ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم ماموریت غیرممکن 6: فال اوت, Mission: Impossible-Fallout, بهترین فیلم اکشن ساخته شده به دست تام کروز و کریستوفر مک کوری

دیوید ارلیک
۸ ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

زمان زیادی طول نمی کشد تا متوجه شویم که "ماموریت غیرممکن: پس آیند" یکی از بهترین فیلم های اکشنی است که تاکنون ساخته شده است. "پس آیند" به مخمصه اصلی اتان حتی بهتر از" پل جاسوس ها" می پردازد. از لحظه ای که فیلم شروع می شود یک دغدغه در ذهن ایجاد می شود: آیا این احتمال وجود دارد که نگرانی اتان درباره سایر افراد نه تنها نقطه ضعف او به حساب بیاید بلکه به یکی از بزرگترین نقاط قوتش تبدیل شود؟ فیلم بسیار مختصر و مفید است ولازم نیست برای درک آن حتما...

اختصاصی سلام سینما-  از زمان "جاده خشم" چنین تاثیرات عمیقی در یک فیلم به کار برده نشده بود. 

زمان زیادی طول نمی کشد تا متوجه شویم که "ماموریت غیرممکن: پس آیند" یکی از بهترین فیلم های اکشنی است که تاکنون ساخته شده است. برخی ممکن است صحنه پرش تام کروز و تصاویری که کریگ اوبراین با لنز های آی مکس( به یاد کریستوفر نولان می افتید ) گرفته است را بهترین بدانند. برخی دیگر ممکن است از صحنه مبارزه که در دستشویی کلاب پاریسی اتفاق می افتد لذت ببرند.

هنری کویل هربار از تمام قدرتش برای مشت زنی استفاده می کند و کریستوفر مک کوری- که از فیلم های جیمز باند الهام گرفته است- از این اطمینان حاصل کرده است تا مخاطب مجذوب تمام مشت زنی ها و نبردها شود. 

اگر بعد از این اتفاقات هنوز کسی انتخاب نکرده است که طرف چه کسی است، احتمال این وجود دارد که با صحنه بعدی کاملا تصمیم خود را بگیرد: عملیات نجات، تعقیب و گریز با موتورسیکلت، مجموعه ای از فرارهای زیرزمینی که صحنه هایی بسیار هیجان انگیز را به وجود می آورند. از زمان "جاده خشم" چنین تاثیرات عمیقی به وسیله عوامل یک فیلم به کار برده نشده بود و این تازه اول کار است. هنوز حتی پای تام کروز نشکسته است. 

  اما نبوغ واقعی آخرین بخش از مجموعه ماموریت غیرممکن در یکی از صحنه های مرگ و میر دیده نمی شود- شاید برای جلوگیری از تکه شدن فیلم بوده یا مک کوری به شیوه ای بسیار ماهرانه قصد داشته تا در صحنه بزرگی از خشونت آن را نشان دهد، یا در زمانی که "آنجلا بست" درباره پلوتونیوم به سرقت رفته ( که ارزش آن به زمان شاه لیر بر می گردد ) جملاتی می گوید قرار گرفته باشد." پس آیند "تجربه بی عیب و نقصی نیست، در عین حال خیلی خوب است و نشان می دهد که ستاره اش( تام کروز ) به مخاطب قول داده بود که دوباره برمی گردد و این کار را نیز انجام داده است. ماندن بر روی قول هایش است که او را به یکی از بهترین و آخرین بازیگران از نوع خودش تبدیل می کند.تام کروز 22 سال است که در این مجموعه باقی مانده است و در نمایش ششمین سری از ماموریت غیرممکن به مخاطبینش گفت که هیج وقت شما را ناامید نمی کنم. 

  در سال 1996 زمانی که تام کروز به همراه برایان دپالما تصمیم به ساخت فیلمی براساس سریال جاسوسی اتان هانت گرفته اند، مجموعه ماموریت غیرممکن شکل گرفت. البته تا یک دهه بعد و زمانی که جی جی ابرامز تهیه فیلم ماموریت غیرممکن را برعهده گرفت و هانت و همسرش جولیا ( میشل موناهن ) را بعنوان مامور مخفی به بیننده نشان داد این فیلم چندان شناخته شده نبود. 

کروز در ابتدا نقش شخصیت ورژن 007 را بازی می کرد اما ماموریت غیرممکن 3، به طور ناگهانی باعث شد تا اتان چیزی را از دست بدهد و به یک مرد واقعی تبدیل شود. در صحنه ابتدایی فیلم زمانی که دلال اسلحه اوون داویان( فیلیپ سیمور هافمن ) اسلحه اش را به طرف جولیان گرفت و از اتان خواست تا بین او و نژاد انسان یکی را انتخاب کند، اتان نتوانسست کاری کند تا بتواند هردو را نجات دهد. مشخص بود که اتان ترجیح می دهد تا دنیا را نجات دهد تا اینکه یک فرد خلافکار را متوقف کند- تنها زمانی که قضیه مردم به وجود می آمد داستان برای او شخصی می شد. 

  "پس آیند" به مخمصه اصلی اتان حتی بهتر از" پل جاسوس ها" می پردازد. از لحظه ای که فیلم شروع می شود یک دغدغه در ذهن ایجاد می شود: آیا این احتمال وجود دارد که نگرانی اتان درباره سایر افراد نه تنها نقطه ضعف او به حساب بیاید بلکه به یکی از بزرگترین نقاط قوتش تبدیل شود؟

فیلم بسیار مختصر و مفید است ولازم نیست برای درک آن حتما "ماموریت غیرممکن: ملت یاغی" را دیده باشید. قبل از آغاز فیلم یک پرونده کوچک همه چیز را لو می دهد: گروهی از آشوب طلبان که به آنها حواریون گفته می شود گوی پلاتونیم را دزدیده اند که می تواند در طی 72 ساعت تبدیل به بمب اتم شود، هدف آن ها این است که از نقطه ضعف کنونی جهان استفاده کنند( اسم ترامپ آورده نشده است )، همه چیز را نابود کرده و از ابتدا دنیا را آغاز کنند. 

  اگر صادقانه نگاه کنیم این اتفاق چندان هم وحشتناک نیست چون اگر بیفتد اتان هم از آن سود می برد. این اتان است که به حواریون هرآنچه را که می خواهند می دهد. زمانی که سرنوشت او را مجبور می کند تا بین به دست آوردن پلوتونیم و دوست قدیمی اش لوتر استیکل( وینگ رامز ) یکی را انتخاب کند، وی مردی را که به خوبی می شناسد انتخاب می کند و همین باعث فرار آدم شرور و ابزاری می شود که منجر به فاجعه جهانی خواهد شد. 

منبع: ایندی وایر

مترجم: مهتاب عیوضی

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است