ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم ایده اصلی, master mind, روایت بندی درست و عدم لودگی در پرداخت فیلم

امیررضا صفائی تبار
۶ ماه پیش - ۲ دقیقه مطالعه
امتیاز منتقد به فیلم :

این فیلم چهار اپيزود دارد و با نگاه هر یک از کارکترها به موضوع نگاه می کند.پی رنگ اصلی فیلم مناقصه جزیره هندورابی است

 
ایده اصلی فیلم درباره مناقصه است. ایران و اسپانیا برای راه اندازی پروژه در جزیره هندوراس به توافق رسیدند .سعید ( بهرام رادان) ، می خواهد در این مناقصه بین المللی شرکت و برنده شود.همسر سابقش رویا ( مریلا زارعی) رقیب اوست.
این فیلم چهار اپيزود دارد و با نگاه هر یک از کارکترها به موضوع نگاه می کند.پی رنگ اصلی فیلم مناقصه جزیره هندورابی است. فیلم از لحاظ فیلمبرداری قاب بندی درستی دارد. شناخت درست کارکردان آزيتا میگویی از قاب بندی و انتخاب لنز از نکات برجسته فیلم است.فیلم در چهار کشور ایران، قبرس، اسپانیا، و کانادا فیلمبرداری شده. از نکات خوب فیلم روایت داستانی آن است. نیاز دراماتیک هر سه بردن مناقصه است. سعید می خواهد برنده باشد. رویا می خواهد از لج او برنده باشد. و نیاز دراماتیک حامد ( پژمان جمشیدی) از شکاف این دو استفاده کند و به همراه مهرداد صدیقیان برنده شود.کارکتر نقش هانیه توسلی هم به دنبال این است هر کدام پول بیشتری داد به آنها در این مسیر کمک کند. فیلم چندین فلاش بک به عقب دارد. و طنز خفیفی دارد. ولی لوده گی ندارد. شخصیت پردازی درست و بازی متفاوت پژمان جمشیدی از نکات مثبت فیلم است. سعید می خواهد برنده مناقصه شود و با موانعی رو به رو است. نداشتن پول کافی، غیر قانونی بودن سرمایه گذاری در قبرس، و عدم مجاب شدن وکیل در اسپانیا.
نقطه عطف فیلم اول آن آست.سعید از کنار رویا رد می شود و می گوید که من برنده می شوم. رویا ذر اپيزود دوم به دنبال نقشه است.
از نکات دیکر فیلم عنصر غافلگیری است. هانیه توسلی که فکر می کردیم با سعید همکار است با رویا نیز همکار است و همه سوپرایز می کند.نیاز دراماتیک او پول است.
نقطه اوج فیلم زمانی است که همه به روز مناقصه می رسند و برنده اعلام می شود.غافلگیری دیگر زمانی است که رويا به یک باره با سعید اختلافات کنار می گذارند تا سعید برنده مناقصه شود.این فیلم خرده پی رنگ های زیادی دارد از جمله رابطه سعید با رویا، رابطه سعید با هانیه توسلی، رابطه حامد با هانیه توسلی و... از نکات برجسته فیلم پلان های خارج از کشور است که کارکردان توانسته به خوبی پلان هايي پرداخت کند.موسیقی فیلم مناسب است. از نکات دیکر فیلم داستان فرعی و اضافه شدن کارکترها فرعی به فیلم است. مثل خانم وکیل قلابی در قبرس، و نامزد او. فیلم همانند پازل می ماند هر جا با گره افکنی رو به رو می شویم در اپيزود بعد به آن پاسخ می دهد.
نقطه ضعف فیلم تعلیق های سطحی آن است که می توانست عمیق تر پرداخت شود.
 

0

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است