ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم شاه کش, Kingslayer, فوران ابتذال

افشین علیار
یک سال پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعروزنامه جوان
امتیاز منتقد به فیلم :

سازمان سینمایی باید پاسخگو باشند که چرا همچین فیلم هایی باید ساخته یا اکران شوند با توجه به قیمت بیست هزار تومانی بلیت سینما چرا مخاطب باید وقت و پولش را با دیدن شاه کش هدر بدهد؟

  

فیلم مبتذل فقط مختصِ سینمای کمدی نمی باشد بلکه این واژه برای تمامی ژانرها (البته اگر در سینمای ایران ژانری وجود داشته باشد) کاربرد دارد، اگر چه فیلم در مدت معلوم اولین اثر سینمایی وحید امیرخانی در ژانر کمدی یک مبتذل تمام عیار به حساب می آمد اما فیلم دومش که این روزها اکران شده است قطعا یک اثر مبتذل غیر کمدی ست که جایی در سینما ندارد زیرا که این اثر نمی تواند یک فیلم سینمایی باشد چند بازیگر دور هم جمع شده اند و دیالوگ می گویند و قطعا خودشان هم نمی دانند موضوع از چه قرار است، 60 دقیقه از فیلم می گذرد و مخاطب هنوز گیج و مبهوت است که این چند بازیگر می خواهند چه بگویند، اساسا نمی شود ضعف فیلم را در عناصر مختلف تفکیک کرد زیرا شاه کش از ایده یا طرح تا اجرا با ضعف های عجیبی مواجه است ضعف های بزرگی که واقعا جای سوال دارد که فیلمساز چگونه به این حجم از ندانستن رسیده یا با چه نگرشِ سینمایی این فیلم را ساخته، شاه کش بیش از آن یک فیلم سینمایی باشد یک شوخی بزرگ با مخاطب است اثری ساخته شده تا فقط وقت مخاطب را بگیرد این فیلم هیچ خروجی نمی تواند داشته باشد و باز هم هیچ نکته ای در آن دیده نمی شود که قابل تحلیل باشد، زمانی که فیلمساز سینما را به مسخره می گیرد و فیلمی می سازد که حتی یک نکته در محتوا و فرم ندارد منتقد باید درباره چه چیزی بنویسد؟ اگر چه شاه کش یک اثر کمدی نمی باشد اما ابتذال نگرشی فیلمساز در نما به نمای فیلم قابل احساس است .

امیرخانی قصد داشته با ساختِ شاه کش فیلمی در ژانر حادثه ای و وحشت یا تراژدی بسازد اما نتیجه کار او تبدیل به یک فیلم الکن و بی مفهوم شده است که هیچ مخاطبی نمی تواند بفهمد که چرا امیرخانی این فیلم بی سروشکل را ساخته است، فیلمی که به هیچ بعنوان نمی تواند مخاطبش را نگه دارد چرا که این فیلم اطلاعاتی در اختیار مخاطب نمی گذارد، با کوه و برف و یک هتل قطعا نمی شود یک فیلم حادثه ای یا معمایی ساخت مگر اینکه فیلمساز تحت تاثیر فیلم درخشش استنلی کوبریک باشد( البته بابت این مثال از جنابت کوبریک عذر می خواهم) یک جنازه زن در فیلم داریم که در کوه پیدا شده است شوهر این زن مُرده که دلیل مرگش هم مشخص نمی شود چند نفر را در هتل گروگان می گیرد چرا؟ نمی دانیم! بازیگران این فیلم که بدترین بازی کارنامه شان است انگار دیالوگ ها را از روی کاغذ می خوانند یا بداهه دیالوگ می گویند دیالوگ هایی که بی ربط و بی منطق است، بگذارید چند سکانس را توضیح بدهم تا معلوم شود فیلمساز محترم چرا نتوانسته یک اثر معقول بسازد، منصور چند نفر را گروگان گرفته که یک پلیس درجه دار و سرباز هم حضور دارند منصور اسلحه اش را به سمت سرباز گرفته و بعد از چند دقیقه منصرف می شود و به سرباز می گوید برو، سرباز برمیگردد به منصور می گوید میخواهی دست همه را ببندم؟ و منصور هم قبول می کند، چند سکانس جلوتر سرباز می خواهد منصور را بکشد. چرا؟ نمی دانیم! آیدا چیزهایی از مارال همسر مَرده ی منصور تعریف می کند اما هیچ کدام واقعی به نظر نمی رسند چرا؟ نمی دانیم! پلیس جوان در یک سکانس برای رهایی از مخمصه می گوید جنازه زن نیست و مرد است همان لحظه کات می خورد و داستان ادامه پیدا می کند مگر می شود! منصور به دام می افتد و اسلحه از آن گرفته می شود، بعد از چند دقیقه منصور کنترلی از جیبش در می آوردو مدعی می شود در کوله پشتی اش تی ان تی دارد!!! احتمالا فیلمساز فکر کرده اینجا تگزاس است اسلحه و تی ان تی ؟ یا در سکانس های آخر دختری که به هتل برگشته است دستانش باز است اما در نمای بعد دستانش بسته است چه کسی دستان او را بسته؟ آیا فیلم منشی صحنه داشته؟ اصلا شاه کش یعنی چه؟ چه چیزی در جیب آن دختر جوان بود که به آن شاه کش می گویند؟ مخاطب باید در اینترنت جستجو کند تا بفهمد شاه کش یک اسلحه کوچک است که فقط یک تیر دارد که برای افراد سیاسی مهم به کار می رود، واقعا راه دیگری برای کشتن منصور وجود نداشت؟ 

