ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم پدینگتون 2, Paddington 2, بسیار فوق العاده است

لزلی فلپرین
۸ ماه پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعهالیوود ریپورتر

جمع آوری تمامی تکنیک های مهم و اصلی- چه در جلوی دوربین و چه پشت دوربین- مانند طراحی های زیبایی که در آن مشاهده می شود، ویژگی های بی نظیری است که اولین بار در پدینگتون استفاده شده است. به شخصیت های فرعی به خوبی پرداخته شده است بدون آنکه فراموش کند که شخصیت اصلی داستان چه کسانی هستند. بزن و بکوب ها، شوخی های بصری و تعقیب و گریزها به طور هیجان انگیزی نمایش داده می شوند بدون اینکه داستان از مسیر اصلی خودش منحرف شود. متاسفانه پدینگتون 2 دنیا را...

اختصاصی سلام سینما-   

خرس کوچکی از پرو با صدای بن ویشاو به فیلم خانوادگی بسیار موفقی در لندن بر می گردد. 

اولین قسمت از فیلم پدینگتون سرشار از سرگرمی بود، ممکن است به این فکر کنید که کمپانی تولید فیلم های هی دی، استودیوکانال و سایر حامیان پدینگتون2 ممکن است کمی ولخرجی کرده باشند و جدیدترین نمایش تلویزیونی را بر روی این فیلم بریتانیایی- فرانسوی سرمایه گذاری کرده باشند. پدینگتون 2: پذیرش بی چون و چرا؟ افشاگری پدینگتون؟ شاید، این عناوین اشاره ای داشته باشد به غذای موردعلاقه شخصیت اصلی و هدیه ای باشد به هر فرد مسنی که در رقص دیسکو شرکت می کند. پدینگتون 2: خانم مارمالاد؟ احتمالا این یکی از بهترین عناوین فیلم می تواند باشد، با این عنوان توقعات از فیلم هم بالا نمی رود، تنها پیشنهاد می کند که بیننده چیزهای بیشتری از آن خواهد فهمید. 

خوشبختانه آخرین قسمت از ماجراجویی های خرس اهل پرو( باردیگر بن ویشاو گویندگی این شخصیت را برعهده دارد ) که در غرب لندن زندگی می کند به خوبی ساخته شده است و مانند قسمت قبلی یا حتی بیشتر از آن نشان دهنده خرسی بسیار مهربان و بامزه است. جمع آوری تمامی تکنیک های مهم و اصلی- چه در جلوی دوربین و چه پشت دوربین-  مانند طراحی های زیبایی که در آن مشاهده می شود، ویژگی های بی نظیری است که اولین بار در پدینگتون استفاده شده است. به شخصیت های فرعی به خوبی پرداخته شده است بدون آنکه فراموش کند که شخصیت اصلی داستان چه کسانی هستند. حتی شخصیت های اصلی و آشنا( هاگ گرنت و برندن گلیسون شخصیت های چشمگیری را نشان می دهند ) را بیشتر توصیف می کند، شخصیت های کمتر شناخته شده برای ایجاد فضای خنده و شوخی در جای مناسب خودشان به کار گرفته می شوند به طوریکه احساس می کنید در حال تماشای یکی از بهترین فیلم های Muppet هستید. بزن و بکوب ها، شوخی های بصری و تعقیب و گریزها به طور هیجان انگیزی نمایش داده می شوند بدون اینکه داستان از مسیر اصلی خودش منحرف شود. حتی از تکرار شوخی های کمپ از قسمت اول استفاده شده است که همین باعث شده بود تا فیلم به درجه PG در انگلستان برسد، چون در یک بخش شخصیت مرد داستان مانند زن ها لباس می پوشد. اگر فکر می کردید که آن صحنه ها در قسمت اول خنده دار اند، همان خنده ها دوباره در این قسمت نیز وجود دارد. نویسندگی این بخش را سیمون فارنبی بر عهده دارد، نگارش بخش قبلی بر عهده همیش مک کول بود. این قسمت حتی بهتر از بخش قبلی است، افرادی که داستان را تا پایان دنبال می کنند یک موزیک جذاب را خواهند شنید که پر از پسران تپ دنسی است که لباس های اسپانیایی صورتی به تن کرده و می رقصند. 

اما از همه اینها بهتر، پدینگتون 2 پیام های اخلاقی زیادی دارد که کاملا متناسب با این دوره از زندگی است. درست مانند قسمت قبل که نشان دهنده پذیرش و استقبال از مهاجرین بود( درسی که متاسفانه آموخته نشد )همزمان با اینکه در دنیا شاهد افزایش بی ادبی، توهین و تعصب بر پایه ظاهر افراد هستیم، در این قسمت نیز به مهربانی، مدارا، و جستجوی خوبی در مردم اشاره می کند.  متاسفانه پدینگتون 2 دنیا را نجات نمی دهد، اما ساخته شدنش هرچیزی را اندکی بهتر و قابل تحمل تر می کند. 

