ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر سریال شهرزاد 2, Shahrzad 2, فصلی کم فروغ تر از سرآغاز

علی علیخانی
۳ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

فصل دوم شهرزاد توقعات را برآورده نکرد.آن شور و شوق در مخاطبان ایجاد نشد و تب انتظار قسمت بعدی در بینندگان فروکش کرد.اما چرا اکثریت اذعان داشتند که فصل دوم به زیبایی فصل اول نبود؟   1)شاید بزرگترین دلیل بالا رفتن سطح انتظارات بود.پدیده ای که فرهادی نیز بعد از جدایی نادر از سیمین با آن مواجه شد و باعث شد فیلم گذشته آنطور که باید و شاید دیده نشود.فصل اول شهرزاد انتظارات را به شکل فزاینده ای بالا برد اما وقتی شیب توقع صعودی عموم بینندگان با سیر...

فصل دوم شهرزاد توقعات را برآورده نکرد.آن شور و شوق در مخاطبان ایجاد نشد و تب انتظار قسمت بعدی در بینندگان فروکش کرد.اما چرا اکثریت اذعان داشتند که فصل دوم به زیبایی فصل اول نبود؟


  1)شاید بزرگترین دلیل بالا رفتن سطح انتظارات بود.پدیده ای که فرهادی نیز بعد از جدایی نادر از سیمین با آن مواجه شد و باعث شد فیلم گذشته آنطور که باید و شاید دیده نشود.فصل اول شهرزاد انتظارات را به شکل فزاینده ای بالا برد اما وقتی شیب توقع صعودی عموم بینندگان با سیر نزولی مواجه شد یا حداقل در جا زد این حس برای مخاطب ایجاد شد که سریال افت فاحشی کرده است و دیگر جذاب نیست.

  2) سریال افت کرده بود.این موضوع غیر قابل کتمان است.هسته مرکزی شخصیت ها حفظ شده بود اما نبود شخصیت بزرگ آقا شیرازه داستان را به طرز عجیبی تحت تاثیر قرار داد و منقلب نمود.کاریزماتیک بودن شخصیت علی نصیریان و صلابت رفتاری کاراکتری که خلق کرده بود از عمده دلایل محبوبیت سریال بود اما حالا در نبود او عنصری حیاتی کم بود.عنصری که عدم نمودش به ماهیت جذاب سریال لطمه زده بود.(در قسمت دوم پدرخوانده با نبود مارلون براندو فیلم به شدت غنای کاراکتری خود را از دست داده بود اما جذابیت فیلمنامه و هنرنمایی پاچینو و دنیرو این ضعف را تا حدود زیادی پوشش داده بود.)

  3) فیلمنامه چیز زیادی برای گفتن نداشت.شخصیت ها در فصل دوم منفعل شده بودند.شهرزاد دیگر قدرت کاراکتری قبل را نداشت.قباد افت کرده بود و رفتارهایش پیش بینی شده و سطحی بود و فرهاد گم تر و کمرنگ تر از فصل قبل در هاله ای از ابهام شخصیتی در حال نوسان بود.به همین خاطر بعد از پایان هر قسمت بیننده کشش آنچنانی برای دیدن قسمت بعدی حس نمی کرد و فقط از سر ذوق به اتمام رساندن سریال قسمت های بعدی را پیگیری می کرد.

  4) از نظر محتوانی متن داستان به سه حوزه جنگ قدرت خانواده های مافیایی،تعاملات عاطفی مثلت عشقی فیلم و سایر کاراکترها و تحولات سیاسی عصر پرداخته بود.در حیطه اول با اضافه شدن سه کاراکتر قدرتمند شاپور بهبودی، بلقیس خاتون دیوانسالار و سروان آپرویز سریال موفق عمل کرده بود به خصوص بازی فوق العاده امیر جعفری  و رضا کیانیان قلب تپنده داستان در فصل دوم بود.(البته از اجرای تحسین برانگیر مهدی سلطانی در فصل دوم نباید به سادگی گذشت )حیطه دوم قدری ملال آور و کسل کننده دنبال شد و کشش فصل اول سریال را نداشت و حیطه سوم ضعیف ترین قسمت داستان بود.جایی که شخصیت نچسب فرهاد دماوندی در نقش قهرمان شعارهای سطحی و کلیشه ای سیاسی را مطرح می کرد.

  5) موسیقی هم در فصل دوم هم افت کرد هم دچار حاشیه شد.لذا عدم هم آوایی چاووشی و سرلک یکی از چشمه های جوشان لذت سمعی را در فصل دوم خشکاند.

  6) کارگرادنی فتحی در فصل دوم کاملا روتین و شتاب زده بود و هیچ ایده دراماتیک و یا نوآوری بکر سینمایی در آن دیده نمی شد.قطعا درجا زدن فتحی برای سینما دوستان نگران کننده است.

  

مع الظاهر با مطالب عنوان شده  و با تیزر جالب فصل سوم باید منتظر نشست تا فصل بعدی جان دوباره ای به شهرزادی بدهد که هنر سریال در ایران را دچار تغییر و تحول اساسی نمود و استاندارد تازه ای برای مخاطبان این ژانر ایجاد کرد.

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است