ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم شیادان, Hustlers, لوپز نقشش را بر تن کرده است

پیتر تراورس
۸ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

کاری که اسکارفیا انجام می­ دهد ، قضاوت کردن رقاصان و کارگران جنسی نیست. کاری که او انجام می ­دهد این است که با کمک بازیگران توانمندش به محوریت جنیفر لوپز ، به مخاطب خود کمک می­ کند تا دنیایی را تجسم کنند که در آن زنان در تلاشند تا یکدیگر را توانمند کنند. این چیزی است که نمی­ توانید آن را از دست بدهید.

 ترجمه اختصاصی سلام سینما

نامزدی اسکار بهترین بازیگر زن برای «جنیفر لوپز» ؟ بهتر است باور کنید. نقش ­آفرینی باورپذیر او در «شیادان» برای این اتفاق به اندازه ­ی کافی سرگیج ه­آور ، عمیق و جذاب هست. در جشنواره فیلم تورنتو که غالبا توجه­ ها به سمت فیلم­های هنری جلب است ، این فیلم جنایی با داستانی واقعی درباره­ی چند رقاص نیویورکی چند روز قبل از اکران رسمی اش در آمریکا ، حسابی در شهر سر و صدا به راه انداخته بود. مطمئنا نظری درباره ­ی این فیلم نخواهید شنید که شما را از تماشای آن منصرف کند. 

نویسنده و کارگردان این فیلم یعنی «لورنا اسکافاریا» که داستان فیلم را از یک مقاله در مجله نیویورک در سال 2015 اقتباس کرده ، با این فیلم اکنون به قله ­ی کارنامه هنری­ اش رسیده است. فیلم او درباره­ی گروهی از رقاصان برهنه است که مورد اتهام کیفری به کلاه­برداری از مردان ثرومندی است که به این زنان نگاه ابزاری داشته ­اند. «شیادان» به این موضوع نمی ­پردازد که بیرون از صحنه در آن اتاقها چه اتفاقی می ­افتد بلکه در پی نمایش این واقعیت است که زنان برای زندگی در این دنیای مردسالار با چه مشکلاتی روبرو هستند. 

اگر می­خواهید بدانید ورود یک ستاره به چه معناست ، به تماشای «لوپز» بنشینید. «رامونا» با بازی جنیفر لوپز ، رقاصی است که شیوه­ی کار با میله­ ی رقاصی را بهتر از رقاصان جوانی که سنشان به نصف سن او نمی­رسد بلد است. او وقتی روی صحنه می­رود به راحتی م ی­تواند چانه­ ی تماشاچیانش را به کف زمین بچسباند و مردان برای او پول پرتاب می­ کنند. اعضای آکادمی اسکار راهی جز رای دادن به لوپز ندارند ، زیرا او نقشش را بر تن کرده است. لوپز بالاخره بعد از مدتها یعنی پس از فیلم ­های اولیه­ اش مثل «سلنا» و «خارج از دید» تبدیل به بهترین عنصر یک فیلم سینمایی شده است. در «شیادان» استعداد او به قدری نمایان است که نفستان را می ­برد.

این بار در این فیلم ارزش استعداد لوپز دانسته شده است. او در باشگاه رقص در منهتن کار می­ کند. جایی که رقاص ­های معروف با آدم­های عوضی پولدار آشنا می ­شوند و رامونا در این بین در کنار سایر رقاص ­ها با نقش­ آفرینی «لی لی رینهارت» ،  «کی کی پالمر» ، «کاردی بی» و «لیزو» نقش یک ملکه را دارد. در این میان یک تازه ­وارد به نام «دستینی» با نقش ­آفرینی «کنستانس وو» توجه رامونا بیشتر از بقیه به خود جلب می ­کند. برای دستینی ، نصیحت­ های رامونا کمی ترسناک است علی ­الخصوص نصیحت­ های او درباره ­ی فانتزی­ های جنسی مردانی که با آنها هم بستر می ­شود.

اسکارفیا این حقیقت که این شغل دارای شان اجتماعی پایین است را پنهان نمی­ کند. اما او زنان ، کودکان و مادران مجردی را به ما نشان می­ دهد که توسط صاحبان باشگاه ­های رقص مورد استثمار قرار گرفته ­اند و حتی باید انعام خود را مدیریت تقسیم کنند. بعد از رکود اقتصادی سال 2008 این برنامه به ذهن رقاصان این داستان رسید که چطور می­ شود اگر آنها مشتریان ثروتمند خود را چیزخور کنند ، کارت اعتباری آنان را خالی کنند و سود بدست آمده را با باشگاه رقص سهیم شوند. رامونا نیز سعی می­ کند تا این کار را عقلانی جلوه دهد. به عنوان یک فیلم «شیادان» روی یک طناب باریک حرکت می­ کند و از این جهت ممکن است مخاطبانش را سردرگم کند. کاری که اسکارفیا انجام می­ دهد ، قضاوت کردن رقاصان و کارگران جنسی نیست. کاری که او انجام می ­دهد این است که با کمک بازیگران توانمندش به محوریت جنیفر لوپز ، به مخاطب خود کمک می­ کند تا دنیایی را تجسم کنند که در آن زنان در تلاشند تا یکدیگر را توانمند کنند. این چیزی است که نمی­ توانید آن را از دست بدهید. 

منبع : رولینگ استون

مترجم : وحید فیض خواه

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است