ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم مرگ و زندگی جان اف دونوون, The Death and Life of John F. Donovan, نوشته محمد حسین نصیری

محمدحسین نصیری
۱۸ روز پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

 به نام خدا The Death and Life of John F. Donovan ( مرگ و زندگی جان اف داناوان) داستان این فیلم در مورد بازیگری معروف و دوست داشتنی به نام جان اف است که شهرت فراوانی را بدست آورده است؛ ولی او با این همه شهرت همیشه تنها است که البته این تنهایی انتخاب خود اوست و او این تنهایی را دوست دارد و به همین علت جان حاضر نیست با کسی زیر یک سقف زندگی کنند. درنتیجه یا داخل هتل شب را روز میکند یا در ماشینش . در مقابل او کودکی است به نام روپرت که رویای...

 به نام خدا
The Death and Life of John F. Donovan
( مرگ و زندگی جان اف داناوان)
داستان این فیلم در مورد بازیگری معروف و دوست داشتنی به نام جان اف است که شهرت فراوانی را بدست آورده است؛ ولی او با این همه شهرت همیشه تنها است که البته این تنهایی انتخاب خود اوست و او این تنهایی را دوست دارد و به همین علت جان حاضر نیست با کسی زیر یک سقف زندگی کنند. درنتیجه یا داخل هتل شب را روز میکند یا در ماشینش . در مقابل او کودکی است به نام روپرت که رویای بازیگر شدن دارد او هم مثل جان اف تنها است و او را الگوی زندگی خودش قرار داده است که جان و روپرت به وسیلهٔ نامه های عاشقانه باهم ارتباط برقرار می کنند و در این قلعهٔ تنهایی مهمان یکدیگر می شوند و زمانی که این تنهایی شکسته می شود جان اف مرگ را انتخاب می کند .
فیلم مرگ و زندگی جان اف محصول کشور کاندا در سال 2018 و اولین اثر انگلیسی زبان کارگردان معروف دنیای سینما خاویر دولان (Xavier Dolan ) است که البته ایشان تهیه کننده و نویسنده این کارهم بودند .
در این فیلم ستارگان معروف و محبوب جهان ناتالی پورتمن (Natalie Portman) برنده اسکار ، کیت هرنگتون(Kit Harington) بازیگر سریال معروف Game of thrones(بازی تاج و تخت)و... نقش آفرینی کرده اند .
درون مایه و تم این فیلم مانند بسیاری از فیلم های خاویر دولان مسائل مربوط به هم جنسگرایی و همچنین مشکلات خانوادگی حاکم بر داستان های دولان عل الخصوص مشکل کارکتر اصلی فیلم با مادر خانواده را شامل می شود .
 نکته حائز اهمیت در این فیلم این است که دولان در این فیلم ریسک و خطر پزیری پایینی نسبت به کارهای دیگر خود داشته است و معتادانه به ساخت این فیلم پرداخته است شاید به همین علت نتوانسته نظر منتقدان را نسبت به خود جلب کند . در این فیلم دولان ازبازیگران معروفی نظیر کیت هرنگتون که به تازه گی در سریال بازی تاج و تخت (Game of thrones) توانسته خوش بدرخشد و ناتالی پورتمن که به تازگی اسکار گرفته بود استفاده کرد. می شود گفت که اگر اقبال و توجهی هم به این فیلم شده باشد، سوای از مسائل دیگر به خاطر بازیگران او بوده است .
دولان در این فیلم به مغوله ی اجتماع گریزی اشاره دارد که یکی به علت مسایل اجتماعی به خصوص مسایل و مشکلاتی که هم جنسگرایان با آن روبه رو هستند و دیگری به علت شرایط و ناسازگاری خانوادگی است . بخش اساسی تمایل جان و روپرت به تنهایی به دلیل خانواده آن ها است اما با این حال خانواده تنها جایی است که برای آنان به ارمغان آورنده ی آرامش است . دولان در بسیاری از کار های خود در کنار نقد خانواده به جایگاه مهم و والای آن اشاره پارادوکس گونه دارد. اگر چه خانواده می توند باعث انحطاط و انزوای انسان شود ولی در نهایت انسان، در آغوش خانواده است که آرامش می رسد .
باتشکر محمد حسین نصیری 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است