ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم فارنهایت 11/9, Fahrenheit 11/9, به کارگردانی مایکل مور(2018)

نیما افراسیابی
یک سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

"فارنهایت 11/9"در ژانر مستند سیاسی عنوان فیلمی به کارگردانی مایکل مور نویسنده و کارگردان صریح اللهجه آمریکایی است.عنوان فیلم به تاریخ نهم نوامبر 2016 اشاره میکند که دونالد ترامپ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، که همچنین تداعی کننده فیلم دیگر او "فارنهایت9/11"است که به پیامدهای وقایع یازده سپتامبر آمریکا میپردازد.اثری که رکورد بیشترین فروش  فیلمهای مستند در تاریخ را از آن خود کرد. سکانس آغازین فیلم شب انتخابات را بتصویر میکشد:هواداران...

"فارنهایت 11/9"  فیلمی  در ژانر مستند سیاسی ساخته مایکل مور نویسنده و کارگردان صریح اللهجه آمریکایی است. عنوان فیلم به تاریخ نهم نوامبر 2016 اشاره میکند که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز میشود و تداعی کننده فیلم دیگر او "فارنهایت9/11"است که به پیامدهای وقایع یازده سپتامبر آمریکا میپردازد. اثری که رکورد بیشترین فروش فیلمهای مستند در تاریخ را از آن خود میکند.

سکانس آغازین فیلم شب انتخابات ریاست جمهوری را بتصویر میکشد و هواداران هیلاری کلینتون نشان داده میشوند که به پیروزی خود اطمینان دارند. حتی فاکس نیوز که به طعنه رسانه ملی خوانده میشود به پیروزی امیدوار نیست و روزنامه نیویورک تایمز شانس ترامپ را تنها 15 درصد ارزیابی میکند! ستاره های هالیوودی هوادار کلینتون به خود میبالند و حتی خود ترامپ هم متنی برای سخنرانی پس از پیروزی آماده نکرده است! اما نتیجه به گونه ای دیگر رقم میخورد و با اعلام پیروزی ترامپ این پرسش مطرح میشود که"چطور این افتضاح اتفاق افتاد؟!"

در آغاز کارگردان به شخصیت ترامپ مینگرد و او را فرد فاسدی میبیند که تمایل زیادی به اظهار کارهای مبتذل خود در ملاء عام دارد. ترامپ همچنین آشکارا هواداران خود را به نژاد پرستی و اعمال خشونت تحریک میکند، امری که به افزایش خشونت علیه مهاجرین و رنگین پوستان می انجامد. در ادامه به ریشه یابی علل شکست دموکراتها در انتخابات پرداخته میشود و سیستم قدیمی کالج های انتخاباتی به عنوان عاملی معرفی میشود که باعث شده علیرغم کسب اکثریت آرا توسط دموکراتها، جمهوری خواهان در انتخابات پیروز شوند!

مایکل مور چنین اظهار میکند که در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون سیاستمداران حزب دموکرات به سمت راست متمایل شده اند و به همین دلیل یکصد میلیون واجد شرایط رای دهی که میتوانند بزرگترین حزب سیاسی ایالات متحده را تشکیل دهند در انتخابات شرکت نمیکنند و به حرکتهایی افراطی نظیر "جنبش تصرف وال استریت" پیوسته اند. فیلم همچنین از دسیسه هایی پرده برداری میکند که در حزب دموکرات برای جلوگیری از کاندیداتوری برنی سندرز در انتخابات صورت گرفت و در این میان به تاثیر اخبار جعلی در عرصه سیاست اشاره میشود.

کارگردان مشکلاتی نظیر فقر و بیکاری و شیوع مواد مخدر در جامعه آمریکا را بتصویر میکشد و به اعتصاب معلمین به دلیل کمی حقوق میپردازد. در ادامه نشان داده میشود که چگونه ترامپ به دلیل دریافت کمک سی میلیون دلاری کارزار انتخاباتی اش از انجمن ملی سلاح در آمریکا به روی کشتار دانش آموزان در مدارس سرپوش میگذارد. خروج از توافقنامه هسته ای ایران، تحریم کوبا، احداث دیوار مرزی مکزیک و واگذاری امور مدارس و زندان ها به بخش خصوصی بخشی از سیاست های دولت ترامپ است که هرکدام به فاجعه ای منجر شده است.

مایکل مور ماجرای آلودگی آب شهر فقیر و عمدتا سیاهپوست نشین فلینت را ناشی از طمع و آز نظام سرمایه داری میداند و دیک اسنایدر فرماندار جمهوریخواه ایالت میشیگان را به سرپوش گذاری بر مسئله متهم میکند. در ادامه سرکوب شورش مردم  فلینت  توسط ارتش بتصویر کشیده میشود. کارگردان از زبان ترامپ این پیام را میدهد که "رویای آمریکایی مرده است."

در پایان کارگران با میکس صدای ترامپ با تصاویر سخنرانی هیتلر به مقایسه شرایط کنونی آمریکا و آلمان نازی میپردازد. در حالیکه ترامپ نیز با وعده های اقتصادی به جذب اقشار کم درآمد جامعه میپردازد، واقعه یازده سپتامبر با ماجرای آتش سوزی ساختمان رایشتاگ آلمان مقایسه میشود، حادثه ای که بهانه سرکوب مخالفین در آلمان نازی و حرکت به سمت دیکتاتوری را فراهم آورد. مایکل مور با این استدلال که هیتلر نیز با ساز و کاری دموکراتیک و در کشوری با فرهنگی غنی به قدرت رسید روند کنونی جامعه آمریکا را بسیار خطرناک ارزیابی میکند و بروز خشونت هایی قریب الوقوع را پیش بینی میکند.

در خصوص سبک مایکل مور در مستند سازی دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی او را لیبرالی چپ گرا میدانند که به اتوپیا باور دارد و با استفاده از تکنیک های فیلم سازی مسایل بی ربط را کنار هم قرار میدهد. اما علاقه مندانش او را فیلم ساز  زیرکی میدانند که علیرغم مبالغاتی که دارد  با صراحت و شوخ طبعی خاص خود با بی عدالتی مبارزه میکند و هیچ سیاستمداری از گزند نقد هایش در امان نیست.

در مجموع "فارنهایت 11/9"برای علاقه مندان به این قبیل مستند ها فیلم جالبی است اما چندان مورد توجه قرار نگرفته و موفقیت خاصی محسوب نمیشود.

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است