ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم تالی, Tully, غرب در ستایش خانواده

علی رفیعی وردنجانی
۲ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه قانون
امتیاز منتقد به فیلم :

بزرگترین شکاف فیلمنامه ای این اثر در زمینه عقبه ای است که مخاطب باید از تالی داستان داشته باشد . یعنی من به عنوان مخاطب تا پایان فیلم نمی فهمم تالی چه سرگذشتی داشته و در حال حاضر چگونه زندگی خود را می گذراند ...

  

سینمایی «تالی» به کارگردانی جیسون رایتمن هدیه هالیوود به مادران فداکار غربی است که می خواهند خانواده شان را با چنگ و دندان حفظ کنند اما آن جامعه پسا مدرن پذیرای چنین فرهنگی نیست . «تالی» فارغ ازملزومات سینمایی یک ایده نوین در سینمای آمریکا محسوب می شود . این اثر با بازی تحسین برانگیز شارلیز ترون می تواند امید از دست رفته مادران غربی در مواجهه با نیروهای مخالف را بازگرداند .

*فقط زنان می توانند مادر باشند 

شاید این سو تیتر شما را به خنده وادار کند اما حقیقتی است که مردان نیمه متمدن امروزی را به تاسف کنایه می زند . فیلمنامه نمایانگر زندگی مادری است که دارای پسر بچه ای پیش فعال ، دختری باهوش و آرام و کودکی در شکم است که پس از زایمان مشکلات آوار شده بر سر او نه تنها دو چندان می شود بلکه شکل و شمایل ضخیم تری به خود می گیرند . علاوه بر این می بینیم که پدر خانواده در رفت و آمد بین کار و خانه هیچ مقدار زمان مشخصی را برای گذراندن وقت با خانواده قرار نمی دهد و شب ها به بازی های ویدئویی مشغول می شود تا خوابش گیرد . نه این که مرد همسر و بچه های خود را دوست نداشته باشد بلکه پس از مدت زمانی که از سالها زندگی در کنار آنها طی شده سردی خسته کننده ای میان این دو شکل گرفته که هردو از آن بی خبرند . قضیه برای مادر خانواده کسل و کسل کننده تر می شود تا اینکه پای یک منجی به نام تالی به عنوان بِیبی سیستر باز می شود . این منجی که از طرف برادر این مادر معرفی شده است علاوه بر ایجاد امنیت روانی برای مادر از بچه محافظت می کند سعی می کند با حرف های انرژی زا امید را به مادر بازگرداند و رابطه میان شوهر و همسر را بازسازی می کند که البته چگونگی این بازسازی بسیار دیدنی و قابل ستایش است . نکته ای که تا اینجا به آن برخورد می کنیم این است که زنان تنها موجوداتی هستند که می توانند امیدبخش یک جامعه نا امید باشند و از طرفی این زنان هستند که می توانند مردانی خانواده دوست و یا مردانی بدون وابستگی اخلاقی – وجدانی از جامعه طلب کنند . 

*کشف داستان 

وابستگی که مادر به تالی پیدا می کند به دلیل عدم توجهی است که از اطرافین نسبت به خود می بیند . این که مادر می خواهد همه را خوشحال کند و این خوشحالی ادامه دار باشد و در نتیجه خود را خسته می کند اما همچنان به آدم های زندگی اش علاقه دارد . اما بزرگترین شکاف فیلمنامه ای این اثر در زمینه عقبه ای است که مخاطب باید از تالی داستان داشته باشد . یعنی من به عنوان مخاطب تا پایان فیلم نمی فهمم تالی چه سرگذشتی داشته و در حال حاضر چگونه زندگی خود را می گذراند . این بزرگترین نقطه ضعف یک فیلم است که منجی داستان خود را مانند یک فرد سر راهی به مخاطب معرفی می کند که نه گذشته اش مهم است و نه آینده وی . دوم نکته استفاده از دوربین رو دستی که بعضی مواقع سرگیجه آور می شود هم به لحاظ درک داستانی و هم به لحاظ درک بصری و این معقوله نه تنها به روند تعلیق سینمایی اثر کمکی نمی کند بلکه فهم مطلب را پیچیده تر خواهد کرد . 

*مادران یک سرزمین غریب

اما جذابیت این اثر برای من به عنوان یک مخاطب جدی سینما در نگاهی است که مولف به ابژه های تولد ، مادری و خانواده دارد ؛ این که این نگاه از کجا نشات می گیرد و چرا در چنین زمانی ارائه آن مهم بوده و وظیفه رسانایی هنر به طور کامل صورت گرفته است ؟ اول باید بگویم جامعه زیسته مولف جامعه ای بوده پر از تناقض های فرهنگی و در این میان خانواده تنها مسئله ای است که شاید عموم بر سر ادامه حیات آن اصرار داشته باشند . این کورسوی نور باعث شده تا مولف به دنبال کشف نادیده شده هایی در جامعه خود برود که ممکن است در پیش رویمان اتفاق افتند اما از نظر گذرانده خواهند شد . جامعه ای که در آن مادر شدن امر خنده داری به نظر می رسد (مانند هنگامی که شارلیز ترون در پارک با دختر جوان می دود و هنگامی که دختر متوجه می شود او بچه شیر می دهد با حالتی تاسف زده عبور می کند) و شاید از آن بالاتر قدیمی منسوخ شده باشد . اما همچنان هنر است که با کشف حقیقیت های زیبا می تواند نگاه موضع گیرانه و غیر توجیه جوانان یک سرزمین مثلا مدرن را چه پسر و چه دختر را به خانواده و اهمیت حفظ آن تغییر دهد . البته که از امریکا چنین تولیدت بعید به نظر می رسد اما باید باور کنیم که ابزارات و میزان توجه غرب نسبت به تغییرات فرهنگی اجتماعی پیرامون خود سالهای سال با دید هنرمندان کشورمان فاصله دارد . می توان از «مادر و پسر» و «پدر و پسر» الکساندر سوکورف روسی نوشت که وجهه عاشقانه ای از وابستگی های روانی – ژنتیکی این دو نسبت خانوادگی را به نمایش گذاشته است . کما اینکه در سینمای خودمان نیز «مادر» علی حاتمی و اندک نمونه های دیگری دیده می شوند که قابل ستایش باشند اما متاسفانه امروزی ها به دنبال کشف دوباره آتش هستند و می خواهند از دل یک اجتماع آشفته از نظر فرهنگی و سلیقه ای رازهایی را کشف کنند که شاید جذاب باشند اما دردی از جامعه دوا نخواهد کرد .  

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است