ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم یک دور دیگر, Another Round, (نقد فیلم سینمایی "یک دور دیگر | Another Round")

عماد عبودزاده
۲ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعinstagram.com/emad.aboudzadeh
امتیاز منتقد به فیلم :

اثرى براى زنده كردن روياى جوانى

 اين اثر، همان اثرى ست كه امسال انسان به آن نياز داشت؛ اثرى آهنگين، خوش ريتم و ساده؛ و يك درام كمدى و تراژدى كه با جادوى 'مـدس مـيـكـلـسـن' در پلان به پلان آن، عمق احساسات تماشاگر را به بازى مى گيرد.
قصه يك مرد امروزى كه فكر مى كند ديگر حوصله سربر شده، چه براى دانش آموزان كلاسش و چه براى همسر و خانواده خود... روايت يك معلم تاريخ ميانسال كه حس مى كند ديگر نه قلبش براى كسى مى تپد و نه قلب كسى براى او.
اين اثر در ستايش شور و شوق جوانى ست؛ در ستايش آن چيزى كه انسان از دست داده است و فيلم با اين جملات از
'كـى يـر كـگـور' آغاز مى شود كه تماماً سعى در تشريح كردن آن دارد:
"جوان بودن چيست؟ يك رويا"
"عشق چيست؟ ارزش آن رويا"
كارگردان اين اثر مى كوشد چيزى را كه شايد غيراخلاقى شمرده مى شود را به موضوعى زيبا تبديل كند و آن هم "مست بودن" است... او براى انجام اين كار، طبعاً فرم را به كار مى گيرد. او با اين روش، حكمى براى شخصيت هايش صادر نمى كند و تماشاگر را به اين باور مى رساند كه موضوع، بد و خوب ندارد و هر موضوعى ممكن است بد يا خوب باشد و اين صرفاً به نحوه رفتار مخاطب با موضوع بستگى دارد؛ كه اين سبك در سينما
"Dogma95” نام دارد؛ سبكى كه به زيبايى در اين اثر رخ داده است... عوض شدن دائم طيف رنگى، حالات تماشاگر را متناسب با اتفاقات فيلم جلو مى برد. حركات سرخوشانه و با آب و تابِ دوربين روى دست، خارق العاده بوده و با اضافه شدن رنگ و نور و تدوينى بى نقص، احساسى در تماشاگر ايجاد مى كند كه كم نظير بوده و فقط در قلمرو تصوير و موسيقى و رنگ ممكن است.
نكته اى ديگر اين است كه
'مـدس مـيـكـلـسـن' يكى از بهترين نقش آفرينى هايش را در سير تغييرات شخصيت مـارتـيـن در اختيار تماشاگر قرار مى دهد. به لطف دوربين و كارگردانى و تجربه موفق فيلم "شكار | The Hunt" ، حالا مى توان او را يكى از بازيگران زنده دنيا دانست.
و در نهايت "يك دور ديگر | Another Round" اثرى ست كه حركات دوربين آن تماشاگر را به وجد مى آورد،
'مـدس مـيـكـلـسـن' نيز همانطور و لذت يك تجربه خاص را براى مخاطب فراهم مى كند... اين اثر دعوت به شروعى دوباره است. شايد فرصت زيادى را از دست داده باشيم، امّا مى توانيم اميدوار باشيم كه زندگى، زمان كافى براى يك روز ديگر را نصيب مان كند... انگار زندگى را غير از ديوانگى، با چيز ديگرى هم مى توان تحمل كرد؛ آن هم با عـشـق. 

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است