بازگشت پائول کینگ کارگردان و فارنبی نویسنده، منجر به طرح موضوع هوشمندانه ای شده است، مکانیسم رواج دهنده سنت و سبک قدیمی که مانند یکی از بسیار ابزاری که در فیلم به کار برده شده است دقیق و مفید می باشد. از اسباب و لوازم، گره های طناب و کابل الکتریکی که منجر به ایجاد تله های تصادفی برای خرس کوچک می شود گرفته تا ساز و کارهای پیچیده ای که در یک لحظه شگفت انگیز مانند قطار بخار عمل می کند. 

ایده اصلی جدیدترین همسایه پدینگتون در خیابان ویندسور کرسنت، فوئیکس بوچانان( گرنت ) است، پیرمرد عبوسی که در تجارت غذای سگ فعالیت می کند. بعد از اینکه بوچانان متوجه می شود که پدینگتون قصد خرید یکی از کتاب های قرن 19 و فرستادن آن برای عمه لوسی در پرو را دارد، کتاب را می دزدد، فکر می کند که این کتاب نشانه هایی برای پیدا کردن گنجی را دارد که می تواند به وی کمک کند تا در یک برنامه نمایشی خودش را نشان دهد. در طول دزدی پدینگتون تلاش می کند تا مجرم را پیدا کند، بدون اینکه بداند کار بوچانان است. 

متاسفانه پدینگتون به زندان می افتد، جایی که در آن در زمان خواب هیچ کتابی خوانده نمی شود و همه از رئیس زندان ناکل مک گینی( گلیسون ) می ترسند. اما پدینگتون که اصرار دارد در هر فردی خوبی پیدا کند به وی می گوید که می تواند قلب سختش را با جادوی مارمالاد نرم کند. این دو باهم زندان را به یک مکان شادتر تبدیل می کنند. در این حین، پشت دیوارهایی در اعماق غرب لندن، برونز، خانواده ای( با بازی هاگ بونویل، سالی هاوکینز، مدلین هریث و ساموئل جاسلین ) که پدینگتون را به فرزندی گرفته اند برای آزادی پدینگتون تلاش می کنند. 

در صحنه ای خانم برد می گوید که "بازیگران بدذات ترین افراد در دنیا هستند"، این گفته اصلا درباره این فیلمسازان که چنین شکوه و نمایش ظریفی را به وجود آورده اند صدق نمی کند، با اینکه فیلم پربازیگر و شلوغ است- تقریبا هرکسی لحظه ای را برای درخشش پیدا می کند- در صحنه زندان حدود 15 نفر دیده می شوند. این امکان وجود دارد که کینگ و همکارانش با الگو گرفتن از فیلم های وس اندرسون از صحنه های عروسکی استفاده کرده اند اما این تقلید الزاما چیز بدی نیست. چیزی که بسیار غافلگیر کننده است این است که فیلم با لهجه انگلیسی و پیج و تاب های احساسی اش، رنگ های پر زرق و برق لباس ها و صحنه آرایی، بسیار به شکوه و سبک انیمیشن های قدیمی که ماهیت پدینگتون را تشکیل می دهد شباهت دارد.  

مانند تصاویر متغیری که در طول داستان دیده می شود، این فیلم مانند نقاشی است که از هزاران قطعه کوچک تشکیل شده است، جزئیات قابل تاملی که هیچ کس با یک بار دیدن نمی تواند متوجه اش شود. پدینگتون 2 با صحنه های خنده دار والدین خسته را شاد می کند و منجر می شود تا کودکان احساس کنند که می خواهند آن را بارها در خانه تماشا کنند.  من تنها فیلم را یکبار دیدم اما فکر نمی کنم که از دیدن گرنت احساس خستگی کرده باشم، آن هم در زمانی که داشت راه می رفت و به یکباره متوقف شد، یادش افتاد که چیزی را فراموش کرده است، شروع به گریه کرد و فریادزد" کراوات! ". بعد از دیدن این فیلم ممکن است تعداد جوان های بخت برگشته ای که به سراغ شغل تمیز کردن پنجره خانه ها روی آورده اند زیاد شود، با این حال شکسته شدن چند استخوان و خسارت بیمه در مقایسه با حجم شادی و نشاطی که منتقل می شود چه اهمیتی دارد؟

منبع: هالیوود ریپورتر

مترجم: مهتاب عیوضی

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است