ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

یادداشتی بر فیلم ابد و یک روز, Life and a Day, ابد و یک روز درمان دارد و درمانش عشق است.

سمیه گلریز
۵ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

ابد و یک روز دیگر یعنی چی! ابد و یک روز یعنی حبس ابد!حبس ابد بدون عفو!ابد و یک روز یعنی ناامیدی مطلق ، سیاهی پایدار، و درد بی درمان! اما نه، ابد و یک روز درمان دارد و درمانش عشق است. عشقی از جنس عشق است

تذکر : خواندن این نقد ممکن است داستان فیلم را لو دهد.

 

ابد و یک روز دیگر یعنی چی!

ابد و یک روز یعنی حبس ابد!حبس ابد بدون عفو!ابد و یک روز یعنی ناامیدی مطلق ، سیاهی پایدار، و درد بی درمان!

 

اما نه، ابد و یک روز درمان دارد و درمانش عشق است.

عشقی از جنس عشق است

 

از جنس عشق مادری پیر و رنجور نیست؛

مادری پیر و رنجور که در صحنه ای از فیلم آنچنان از درد عطسه کردن به خود می پیچد و  نجوا کنان و زبون میگوید"چرا من نمی میرم ؟!" که آه از سینه تماشاچی بر می خیزد و لی با این جسم ، به عشق پسرش محسن که گرفتار اعتیاد است و برای کمک به  او موادش را پنهان کرده و یا پسرش نوید را با حیلت به خانه همسایه حشمت خانم می فرستد تا شیشه ای (ماده مخدر شیشه) را که به پشت بام او پرت کرده اند  مجدد در پستوی خانه خود برای روزهای آزادی محسن ذخیره کند.

چرا که این عشق با جهل و سادگی و همراه است.

 

از جنس عشق برادر بزرگ به نامزدش نیست؛

عشقی که مرتضی به خانمی زیبا و جوان دارد که او را شیفته خود نموده است، شیفتگی در آن حد که خواهر خود را بفروشد تا با سرمایه ای که از این راه بدست می آورد کار جدیدی شروع کرده تا با معشوق خود راحت تر زندگی کند.

چرا که این عشق بوی خودخواهی و دروغ دارد.

 

از جنس عشق برادر معتاد به خواهرش سمیه هم نیست؛

آنجا که محسن به عشق سمیه می گوید "سمیه بمونه من ترک می کنم" و به خاطر حقایقی که در مورد برادر بزرگترش بیان می کند (تا شاید سمیه را منصرف کند) کتک میخورد و زیر لگدها و مشت های برادر خودخواه و خودپسند در جلو چشمان خواهران و مادرش تحقیر می شود، یا آنجا که  خود را به پله گره می زند و خوار و کوچک می شود نه به خاطر خودش که این اولین بار نیست که دارند او را به ترک می برند، برای عشقش به خواهرش سمیه که می داند اگر امروز برود سمیه هم می رود.

چرا که این این عشق هم بوی مصلحت اندیشی می دهد

 

حتی از جنس عشق سمیه فداکار به خانواده اش هم نیست؛

عشق سمیه به مادر و خواهر ان و برادرانش محسن و مرتضی، چرا که شاید هیچ کدام محبت او را باور ندارند و عشق او را نمی شناسند و به قول اقبال لاهوری"نه با هر کس محبت سازگار است"

چرا که این عشق بی فرجام است

 

 

بدون تردید، درمان درد "ابد و یک روز" از جنس عشق سمیه به برادر کوچک و باهوش و دوست داشتنی اش نوید است

نوید ، نویدی است به پایان تلخی و تاری خانواده اش که ظاهرا حکم ابد و یک روز را دارد.حتی انتخاب اسم این پسر بچه هم هوشمندانه بوده است.

بارزترین نشان هوشمندی نوید آنجا که همکلاسی ها از روی برگه او تقلب می کنن ، یا هنگامی که سمیه از مدیر مدرسه کارنامه او را میگیرد و جمله " از مدرسه ما برای تیزهوشان نوید انتخاب شده "نیست، هوشمندی و ذکاوت این پسر بچه در سکانسی از فیلم که پلیس برادر معتادش محسن را در کوچه دستگیر کرده و به دنبال خانه اوست نمایان می شود،می داند که اگر او آدرس را ندهد سرانجام کسی در کوچه این کار می کند پس با دادن آدرس اشتباه  وقتی برای خانواده می خرد تا خانه را پاک سازی کنن!

نوید، نوید بخش پایان جدایی و قهر  و تیکه پرانی های افراد خانواده به یکدیگر است، برادرانی که حتی برای حرف های روزمره مثل گرفتن دمپایی و تذکر در مورد اینکه با جنس بیرون نرو مستقیم با هم صحبت نمی کنن و واسطه ای مثل سمیه یا خود نوید بینشان هست،

نوید تنها حلقه متصل کننده خانواده است،  این ویژگی نوید در سکانسی از فیلم که به مناسبت نمرات خوب او دور هم جمع شده و با هم می رقصند و می خندند و می جوشنند دیده می شود، یا در قاب عکس دسته جمعی!

 

سمیه مهربان با گذشت می دانست که با رفتنش شاید نوید نیز در آینده سرانجامی همانند دو برادر دیگر خود پیدا کند، سمیه می دانست که با رفتنش نه تنها اوضاع بهتر نمی شود بلکه برای ابد و یک روز بدبختی و سیاه روزی در آن خانواده می ماند،

سمیه برگشت و ماند به عشق برادری از جنسی متفاوت از دیگر اعضای خانواده و روزنه های امیدی که او در دلش ایجاد کرده بود.

 

حکم عشق بالاتر از هر حکم معمولی و حتی بالاتر از حکم ابد و یک روز است.  

 

اینجاست که یاد شعر حضرت مولانا میفتیم:

 

علت عاشق ز علت ها جداست
عشق اسطرلاب اسرار خداست
 

ابد و یک روز را حتما ببینید و اگر توانستید دو مرتبه هم ببینید!

 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

مهیار محمد ملکی
۴ سال پیش
سلام و عرض ادب به نظرم متن خوبی بود ضمن اینکه منم با شما در بحث کیفی کار هم عقیده ام اما به نظرم امد این موضوع رو متذکر شوم که متن شما نگاه تحلیلی به فیلم ندارد بیشتر شبیه دلنوشته میماند اما با این حال دوست داشتم و ممنونم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ: