برابر جنگ و ایجاد بحران های این چنینی در مناطق مستعد برشمریم . اما این بار مولف کاربلد سینمای هالیوود بحث را به تحریریه روزنامه ها کشانده جایی که از جان آدمیزاد تا شیر مرغ درباره آن صحبت می شود و بعضا نظرات سازنده ای به جامعه عرضه می کنند . داستان این جا گره می خورد که دو روزنامه مشهور امریکایی نیویورک تایمز و واشنگتن پست با استفاده از یک منبع به اطلاعات سری و محرمانه جنگ امریکا در ویتنام دسترسی پیدا کرده اند و برای منتشر کردن آن به رقابت می پردازند اما در این بین همراهی دیگر نشریات و مطبوعات باعث می شود رای دادگاه به آزادی نشر و اطلاعات در این کشور صادر شود و همه اطلاعات محرمانه جنگی به یکی از مولفه های آزادی بیان تبدیل شوند . 

*پیچش غربی

در درام های غربی همواره شاهد آن هستیم که داستان از زبان شخصیت هایی روایت می شوند که هیچ کدام مبنای تاریخی و جامعه شناسانه موضوع را در بر نمی گیرند و دلیل آن این نکته می تواند باشد که هدف نشر این تفکرات فرای جغرافیای زیستی خود است اما به طور مشخص در مورد فیلم «پست» باید این گونه بنویسیم که : این فیلم تماما مخصوص برای کشور امریکا ساخته شده است و از نظر فرهنگی و تاریخی نگاهی جسورانه به آیین چاپ نشریات و چرایی آن در کشور خود دارد اما حال سوال این جا است که چرا کارگردانی در مقام اسپیلبرگ در چنین اوضاع نابسامان سیاسی باید سراغ چنین پروژه مشکوکی رود آیا این نکته می تواند چیزی فرای سیاست زدگی هالیوود در مواجه با تولید آثار باشد یا برعکس هالیوود به خوبی از پس تربیت مولفانی بر آمده که می توانند اندیشه خواسته شده دولت ها را در مواجهه با مسائل به یک مسئله همه گیر جهانی تبدیل کنند ؟ به طور یقین پاسخ دوم درست تر می باشد چرا که هالیوود بستری سلطه جویانه از نظر هنری و سیاسی بر جهان است و این اواخر حتی با کم رنگ شدن گیشه های خود سایه بزرگی بر سر سینمای جهان انداخته است که نمونه خوب آن می تواند همین فیلم «پست» باشد . از سوی دیگر وجود بازیگرانی مانند مرلی استریپ و تام هنکس موجب می شود نگاه ناقدانه به اثر از نظر سیاسی و چرایی تولید آن کم رنگ شود . البته که دیگر سالیان سال است که هنرمندان جهانی با این کلک های هالیوودی آشنا شده اند اما باید در نظر داشت که طرح مسئله آزادانه از سوی هنرمند شناخته شده ای مانند اسپیلبرگ بر علیه ضد اطلاعات و نشریات می تواند عقب نشینی برای تقویت قوای فکری و اطلاعاتی در آن سرزمین باشد .

*هنر سیاه

باید اعتراف کرد که سیستم های اطلاعاتی در آمریکا به طور خود خواسته ای هر از چندگاهی خود را تخلیه می کنند تا بیشتر بحث آزادی مطبوعاتی در آن کشور به نمایش کشیده شود و به نظر می رسد که تمام سعی مولف در این اثر نیز مقابله با چنین اندیشه ای بوده است اما بحث اصلی بر سر این موضع است که آیا اطلاعات در شیوه سیاست گذاری های جنگی و ... به همان شکلی است که در فیلم «پست» به نمایش گذاشته می شود یا خیر به عمد این گونه پردازش می شود تا مخاطب را مستاصل کند . این پاسخی است که از مخاطب هوشمند ایرانی انتظار می رود در برخورد با آثار ارزشمند از نظر هنری و موضع گیرانه از نظر سیاسی هالیوود از خود ارائه دهد . پیش بینی می شود که سینما به ابزاری برای انتقال مفاهیم تروریستی توسط هالیوود و دیگر کشورهای سلطه جو در جهان تبدیل شود از همین رو چگونگی مواجهه مردم با این گونه هنری و میزان سطح سلیقه آنان در انتخاب آثار ، بسیار برای جوامع روبه پیشرفتی مانند ایران مهم و حیاتی است . 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است