ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم فارغ‌ التحصیلی, Graduation, یک توافق بروکراتیک کثیف

پیتر بردشاو
۴ سال پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعگاردین

امتیاز منتقد : 5 ستاره بررسی ای 5 ستاره ای درباره ی یک توافق بروکراتیک کثیف.

آخرین اثر کریستین مونجیو کارگردان رومانیایی برنده ی نخل طلا درباره ی دکتری است که قصد دارد با نظارتی دقیق و نامحسوس به دخترش کمک کند تا در آزمون مدرسه ای سرنوشت ساز قبول شود .


کارگردان رومانیایی کریستین مونجیو نخل طلای 2007 را برای درامی درباره ی بارداری به نام "4ماه، 3 هفته و 2 روز" برد. الان امکان دارد برای بار دوم برنده شود. فیلم جدید او "فارغ التحصیلی" به صورت استادانه ای فیلمی پیچیده از نظر ظرافت روانی و وزن اخلاقی و درباره ی تصمیمات بدی است که مردم در مسیر رسیدن به چیزی که می خواهند می گیرند. مردم مجبورند به کسانی دیگر وفادار باشند ، کسانی که با خطاکاری به آنها کمک کرده اند ، کسانی که از فساد دیگران به عنوان بهانه ای برای شکست هایشان استفاده می کنند ، و آنهایی که امیدوارند سیستم حیله گر و منفعت طلب تصمیم گیرنده به نحوی تبدیل به سیستمی دیگر و همیشه اخلاق مدار شود. اما بچه ها چی؟ این روح ها و ضمیر های بی گناه به خاطر چه کسی باید این کثافتکاری را تحمل کنند؟ باید آنها را  از فارغ التحصیلی در  این جهان آلوده ی توافق ها و ننگ های پنهان محافظت کرد ؟


ستاره ی فیلم فارغ التحصیلی بازیگر تئاتر و سینمای رومانیایی آدرین تیتیئنی در نقش دکتر جراح رومئو آلدا بازی می کند. او رابطه ای پر دردسر با دختر 18 ساله اش الیزا دارد که نقش دخترش را ماریا دراگوس بازی می کند . دراگوس در فیلم "روبان سفید" هانکه در نقش کلارا دختر کشیش بازی کرده بود . حضور دراگوس تنها دلیل یادآوری هانکه برای مخاطبان این فیلم نیست . نشانه های بسیاری در فیلم مبنی بر این که منجیو هوشمندانه تحت تاثیر این کارگردان اتریشی و بخصوص فیلم کلاسیک سال 2005 او " پنهان " بوده ، وجود دارد. در این فیلم هم همان بازگشت به سرکوب را میبینیم  ، همان معمای تهوع آور مبهم درباره ی مقصر بودن بدنه ی سیاست ، همان ایده ی معمولی و سطحی جلوه دادن رسوایی بسیار بدی که رسیدگی به آن مخدوش و ناتمام مانده است و ممکن است هر لحظه برملا شود . همچنین در فیلم جنگ داخلی خودمانی ای بین نسل میانسال خسته و بدبین و بچه های عصبانی و سردرگم آنها را میبینیم.


آلدا به همراه الیزا و همسرش ماگدا (لیا بوگنار) در آپارتمانی محقر از ملکی وحشتناک و شبیه دوران چائوشسکو در شهر کلوژ در شمال غربی رومانی زندگی می کند. والدین به شدت به الیزا افتخار میکنند. الیزا شاگرد ممتاز بوده و برای بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان بورسیه ی تحصیلی ای از طرف دانشگاه مطالعات روانشناسی بریتانیا به او پیشنهاد شده ولی مشروط به اینکه او در امتحان پایانی اش بالاترین نمره ها را کسب کند . دقیقا مشخص نیست که کدام دانشگاه بریتانیا ولی صحبت های بشاش آلدا درباره ی دنبال شدن الیزا توسط سنجاب های باغ های کنزینگتون ممکن است چیزهایی را مشخص کند . الیزا شانس این را پیدا کرده که از کلوژ خارج شود ، چیزی که والدینش آرزویش را داشتند اما دوست پسر ناباب ، تحت پیگرد و موتور سوار او ممکن است او را از رسیدن به این امتیاز باز دارد . 


