ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم چهار انگشت, انهدام در حقارت

سامان سامانی
۸ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبع.
امتیاز منتقد به فیلم :

این اراجیف آنچنان در فضای هنری!! گسترش یافته که ظاهرآ انتهایی بر آن نه تنها مترتب نیست بلکه عملیات انتحاری ای را میماند که نه انهدام فیزیکی ، که روان و اندیشه را هدف دارد ......

چهار انگشت برای سازنگانش ، شصتش برای مجوز دهندگانش و البته باز هم سازندگانش نه از نوع امروزینش که لایک نام نهادند بلکه با همان مفهوم سنتی و ایرانیش  و نه نوع مش قاسمی آن تا قبر .......؟

کلمه تآسف قدیمی تر از آن شده که بخواهیم به چهارانگشتها ابراز کنیم ، چرا که این اراجیف آنچنان در فضای هنری!! گسترش یافته که ظاهرآ انتهایی بر آن نه تنها مترتب نیست بلکه عملیات انتحاری ای را میماند که نه انهدام فیزیکی ، که روان و اندیشه را هدف دارد . اما چرا انتحاری ؟ چرا که این لجن سازی ها اگر هدفدار نباشد و پایه ای!، البته از سوی مجوز دهندگانش آنچنان تیشه بر ریشه هم سینمای این مرز و بوم زده و هم اندیشه بینندگان آن ، که ساده اندیشی را چنان رواج داده و میدهد که همانگونه که قبلا گفته بودم نیازی به دشمن و اهریمن نابکار ندارد !!

باری در نگاهی (البته حیف نگاه و وقت) به این تفاله دست چند و چندمی 

چیزی جز هجویاتی نظیر ( پارادایس ، تگزاس[شرم آور آنکه نسخه ۱ و ۲ هم دارد] من سالوادور نیستم و رحمان ۱۴۰۰و ۵۰کیلو آلبالو ، آیینه بغل و و و و  )ها که گاهآ بیش از کپی برداری از متوسط الحالی چون (طبقه حساس) نیستند و اندکی در کلامشان از (مارمولک)  هم وامدارند ، چیزی شبیه قیصر (البته از نوع جا افتادنش در سینمای آن دوران) و اشغال سازیهای بعدش و اشاعه ، کلاه مخمل بازی ها و جوجه فکلی ها که باز صد رحمت به آنها. 

انصافآ حتی حیف دانلود کردنش و حیف دوزاری خطاب کردنش که البته این بر عکس گذشته که دوزاری را به کار تلفن زدن میامد ، اما دوزاری به ارزش امروزینش که به حساب هم نمیاید ، چه رسد به هزینه برای دی وی دی اش .  

بازیهای نابازیگرانش جز توحین به فهم بیننده و ساختش نیز چیزی جز وقاحت در ارائه ابتذال و دود دادن میلیاردی پول و به جیب امثال تایلندی ها و ....نیست  و عاملی تنها برای تفریح چند نفر (نخبگان بازیگری و ....سازی  )!! و قطعآ عشق و حالشان در آن سوی آبها نیست که ظاهرآ شدیدآ مُد هم شده ساکها را ببندند و بروند هم حال و هولی کنند و هم خرجشون در میاد که هیچ چند میلیارد ناچیز هم برای آیندشان اندوخته میکنند ، حالا به چه قیمتی برای بیننده و جامعه تمام میشود بماند،، نه آنکه اگر در این سوی آبها بسازند فراتر از این چرندیات از خود ارائه خواهند کرد چرا که از کوزه برون همان تراوت که در اوست و فراموش نمیکنیم زمانیکه فیلم( ایران سرای من است) ساخته پرویز کیمیاوی ۲۱ سال در هزار توی ...... خاک میخورد باید هم این سخیفان و سخیف سازان مغول تازی کنند ( چهار انگشت ها در نوروز ۹۸ اکران و چند ماه بعد میاد تو شبکه خانگی هم پول بشموره ، پرویز کیمیاوی فقط ۲۱ سال سماق میمیکه تا فیلمش رو بشه [مدیونید اگر گمان کنید داستانی در کاره] .  نگارنده در این چند خط اگر این کوتاه مطلب را با برخی الفاظ نوشتم ، بیگمان چیزی فراتر از این کلمات در وصف این مفتضح نیافتم 

سامان سامانی   

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است