ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
2
یاسمن خلیلی فرد
۹ ماه پیش - ۱ دقیقه مطالعه

فیلمساز درجه یک

در باب فیلم جدید نرگس آبیار:

من ترجیح میدهم درباره سینما بنویسم. این‌که بودجه فیلم از کجا تأمین شده است را بهتر است خبرنگاران به آن بپردازند نه من.

خانم آبیار! زبانم در مقابل فیلم درخشان شما قاصر است. درجا میخکوبم کردید. پس از مدت‌ها با یک فیلم ایرانی اشک ریختم، شاید آخرین بار هم با فیلم شیار ۱۴۳ شما بود که چشمانم از اشک پر شدند. 

در طول ۱۲۰ دقیقه یک بار هم به ساعتم نگاه نکردم. یک بار هم گوشی‌ام را چک نکردم. یک بار هم غر نزدم که «چرا تمام نمی‌شود؟»

در سینمای ایران کمتر کارگردانی را سراغ دارم که توانسته باشد این‌قدر درخشان به سراغ چنین موضوع دشواری با آن اجرای دشوارتر برود... نمی‌گویم کارگردان «زن» چراکه از این کلیشه‌های جنسیتی متنفرم اما این را می‌گویم که خوشحالم یکی از توانمندترین فیلمسازان کشورمان یک خانم هستند. 

از گروه بازیگران فیلم هرچه بگویم کم گفته‌ام. هوتن شکیبا معجزه می‌کند. ترسیم دگردیسی عظیم عبدالحمید را کمتر بازیگری می‌توانست این‌چنین درخشان از آب درآورد.طلسم سیمرغ بلورین فرشته صدرعرفایی پس از سالها باید با این نقش بکشند، دروغ چرا؟ خیلی‌ها تا میانه‌های فیلم او را نشناخته‌بودند و گمان می‌کردند یک بازیگر بومی‌ست. شبنم مقدمی دیگر نیازی به تعریف ندارد. بازیگری قدرتمند، بازیگری که می‌تواند رنگین‌کمانی از نقش‌ها را از خود به‌جای بگذارد و این‌بار در این نقش متفاوت که در نشست خبری اشک خودش را هم درآورده بود شگفت‌زده‌مان کرد، پدرام شریفی، آرمین رحیمیان در نقش عبدالمالک ریگی، فرید سجادی حسینی در نقش یک ناپدری مهربان ... هرچه بگویم کم‌گفته‌ام. بعضی‌ها می‌گویند فیلم باید کوتاه شود؛ اما براستی کدام فیلم هالیوودی ۸۰-۹۰ دقیقه است؟ اصلا چرا باید ۹۰ دقیقه باشد وقتی منطق روایی فیلم ایجاب می‌کند سیر تحول مرد و زن را به‌طور کامل مشاهده کنیم؟ 

چند فیلم جشنواره امسال را واقعا پسندیدم، اما آقای یزدانیان،آقای هنرمند، خانم زندی‌حقیقی، آقای توکلی، شرمنده‌ام ... فیلم خانم آبیار تا روز پنجم بهترین فیلمی بود که دیدم و البته یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران.

آقای فهیم! منتقد گرامی! متوجه شدیم می‌خواستید از این فیلم تعریف کنید اما لازم نبوید در اولین جمله‌تان بفرمایید فیلم خانم آبیار مردانه است!! بفرمایید یک فیلم خوب است، کافی‌ست. آقای طوسی، استاد عزیز و گرامی و گرانقدر... یعنی چی که ویژگی‌های فیلم فراتر از جنسیت کارگردان آن است؟ بسیاری از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای جهان را «بانوان» ساخته‌اند. بیایید به کلیشه‌های جنسیتی «نه» بگوییم.


سلماز ادیب
۹ ماه پیش
نرگس آبیار تونست از یک موضوع واقعی فیلمی بسازه که خیلی از فیلمسازان آقا نمی تونن و نخواهند توانست. همین فیلمو اگر حاتمی کیا ساخته بود مطمئنم خیلی بد درمیومد. مثل فیلم پارسالش که به زور هم مجبور کرد بهش جایزه بدن
خطر لو رفتن داستان
پاسخ