ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم تام و جری, Tom and Jerry, نقد فیلم تام و جری 2021 (توهین به میراث)

رضا ظفری
یک ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
منبعAparat.com /Readd_Hills_Cinema cinema
امتیاز منتقد به فیلم :

من در طول تماشای فیلم(که از دقیقه 20 به بعد به شدت غیرقابل تحمل بود)، همه چیز میبینیم الی هانا بابربارا. از تام و جری فقط یک نام و یک شکل در این انیمیشن یافت میشود و معلوم است که انیماتور ها با کارگردان زور میزنند تا کمی ادای دین کنند. که همان را هم بلد نیستند. قانون اول نقد این است که از فیلم خوب باید تمام قد دفاع و فیلم بد را باید تمام قد بزنید. تام و جری 2021 گرچه به عنوان فیلمی پاپکرنی و برای مخاطب مردمی، حداقل سرگرم کننده است. اما...

نقد فیلم تام و جری 2021


به نام خدا


دوستان میگویند:لایو اکشن برای تام و جری،دست گذاشتن روی یک نوستالژی است اما اینطور نیست...

نوستالژی صرفا یک خاطره و یک یادگار زود گذر و کوچک است. پس این موش و گربه آشنا صرفا نوستالژیک نیستند بلکه میراثی از جوزف باربارا و ویلیام هاناست. میراثی از ادبیات عبید زاکانی است (که این را خیلی از مردم نمیدانند).

فیلم، با وقاحت تمام به مخاطب بی احترامی میکند. لایو اکشن تیم استوری، کارگردان فیلم که کارنامه پر و پیمانی در دست ندارد، حتی بلد نیست یک ریبوت بسازد.

من در طول تماشای فیلم(که از دقیقه 20 به بعد به شدت غیرقابل تحمل بود)، همه چیز میبینیم الی هانا بابربارا. از تام و جری فقط یک نام و یک شکل در این انیمیشن یافت میشود و معلوم است که انیماتور ها با کارگردان زور میزنند تا کمی ادای دین کنند. که همان را هم بلد نیستند. قانون اول نقد این است که از فیلم خوب باید تمام قد دفاع و فیلم بد را باید تمام قد بزنید. تام و جری 2021 گرچه به عنوان فیلمی پاپکرنی و برای مخاطب مردمی، حداقل سرگرم کننده است. اما برای منتقدی که حفظ میراث هنرمندان یکی از دغدغه های آن است اینطور نیست.فیلم به چنان شدتی شنیع بود که لحن تند نقد به وزن و نحوه نگارش این نقد خدشه وارد کرد.

 و این مسئله ی بی اهمیتی نیست که به سرعت از آن بگذریم.


تام و جری 80 ساله که در آغاز جنگ جهانی دوم و توسط مرحومان ویلیام هانا و جوزف باربارا خلق شدند در وهله ی اول شخصیت های صامتی اند و ادای کلمات مثل فیلمهای پیشین به ضرر فرم فیلم تمام میشود. این مورد که هیچ. تشریحیا تام و جری های قبل از 2000 لا اقل به اصل خود نزدیک تر بودند و انسان با دیدن آنها خیال میکرد هانا باربارا هنوز زنده اند. از 2000 به اینور اما این قانون شکسته شد. شاید تغییر ماهیت تام و جری تا این سطح، که توهیتی پنهان به منبع اقتباسی آن تلقی میشود به سبب دستکاری های ژانری اش باشد.


تام و جری  دو زوج هنری زمان خود مثلا، لورل هاردی نیستند. چون لورل هاردی کمدی کلام موقعیت اند. تام و جری اما یک کمدی اسلپ استیک است و شاید همین مورد آثاری که خود اشخاص هانا باربارا ساختند را خاص و تا این حد ماندگار میکند. تیم هیل نیز مانند تیم استوری در ساخت لایو اکشن باب اسفنجی دست به چنین کاری زد.. هر چند وی تا حدودی موفق بود و من از اشخاصی بودم که از آن دفاع کردم اما گویا تیم استوری_تیم هیل و کلا اعضای تیمی هالیوود قصد تخریب میراث را دارند. ای کاش این ریبوت ها کمتر استفاده شوند.!

در هر حال و با جمع بندی کلی، این نقد آشفته حال را به اتمام می‌رسانیم. تام و جری 2021 فقط مناسب حال کسانی است که :

هانا باربارا را نمی‌شناسند

فیلم برایشان صرفا سرگرمی است

اهمیتی به سال تولید فیلمها نمیدهند

و در کل مخاطبان معمولی کشور اند.

3

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است