ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم هاشمی زنده است, مستند بدون استناد

نیما افراسیابی
۸ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

"هاشمی زنده است" (1397) فیلمی صد دقیقه ای در ژانر مستند پرتره به کارگردانی علی طادی است که کارنامه سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز تا زمان درگذشتش در دیماه 95 را روایت میکند.

"هاشمی زنده است" (1397) فیلمی صد دقیقه ای در ژانر مستند پرتره به کارگردانی علی طادی است که کارنامه سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز تا زمان درگذشتش در دیماه 95 را روایت میکند. ساخت این مستند واکنش های گوناگونی را بر انگیخته و نقد های زیادی را به دنبال داشته است. در این نوشتار به هفت نمونه از تحریفات موجود در فیلم اشاره میشود:

1- مبارزه مسلحانه پیش از انقلاب و مشارکت هاشمی با جمعیت موتلفه در ترور حسنعلی منصور در فیلم حرکتی در خلاف مصلحت اندیشی رهبر انقلاب ارزیابی میشود درحالیکه در کلام و گفتمان بنیان گذار انقلاب این اقدام در هیچ جا رویکردی منحرف یا افراطی تلقی نشده و این سوال برای مخاطب مطرح میشود که اگر امام با این اقدامات مخالف بوده چرا هاشمی را به عضویت شورای انقلاب منصوب میکند؟!

2- در ماجرای موسوم به "مک فارلین" نشان داده میشود که آمریکائیها دولت ایران را فریب داده اند و در ازای تلاش هاشمی برای آزادی گروگانهای آمریکایی در لبنان چیزی نصیبش نشده است در حالیکه در نتیجه این اقدامات با وجود تحریم‌ها ایران موفق میشود بخشی از تسلیحات حیاتی مورد نیاز خود در جنگ را تامین کند!

3- در زمانیکه نظر قاطبه سیاستمداران و فرماندهان نظامی در آن دوران پایان جنگ بوده است به زعم فیلم سستی شخص هاشمی سبب میشود تا رهبر انقلاب با "نوشیدن جام زهر" به پذیرش قطعنامه 598 و صلح با عراق تن دهد!!

4- فیلم بر خلاف نظر کارشناسان اقتصادی حرکت به سمت اقتصاد آزاد را انحراف اقتصاد کشور از ریل خود میداند و چنین استدلال میکند که فرجام این رویه تجمل گرایی، اختلاس، افزایش قیمت ارز، اشرافی گری و افزایش شکاف های طبقاتی است و تقصیر تمامی این آسیبها را به گردن هاشمی می اندازد!!

5- با وجود اذعان فیلم به حضور گسترده نزدیکان هاشمی در کابینه "دولت اصلاحات" در جریان فیلم چنین عنوان میشود که در انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد 76 هاشمی از ناطق نوری حمایت میکرد و رای مردم به خاتمی در واقع "نه" به هاشمی رفسنجانی بود در حالیکه هاشمی و فرزند خوانده هایش در حزب "کارگزاران سازندگی" با تمام قوا از خاتمی پشتیبانی میکردند و بخش عمده هزینه کارزار انتخاباتی اصلاح طلبان را تامین کردند!!

6- هاشمی رفسنجانی به گونه ای وهم آلود و مالیخولیایی به عنوان پشت پرده تمامی وقایع سیاسی معاصر ایران تلقی میشود و سایر زمینه های اجتماعی و سیاسی نادیده گرفته شده و نظریه "عالیجناب سرخپوش" به شکلی مبتذل به مخاطب القا میشود.

7- عنوان مستند بار معنایی مثبتی دارد اما فیلمساز با جعل و تحریف آن در نهایت به این نتیجه میرسد که "هاشمی زنده است" چرا که قطار اقتصاد کشور از ریل خارج شده و به دنبال کسی میگردد تا این قطار را به ریل اصلی اش برگرداند!!
2

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است