ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم جان ویک 3: پارابلوم, John Wick 3: Parabellum, جان ویک 3 انتظارات از خشونت را بالا می برد

راجر مور
۴ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

«جان ویک 3» البته گاهی از مسیر روایت داستان اصلی خارج می شود و گاهی تردید می کند که شاید نیازمند گنجاندن درام و شخصیت پردازی در فیلم نیز هست. سومین فیلم این دنباله ی سینمایی مختصر و مفید و جذاب قطعا خشن‌ترین و دیوانه وارترین فیلم این دنباله است. آنقدر دیوانه‌وار که پس از ۱۰ دقیقه از شروع فیلم ، شمردن تعداد افراد کشته شده را متوقف کردم و تصمیم گرفتم فقط از خشونت دیوانه کننده‌ی آن لذت ببرم.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

اکنون که «جان ویک» انتقام سگ و ماشینش را در دو قسمت قبلی فیلم گرفته، شاید مهم‌ترین سوال قبل از تماشای «جان ویک: قسمت ۳ – پارابلوم» این باشد که پارابلوم چه کسی یا چه چیزی می تواند باشد؟ این کلمه از عبارت لاتین «Si vis pacem, para bellum» گرفته شده و ترجمه آن  به این شکل است: «اگر صلح را می‌خواهی برای جنگ آماده شو». و همه می‌دانیم که جان ویک بهتر از هر کسی برای جنگ آماده می‌شود. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید سومین فیلم این دنباله ی سینمایی مختصر و مفید و جذاب (بار دیگر به کارگردانی «چاد استاهلسکی» بدلکار «کیانو ریوز» در سری «ماتریکس» که حالا کارگردان شده) قطعا خشن‌ترین و دیوانه وارترین فیلم این دنباله است. آنقدر دیوانه‌وار که پس از ۱۰ دقیقه از شروع فیلم ، شمردن تعداد افراد کشته شده را متوقف کردم و تصمیم گرفتم فقط از خشونت دیوانه کننده‌ی آن لذت ببرم. به هرحال ، این فیلمی است که در آن آدمکش‌های بی‌اهمیت با چاقو، مشت و البته شلیک تفنگ به وفور کشته می‌شوند. شلیک‌های فراوان.

شروع داستان «جان ویک 3» دقیقا چند دقیقه پس از پایان قسمت قبلی است ، وقتی جان ویک که مجبور شده بود به دلایلی بازنشستگی را رها کند در حال فرار از دست قاتلان بسیار زیادی است. اگر بخاطر داشته باشید، ویک گناه بزرگ کشتن یکی از اعضای انجمن مخوف قاتلان به نام «میز بزرگ» را مرتکب شد، و او را در هتل کانتیننتال مقدس متعلق به وینستون با بازی «یان مک‌شین» کشت. حالا او از طرف همه‌ی اعضای «میز بزرگ» طرد شده و همه‌ی قاتلان به دنبال جایزه‌ای هستند که برای سر او تعیین شده است.

اولین درگیری در «جان ویک3» جنگی بسیار منحصر به فرد است و داستان فیلم نیز پس از آن خشن‌تر می‌شود. در قسمت کتاب‌های کمیاب کتابخانه‌ی ملی نیویورک، ویک با غولی درشت هیکل به نام «ارنست» روبرو می‌شود، که در حال خواندن کتابی از «چاسر» (شاعر انگلیسی) است. آن‌ها احتمالا از قبل با هم مشکلاتی داشته‌اند، چون قبل از درگیر شدن با هم کَل‌کَل می‌کنند. با این دیالوگ :“۱۴ میلیون پول خیلی زیادیه جان.” جان ویک: “نه اگه نتونی خرجش کنی.” درگیری آنها آغاز می شود و جان با استفاده از کتاب‌های ارزشمند که جلدشان چرمی است او را تا سرحد مرگ کتک می‌زند.  

«جان ویک 3» البته گاهی از مسیر روایت داستان اصلی خارج می شود و گاهی تردید می کند که شاید نیازمند گنجاندن  درام و شخصیت پردازی در فیلم نیز هست. این اتفاق در اواسط فیلم رخ می دهد یعنی جایی که جان ویک باید تصمیمی بگیرد و ما برای مدتی طولانی در جریان تقلای روحی این آدمکش قرار می گیریم اما باز هم فیلمساز به روش سنتی خود باز می گردند و در یک چرخش داستانی غیرمنتظره و عجیب ، او را به میدان کشتار وارد می کنند تا وقت تماشاگران نیز بیشتر از این ضایع نشود و شخصیت اصلی فیلم را در مکان های گوناگونی از جمله در خیابان ، منزل و البته سوار بر اسب در شهر رویت نماید که به تنهایی در حال نابود کردن انسان هاست و به سختی می توان مقتولین را شمرد.

«جان ویک 3» تلاش کرده تا آنچه را که طرفداران این ژانر  انتظار دارند را با بالاترین کیفیت ممکن به آنها تقدیم کند و به احتمال فراوان موفق خواهد شد تا رضایت آنها را جلب کند. «جان ویک 3» روی پرده های نقره ای سینماها نقش نبسته تا داستانی مهم را روایت کند و اوج و فرود های دراماتیک را پشت سر بگذارد. بطور کلی باید گفت که «کیانو ریوز » و همکرانش در «جان ویک 3» در سرگرم کردن مخاطبانشان بسیار توانمند عمل می کنند که انتظاری بیشتر از این را نیز از فیلم نداشته ایم. وظیفه مخاطبان نیز نشستن بر روی صندلی سینما ، خوردن ذرت و هیجان زدگی است. اگر برای دیدن یک فیلم عمیق به سینما رفته اید قطعاً بدترین انتخاب ممکن را کرده اید.

منبع : Movie Nation

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است