ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم سگ تازی, Greyhound, ادای احترامی غم‌انگیز به قربانیان جنگی

پیتر بردشاو
۶ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

گمان میکنم که خود «تام هنکس» تا به الان این موضوع را فهمیده باشد که در لباس نظامی یک چیز دیگری می‌شود. مخصوصا اگر چشمان او از پایین‌تر کلاه نظامی یا کلاهخود جنگی‌اش به جایی خیره شده باشد.نشان دادن مرگ یکی از سخت‌ترین کارها در سینماست که این سختی برای فیلم‌های ژانر جنگی دو چندان است.با اینکه دریا و کشتی‌های دیگر که در فیلم می‌بینیم با جلوه‌های دیجیتالی ساخته شده‌اند، اما بسیار تأثیرگذار و تماشایی هستند.

ترجمه اختصاصی سلام سینما

گمان میکنم که خود «تام هنکس» تا به الان این موضوع را فهمیده باشد که در لباس نظامی یک چیز دیگری می‌شود. مخصوصا اگر چشمان او از پایین‌تر کلاه نظامی یا کلاهخود جنگی‌اش به جایی خیره شده باشد. او در نقش کاپیتان یک کشتی تجاری در «کاپیتان فیلیپس» اثر «پاول گرینگرس»، در نقش یک خلبان قهرمان در «سالی» اثر «کلینت ایستوود» و در نقش معلمی که سرباز جنگی شده در «نجات سرباز رایان» اثر «استیون اسپیلبرگ» خوش درخشیده است. حالا او در نقش فرمانده یگان ناوهای جنگی آمریکا به نام «ارنست کراوز» در فیلمی به سبک قدیمی در ژانر جنگی و ماجراجویی ظاهر شده است. همچنین این اولین تجربه‌ی «تام هنکس» در مقام نویسنده است. فیلمنامه‌ی «سگ تازی» اقتباسی از رمان «چوپان خوب» اثر «سی.اس فورستر» است.

«هنکس» در نقش کاپیتان نیروی دریایی آمریکا در جریان نبرد آتلانتیک که نهایتا ترفیع درجه می‌یابد ظاهر شده است. او فرماندهی مستقیم یک ناو جنگی به نام «سگ تازی» را برعهده دارد و مسئول محافظت از یگان ناوهای جنگی آمریکاست که باید آنها را سالم به بریتانیا برساند اما در این میان باید در برابر حملات تعدادی از زیردریایی‌های آلمانی مقاومت کند. او که وداع نیمه‌کاره‌ای با همسرش داشت، خیلی زود خود را در وسط یک خطر بسیار بزرگ می‌بیند. او که یک کاپیتان کم‌تجربه است باید در مقابل زیردریایی‌های آلمانی‌ای مقاومت کند که هر لحظه از طریق رادیو او و سربازانش را تهدید به مرگ می‌کنند.

تأثیرگذارترین لحظه‌ی فیلم جایی است که او درمی‌یابد آشپز ناو را از دست داده و او را با جوانی دیگر اشتباه می‌گیرد. او در میان خستگی و سردرگمی نام بسیاری از افراد خود را به اشتباه صدا می‌زند که این اشتباهات لپی به معنای بی‌عرضگی او نیست بلکه نشان‌دهنده‌ی این است که یک مرد بسیار شریف، تحت فشار زیادی قرار گرفته است. «هنکس» تنها بازیگری در هالیوود است که می‌تواند از پس چنین کاری برآید. «سگ تازی» فیلمی بسیار سنت‌گراست تا جایی که در ابتدا و انتهای فیلم «تام هنکس» را زانو زده در حال دعا می‌بینیم. با اینکه دریا و کشتی‌های دیگر که در فیلم می‌بینیم با جلوه‌های دیجیتالی ساخته شده‌اند، اما بسیار تأثیرگذار و تماشایی هستند.

نشان دادن مرگ یکی از سخت‌ترین کارها در سینماست که این سختی برای فیلم‌های ژانر جنگی دو چندان است. کاپیتان سه سربازش را در نبرد از دست می‌دهد. کارگردان فیلم «آرون اشنایدر» و نویسنده «تام هنکس» سکانسی را به تصویر می‌کشند که در آن، بدن بی‌جان سه سرباز کشته شده به درون اقیانوس انداخته می‌شوند که سکانسی بسیار تأثیرگذار است. شاید فیلم‌های دیگر بیشتر بر روی این حقایق تکیه کنند اما باید بدانیم که جنگ پر است از مرگ، تراژدی، پلیدی،‌ بی‌اخلاقی و آشوب که در این فیلم کمتر نمایش داده شده است. محتوای اصلی «سگ تازی» یک ادای احترام غم‌انگیز به قربانیان جنگی است.

منبع : گاردین

مترجم : وحید فیض خواه

1

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است