ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
4
محمد بویری
۳ سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه

جونیت آرکین بازیگر،تهیه کننده و کارگردان سینمای ترکیه

جونیت آرکین با نام اصلی فخرالدین جورکلی باتیر هنرمند با استعداد ترک در هفتم سپتامبر سال ۱۹۳۷ در اسکی‌شهیر چشم به جهان گشود. زمینه ورود جونیت آرکین به سینما در سال ۱۹۶۳ و پس از آشنایی با Halit Refiğ...

جونیت آرکین با نام اصلی فخرالدین جورکلی باتیر هنرمند با استعداد ترک در هفتم سپتامبر سال ۱۹۳۷ در اسکی‌شهیر چشم به جهان گشود.

زمینه ورود جونیت آرکین به سینما در سال ۱۹۶۳ و پس از آشنایی با Halit Refiğ سر صحنه فیلمبرداری فیلم

Şafak Bekçileri فراهم گردید. در آن دوران مشغول ساخت فیلمی بود که به شرح داستان زندگی خلبانان جت‌های جنگی پایگاه اول هوایی می‌پرداخت. جونیت نیز در همان دوره به عنوان پزشک و افسر وظیفه در نیروی هوایی خدمت می‌کرد. Halit Refiğ به جونیت بازی در یکی از نقش‌های این فیلم را پیشنهاد نمود ولی از آنجایی که این امر با قوانین سربازی مغایرت داشت،جونیت نتوانست این پیشنهاد را بپذیرد. جونیت پس اتمام سربازی پاییز همان سال در فیلم «پرندگان غربت» به کارگردانیHalit Refiğ ایفای نقش نموده و بدین طریق پا به عرصه سینمای ترکیه گذاشت.

جونیت در ابتدا فیلم‌های رمانتیک و عاطفی را ترجیح می‌داد ولی با گذشت زمان بازی در فیلم‌های اکشن و پر تحرک را آغاز نمود. جونیت از آکروبات‌هایی که در سیرک‌های استانبول کار می‌کردند، حرکات آکروباتیک را آموخته و از تجربیات خود در این زمینه در فیلم‌هایی چون Malkoçoğlu در نقش یک قهرمان سوار بر اسب و نیزه به دست، استفاده کرد.

جونیت آرکین در سال‌های دهه هفتاد دیگر به عنوان یکی از سرشناس ترین بازیگران سینمای ترکیه شناخته می‌شد. جونیت در خارج از ترکیه علی‌الخصوص در ایران نیز از شهرت بسیاری برخودار بود. جونیت آرکین در ایران به همراه بازیگران و کارگردانان بسیاری در فیلم‌هایی چون «یوسف و زلیخا»، «نسل شجاعان»، «میوه گناه»، «شیرین و فرهاد»، «صلاح‌الدین ایوبی»، «فرزند شمشیر»، «سه رفیق» و «بازی با مرگ» ایفای نقش نمود. وی در آن دوره در ایتالیا نیز از شهرت زیادی برخوردار بود چنانچه ایتالیایی‌ها وی را با نام جان آرکین می‌شناختند.

جونیت آرکین در سال ۱۹۸۲ در فیلم

Dünyayı kurtaran Adam ایفای نقش نمود. جونیت در طول حیات هنری خود در بیش از ۳۰۰ فیلم ایفای نقش نموده که محتوای اکثر این فیلم‌ها را نیز موضوعات اجتماعی تشکیل داده است. وی در سال ۱۹۹۲ در سریال‌های تلویزیونی پلیس، Zirvedekiler، Merhamet و Bizim ev ایفای نقش نمود. این هنرمند در سال ۱۹۹۸ در فیلم Gülün Bittiği Yer بازی کرده و در سال ۲۰۰۰ نیز فیلمی تحت عنوان OĞlucan را کارگردانی نمود. جونیت آرکین در سال ۲۰۰۶ نیز در فیلم

Dünyayı kurtaran Adamın Oğlu به همراه محمد علی اربیل ایفای نقش نمود.

جونیت آرکین در طول حیات هنری حرفه‌ای خود شایسته جوایز بسیاری شده که از جمله آنها می‌توان به جایزه بهترین بازیگر مرد از فستیوال فیلم پرتقال طلایی آنتالیا به خاطر بازی در فیلم İnsanlar Yaşadıkça، جایزه بهترین بازیگر از فستیوال بین‌المللی فیلم غوزه طلایی به خاطر بازی در فیلم گرگ زخمی و دیپلم افتخار از فستیوال فیلم آنتالیا اشاره کرد.