ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
4
یاسمن خلیلی فرد
۲ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه هنرمند

از جنس زندگی: نگاهی به سریال "همه بچه های من"

«همه بچه های من» عنوان سریالی به کارگردانی مرضیه برومند است که در سال 1387 تولید شد و سال 1388 از شبکه اول سیما پخش می شد. سریال با همان حال و هوای سریال های مرضیه برومند ساخته شده است و می توان در...

  

«همه بچه های من» عنوان سریالی به کارگردانی مرضیه برومند است که در سال 1387 تولید شد و سال 1388 از شبکه اول سیما پخش می شد.
سریال با همان حال و هوای سریال های مرضیه برومند ساخته شده است و می توان در آن مشخصه های آشنا و دوست داشتنی سریال ها وفیلم های او را پیدا کرد.

سریال،داستان زن میانسالی با بازی درخشان مهرانه مهین ترابی را به تصویر می کشد که ازدواج نکرده و فرزندی ندارد؛ او استاد دانشگاه است و زندگی حرفه ای موفقی دارد؛ خواهرزاده ها، برادرزاده ها،شاگردان دانشگاه و حتا پسرک خردسال همسایه همه و همه و به نحوی فرزندان او به حساب می آیند و در بسیاری از مواقع برای حل مشکلاتشان به سراغ او می آیند.
آن چه به باور من «همه بچه های من» را به سریالی دوست داشتنی تبدیل کرده است فضای کاملاً رئال آن است. این واقعگرایی چه در طراحی صحنه و لباس،چه در دیالوگ نویسی، چه در طراحی اتفاقات و رویدادها و چه در بازی های بسیار واقعگرای کار نمود عینی یافته و باعث می شود فاصله میان مخاطب و کاراکترهای سریال از بین برود و او خود راعضوی از آدم های این مجموعه بداند.
از ویژگی های مثبت «همه بچه های من» این است که برومند به سراغ موضوعات غیرواقعی و عجیب و غریب نرفته است بلکه کاملاً بر رویدادها و وقایع روزمره زندگی تمرکز دارد و با نمایش روزمرگی های زندگی شخصیت اصلی داستانش نشان می دهد که او یک انسان عجیب یا خارق العاده نیست بلکه زنی است مثل بیش تر زنانی که در جامعه می بینیم.
به نظر می رسد کارگردان لحظه ها و موقعیت های زندگی پوراندخت را لمس کرده است و شاید به سبب شباهت نحوه زندگی اش با نحوه زندگی کاراکتر زن سریال، توانسته است جزییات این شخصیت را به خوبی طراحی و اجرا نماید. درواقع نقش "پوراندخت" به عنوان یک "خاله" یا "عمه" برای خواهرزاده ها و برادرزاده هایش و یک "بزرگتر مهربان و عاقل" برای فرزندان دیگر چون امیرحسین (پسربچه شیرین همسایه) یا آسیه (با بازی گلاره عباسی/ دانشجویش) کاملاً تعریف شده است و درواقع ظرایف رفتاری درستی را از او می بینیم که همان طور که اذعان داشتم فکر می کنم برخاسته از شخصیت خود خانم برومند بعنوان زنی مجرد و محبوب در میان نسل های جوان تر باشد.
معمولاً بسیاری از مجموعه های تلویزیونی و فیلمهای سینمایی پس از گذشت چند سال رنگ و بوی کهنگی به خود می گیرند و می توان دریافت که متعلق به سال های دور بوده اند، اما از ویژگی های مهم و قابل توجه «همه بچه های من» این است که پس از حدود 8،9 سال همچنان باطراوت و تازه است و نشانی از کهنگی و نخ نما بودن در آن به چشم نمی خورد. موضوعات به تصویر درآمده در کار نیز هرگز نشانی از کهنگی در خود ندارند و این ها از ویژگی های مثبت کار برومند است. زیرا با نقبی به گذشته درخواهیم یافت که حتا سریال های قدیمی تر او همچون «هتل» یا «کارآگاه شمسی و دستیارش مادام» نیز به رغم گذشت سال ها، همچنان خوشایندند و می توان از تماشایشان لذت برد و متوجه قدیمی بودن آن ها نشد.
اقدام خوب شبکه Ifilm که دست به پخش سریال های قدیمی می زند باعث شده است بسیاری از مخاطبان جوان تر با سریال های سال های دور آشنا شوند و با آن ها ارتباط برقرار کنند. این حرکت قابل احترام و موثر است.
باید از این شبکه به خاطر پخش سریال بسیار شیرین و خوب «همه بچه های من»تشکر ویژه داشت.


نازنین نوابزاده
۲ سال پیش
از توجه شما به این سریال بسیار دوست‌داشتنی، ممنونم. نکته‌ کوچکی که می‌خوام به مطلب شما اضافه کنم، فضای سالم و مثبت این سریال است که دیدن آن حال مخاطب را خوب می‌کند و به‌طور کاملا غیرمستقیم، اندیشه‌های مثبت و درمان‌های مفیدی برای دردهای امروز اجتماع را به جمع مخاطبین خود تزریق می‌کند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