ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم فرشتگان قصاب, شعارزدگی و سطحی‎گرایی برای تقویت گفتمان ضد آمریکایی

سید مرتضی حسینی شاهترابی
۸ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه
منبعhttps://shahr20.ir/10250/%d9%81%d8%b1%d8%b4%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%b5%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d9%85-%d8%a8%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%af%d8%b1%d8%a2%d9%85%d8%af/
امتیاز منتقد به فیلم :

فرشتگان قصاب از نگاه موضوع و محتوا افشاگری پیش از موعد سخنان وقیحانه رئیس جمهور و سیاستمداران آمریکایی است، اما شعارزدگی و پرداخت سطحی سبب شده است نتواند کامیابی لازم را در رساندن سخنش به مخاطبان بیابد.

 

گفت‌وگوها گرچه در دیالوگ‎نویسی به لهجه دری نوشته شده‎اند اما در اجرا، لهجه دری درست درنیامده و آزار دهنده شده‌است.

 آزاردهنده‎تر از همه برای من این بود که فیلم در شکل کلی‎اش از  ابتدا تا انتها تایید فرهنگ انتحار است. در نخستین رخداد مهم داستانی فیلم،  انتحار در بازار برای آسیب‎زدن به آمریکایی‎ها اتفاق می‎افتد. پیامد این  انتحار هم خسارت‎هایی است که به آمریکایی‎ها زده شده. در ادامه نیز نوع  عملکرد نظامیان آمریکایی به‎گونه‎ای است که بیننده انتحار علیه آمریکایی‎ها  را تایید می‎کند. در انتها هم عملکرد نوجوانی که مدرسه را با تمام  آدم‌هایش منفجر می‎کند یک نوع انتحار است.

میزانسن‎های این فیلم  میزانسن‎های ایرانی و برخاسته از ذهنیت سینماگر  ایرانی و ناسازگار با واقعیتها و اقتضائات و الزامات فرهنگی جامعه  افغانستان هستند. مثلا موزیسینی که کنار جاده نشسته است و ترانه شهر  خالی خانه خالی را در یک بیابان بی‎آب و علف می‎خواند در یک میزانسن ایرانی  است. پدیده موزیسین‎های خیابانی متعلق به جامعه افغانستان نیست، در جامعه  ایرانی، آن هم در کلان شهرهایی مثل تهران است.

در این  فیلم خیلی ساده‌انگارانه فقط لباس مردها بومی شده و لباس زنها و دختران  فیلم یک پوشش خنثی و غیربومی است که هیچ نشانه‎ای از فرهنگ مردم افغانستان  ندارد.

 سینماگر در گفتمان رسانه‎ای ضد آمریکایی و با همان ذهنیت رسانه‎ای به سراغ حضور آمریکا در افغانستان رفته و می‎خواهد یک فیلم در بستر افغانستان بسازد نه درباره افغانستان! پس افغانستان و مردم و فرهنگ افغانستان برایش مهم نیست، تقویت‎کردن گفتمان ضد آمریکایی مهم  است به همین دلیل از کنار شخصیت‎های افغانستانی به سادگی و   سطحی  می‎گذرد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است