ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید
0
محمدرضا چاوشی
یک سال پیش - ۲ دقیقه مطالعه

اندر احوالات توقیف خانه پدری

«خانه پدری» جناب عیاری را توقیف کردند. بعد با یکسری تعهدات رفع توقیف کردند و در ادامه مجدداً توقیف کردند این بار با دستور دادستانی. حال این وسط کیانوش عیاری مقصر است یا وزارت ارشاد یا قوه قضاییه؟...

«خانه پدری» جناب عیاری را توقیف کردند. بعد با یکسری تعهدات رفع توقیف کردند و در ادامه مجدداً توقیف کردند این بار با دستور دادستانی. حال این وسط کیانوش عیاری مقصر است یا وزارت ارشاد یا قوه قضاییه؟ پیدا کنید پرتقال فروش را.

یکم؛ ساز و کار ممیزی ممکن است در سراسر جهان متفاوت باشد یا شدت و ضعف داشته باشد و ... اما همه جا ممیزی وجود دارد. پس اینکه عده ای تصور می کنند آن سوی مرز آزادی است و فقط این طرف حصار و سیم خاردار، از سر نادانی است. 

دوم؛ ساز و کار ممیزی در سینمای ایران درست کار نمی کند. اگر این رویه سالم بود کار به اینجا نمی‌کشید که فیلمی ساخته و آماده نمایش شود و بعد توقیف شود. البته تکلیف کسانی که پس از گرفتن مجوزهای لازم، از فیلمنامه‌ی تصویب شده عدول می‌کنند و قصدشان دور زدن قوانین است مشخص است. اما وقتی فیلمی تمام مجوزهای لازم را دریافت می‌کند و طبق آن، اثر ساخته می‌شود این وظیفه سازمان سینمایی است که تا آخر پای مجوزهای صادر شده‌اش بایستد. نه اینکه همچون ماجرای فیلم «رستاخیز» بگوید فلان کار از عهده ما خارج است و نهادهای بالاتر باید تصمیم بگیرند. اگر نهاد بالاتر تصمیم گیرنده است پس آن مجوزهایی که هر روزه از سوی این نهاد صادر می‌شود نیز ذره ای ارزش ندارد و نباید انتظار داشت دیگران به آن پایبند باشند.

سوم؛ اگر هدف از توقیف این‌گونه فیلم‌ها دیده نشدن آن و عدم ترویج مسائلی غیراخلاقی و... است، توقیف این آثار نقض غرض است چراکه نیاز به فرمول پیچیده‌ای نیست تا بدانیم این برخوردها باعث کنجکاوی، حساس شدن مردم و دیده شدن چند برابر این آثار می‌شود و این اعمال یکسری تبلیغات مجانی برای آن اثر به شمار می رود.

چهارم؛ سازمان سینمایی پس از رفع توقیف «خانه پدری» اعلام کرد که با موافقت فیلم‌ساز، اصلاحاتی در این اثر انجام شده و برای پخش مشکلی ندارد اما پس از اکران مشخص شد که ظاهراً اصلاحاتی در کار نبوده یا اگر هم بوده آن قدر ناچیز بوده که با نسخه قبل تفاوتی نکرده است. این قضیه به توقیف مجدد این فیلم انجامید. چنانچه این مسئله صحت داشته باشد نمی‌توان در این مقطع همه کاسه و کوزه‌ها را سر دادستانی شکاند. اگر باب شود که در موارد مشابه همه بیایند و تعهد بدهند اما بروند کار خودشان را انجام دهند و بعد هم برخوردی صورت نگیرد دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و آن وقت است که راه برای دور زدن شوراهای صدور پروانه ساخت و نمایش و غیره باز و هموار خواهد شد. اما یادتان باشد اگر سیستم بیمار ممیزی درست کارش را انجام داده بود هیچ‎کدام این حواشی به وجود نمی‌آمد.