از همان ابتدا مشخص است که آلدا رابطه ی خوبی هم با دختر هم با زنش دارد . مشخص است که زنش از افسردگی رنج می برد که به نظر با وجود سابقه ی پزشکی دکتر آلدا او دارویی برای آن مصرف نمی کند  و تحت درمان نیست . سکانس اول نشان می دهد که او تقریبا بستری/ بیمار است . خود آلدا آدم موفقی است و در حرفه ای که انتخاب کرده به بهترین تبدیل شده ولی نشانه هایی هست که به وضوح حاکی از علاقه و آرزوی او برای چیزی بیشتر از این موجودیت محلی است. اما مشکل اینجاست که آلدا خودش راز محشتناکی دارد که ممکن است دلیل حملات مرموزی باشد که به او می شود ، عده ای به پنجره خانه و شیشه ی ماشینش سنگ پرت میکنند. همینطور که درام پیش می رود مشخص است که مونجیو به مخاطب اجازه می دهد میان احتمالات مختلف درباره ی اینکه کدام کاراکتر ممکن است بخواهد به آلدا آسیب بزند شروع به پیش بینی کند تا قبل از اینکه در پایان بالاخره راه حل ناقص مبهمی همچون هانکه ارائه دهد .


واژگونی اصلی زمانی است که آلدا اخبار وحشتناکی از طریق یک تماس تلفنی دریافت می کند. یک روز قبل از امتحانش الیزا مورد تجاوز نا موفقی قرار می گیرد.  الیزا از لحاظ فیزیکی خوب است اما توانایی نشستن و درنتیجه شرکت در آزمون و گرفتن نمرات بالا را ندارد. بنابراین آلدا مجبور است با سیستم خدمات وحشتناک تماس بگیرد و در گوش افراد آشنایی حرف هایی بزند تا ببیند می شود به طریقی از دخترش چشم پوشی شود . او با رئیس کمیته ی برگزاری امتحانات مدرسه و همچنین با رئیس پلیسی که در حال تحقیق در مورد پرونده ی تجاوز است صمیمی است . افسر پلیس ملاقاتی با یک سیاستمدار بدنام به اسم بولیا ترتیب می دهد. اما آنها باید هر تقلب و  حیله گری ای در مورد شرکت هوشیارانه ی الیزا انجام دهند .  این مذاکرات دردناک بسیار سرد و غیر صمیمی هستند. پسر عموی کارمند اداره و بوروکراتیک یک محتاج چاپلوس است شبیه همان که در ابتدای فیلم "پدرخوانده" از دون کورلئونه برای درخواستش چاپلوسی می کرد و چیزهای نفرت انگیز دیگه ، زیرا آنها هیچ پی آمد دیگری به جز گناهی دیگر ندارند و برای زندان خودساخته ی فساد موانع بیشتری درست می کنند. این قضیه هم توسط پلیس در حال پیگیری است که آلدا باور دارد چیزی حیاتی را گم کرده است. لحظه ای شبیه آثار هانکه و آنتونیونی وجود دارد آن هم وقتی که آلدا تصاویری از تعدادی دوربین دوربین مداربسته چاپ می کند که فکر می کند سرنخهایی به آنها می دهد که قبلا متوجه شان نشده بودند. اما مونجیو احتمالات اندیشمندانه و دقیقی خلق میکند مبنی بر اینکه تلاش برای ربودن قسمتی از یک توطئه ی خشنی که با انگیزه ی حسادت یا انتقام انجام شده . یا حتی اینکه دنیا خودش دارد او را با وحشت و مصیبتی به خاطر بدکاری ها و سؤعمل های جنسی ای که انجام داده  تنبیه میکند . صحنه های اصلی ای که آلدا و دخترش در آن حضور دارند تقریبا به شدت تراژیک هستند. بدون فوت وقت آلدا باید دخترش را وارد دنیای شرم که بهای بقا و نجات یافتن او است کند. مخاطبان بریتانیایی وقتی آلدا به دخترش می گوید که او باید عاقل تر شود و با تدبیر تر برخورد کند از فیلم پس زده می شوند چون رومانی شبیه بریتانیا نیست ، چون در آنجا رفیق بازی و دم کسی را دیدن وجود ندارد . البته شاید !


فارغ التحصیلی فیلمی پیچیده و به شدت هوشمندانه است و تصویر تاریک و دلگیری است از وضعیت افسردگی جمعی در رومانی ای که نسل دهه ی 90 اش امیدوار بودند که شانس این را خواهند داشت که دوباره شروع کنند. بازی های تیتیئن و دراگوس عالی هستند . این فیلم در این صف فوق العاده خوب جشنواره ی کن یک جواهر است .

 

مترجم : عبدالرضا سلیمی

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است