ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت, Batman vs Superman: Dawn of Justice, نبردی در سرما و تاریکی.

سامان پارسی
۳ سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه آفتاب یزد
امتیاز منتقد به فیلم :

بی شک دلیل این تاریکی فرو رفتن قهرمان ها در تاریکی و دور شدن از حقیقت است تا به جای اتحاد با یکدیگر و جنگیدن با دشمنی واحد در مقابل هم بایستند با یکدیگر بجنگند.

نبردی در سرما و تاریکی.

نگاهی به فیلم بتمن در برابر سوپر من: طلوع عدالت، اثر: زک اسنایدر.

Batman v Superman: Dawn of Justice.

سامان پارسی.

کارگردان: زک اسنایدر، فیلمنامه: کریس تریو، دیوید اس. گویر، مدیر فیلمبرداری: لری فونگ، تدوین: دیوید برنز، موسیقی: هانس زیمر، بازیگران: بن افلک (بروس وین، بتمن)، هنری کاویل (کلارک کنت، سوپرمن)، امی آدامز( لوئیس لین)، جسی آیزنبرگ(لکس لوتر)، دایان لین( مارتا کنت)، لارنس فیشبرن(پری وایت)، جرمی ایرونز(آلفرد پنی ورث)، گل گدوت(دیانا پرنس، زن شگفت انگیز) محصول: آمریکا، 2016، 151 دقیقه.

بتمن در برابر سوپرمن یک رویارویی سرد در تاریکی است. زک اسنایدر دو قهرمان کتاب های مصور DC را در یک داستان در برابر یکدیگر قرار می دهد اما نمی تواند شخصیت پردازی و ساختار روایی مناسبی برای روایت بیافریند. بی شک شوالیه تاریکی اثر کریستوقر نولان و رویارویی او با دلقک بسیار اسنایدر را تحت تاثیر قرار داده اما برای شکل گیری این رویارویی او از لکس لوتر نابغه ایی نیمی شیطانی و کمدی کمک می گیرد. بازی بسیار خوب کریستین بل در نقش بتمن آنقدر شخصیت بتمن را در ذهن مخاطبان باور پذیر کرده که بازی بن افلک برای این شخصیت جذاب نیست و هنری کاویل که تنها استایلی از یک ابر قهرمان دارد برای شکل دادن و حقیقی کردن این شخصیت توانایی لازم را ندارد. از نقش بتمن که بگذریم پیشخدمت او با بازی مایکل کین در برابر نقشی که جرمی ایرونز بازی می کند نه از نظر دیالوگی و ارتباطش با بروس وین خوب پرداخت شده و نه باورپذیر است. به طور کلی بتمن اسنایدر در برابر شخصیت بتمن و اطرافیانش در فیلم تحسین برانگیز شوالیه تاریکی ضعف دارد و در تاریکی به دنبال این ارائه شخصیت ها است. سوی دیگر فیلم سوپرمن است که همین اتفاق برای ابر قهرمان دیگر داستان می افتد. امی آدامز و هنر کاویل نه تنها انتخاب خوبی برای شخصیت های اصلی روایت نیستند حتی در موقعیت های مختلف قدرت لازم برای نمایش کاراکتر خود را ندارند. بی شک بازی تحسین برانگیز جسی آیزنبرگ در نقش لکس لوتر یک نابغه دیوانه با شوخی های عصبی و رفتار سادیستی از نکات قابل توجه فیلم است.

چند سالی است ابرقهرمان های داستان مصور یا بازهای کامپیوتری وارد دنیای سینما شده اند و از هر کدام چندین دنباله ساخته شده. مانند مرد عنکبوتی، سوپرمن، بتمن و..... این ابر قهرمان ها در زمانه ایی رستاخیزی که بشر ناتوان از اداره زندگی خود است وارد جامعه می شوند و آنها را در برابر شر مطلق نجات می دهند. برخی از این قهرمان ها انسانی هستند که تغییر شکل داده اند مثل مرد عنکبوتی، بتمن و برخی دیگر از سیاراتی دیگر به زمین می آیند مثل سوپرمن یا تور. مشخصه این فیلم ها صحنه های پر از برخورد و درگیری و جلوه های ویژه ناب برای حقیقی کردن این صحنه ها است. فیلم بتمن علیه سوپرمن با صحنه تکراری کشته شدن پدر بروس وین و حمله به زمین شروع می شود و سرشار از صحنه های زد و خورد و درگیری  است که بیشتر آنها در فضای تاریک است. بی شک دلیل این تاریکی فرو رفتن قهرمان ها در تاریکی و دور شدن از حقیقت است تا به جای اتحاد با یکدیگر و جنگیدن با دشمنی واحد در مقابل هم بایستند با یکدیگر بجنگند. سوپرمن وارد گاتهام می شود و می خواهد حقیقت بتمن را کشف کند. زک اسنایدر برای رویایی دو ابر قهرمان ضعف دارد او نیاز به یک دلقک دارد اما توان شخصیت پردازی آن را ندارد. البته لکس لوتر نابغه ایی که انگیزه های شیطانی دارد نقش موثری در این رویاروی دارد. اما دلیل اسنایدر برای این جدال منطقی نیست. سوپرمن می تواند خطر را برای  کسانی که دوستشان دارد حس کند. مثل لحظه ایی که لوئیس گروگان گرفته شده اما وقتی مادر خودش گروگان گرفته می شود نمی تواند آن را احساس کند برای همین ناچار به جنگ بتمن است. از سوی دیگر  دلیل خصومت بتمن با سوپرمن معلوم نیست. او در میانه فیلم به میدان می آید برای نبردی با دلیلی نامعلوم در حالی که تمام اطلاعات او نشان دهنده اهداف شرورانه لکس لوتر است.

شوالیه کریپتونی که بیشتر به اورک های ارباب حلقه ها شبیه است و قدرت گرفتن او از مواد رادیو اکتیو مخاطب را بیشتر یاد موجودات فیلم گوزیلا می اندازد و حضور یک زن شگفت انگیز و همراهی او با قهرمان های کریپتونی و آهنی بدون شخصیت پردازی مناسب و داستانی مناسب برای حضور او کمکی به ضعف های این فیلم نکرده است.

زک اسنایدر در ساختن نبرد در تاریکی بسیار موفق بوده و فیلمی سرگرم کننده با جلوه هایی ویژه عالی ساخته که می تواند مخاطب را سرگرم کند. البته از نظر روایی فیلم نه شخصیت پردازی مناسبی دارد نه داستان خوبی و بی شک آنچه در انتهای فیلم مشخص است دنباله ایی دیگر بر این فیلم با قهرمان هایی جدید است و بروس وین از دیانا پرنس می خواهد آنها را برای نبرد نهایی کنار هم جمع کند.

سکانس پایانی فیلم و دیالوگ های لکس لوتر در برابر بتمن  عالی و تحسبن برانگیز است و یادآور رویارویی بتمن و دلقک در زندان در فیلم شوالیه تاریکی است. اگر فیلم داستانی بهتر و شخصیت پردازی مناسب تری می داشت می توانست فیلمی قابل تامل باشد اما بیشتر سرگرم کننده است.

 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است