این فیلم با چرا ها و علامت سوال های متعددی سروکار دارد و از سوی دیگر شاه کش از نداشتن فیلمنامه، روایت، لحن، فرم، بازیگری و کارگردانی رنج می برد درباره موارد فنی فیلم نمی شود نکته ای نوشت چرا که شاه کش چیزی ندارد که منتقد و مخاطب را حتی ذره ای به وجد بیاورد، همان طور که گفته شد هیچ کدام از بازیگران نتوانستند قسمتی از هنرشان را به نمایش بگذارند هادی حجازی فر که مثل همیشه بدخلق و بی اعصاب با همان شیوه ی همیشگی اش دیالوگ می گوید و مهناز افشار که فقط چند دیالوگ می گوید آن هم با سختی انگار دیگر توان بازی کردن ندارد، مجید صالحی هم همان نقش استراحت مطلق را این بار در لباس یک پلیس بازی می کند که اساسا نکته مهمی در بازی او پیدا نیست.

شاه کش یک اثر فراموش شدنی است که در تاریخ سینمای ایران جایی ندارد، منطق فیلم و سینما اضافه کردن به مخاطب است اما شاه کش هیچ نکته ای برای مخاطب حتی سرگرمی هم ندارد چرا که مخاطب قبل از به پایان رسیدن فیلم سالن سینما را ترک می کند، وزارت ارشاد و سازمان سینمایی باید پاسخگو باشند که چرا همچین فیلم هایی باید ساخته یا اکران شوند با توجه به قیمت بیست هزار تومانی بلیت سینما چرا مخاطب باید وقت و پولش را با دیدن شاه کش هدر بدهد؟

5

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

سحر سحر
یک سال پیش
یکی از بدترین فیلم هایی که دیدم ، واقعا بی محتوا و خیلی خیلی خسته کننده بود!!!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
امیر عباس آریاجم
۳۹ دقیقه پیش
شما یه نگا به فیلم هایِ ترکیه و بالیوود بنداز بعد حساب فیلم خوب و بد دستِ ت میاد
ابوالفضل صابری
۳۹ دقیقه پیش
واقعا چرت و مزخرف و بی پایان
محمد صادقی
یک سال پیش
سربازه برگشت چون میخاست به ادمای اونجا کمک کنه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
مصطفی پورکلهر
۸ ماه پیش
نمی‌خوام از فیلم دفاع کنم ، اما نقد افشین علیار واقعا مضحک و مغرضانه هست . ۱. دست همه ، منجمله دختری که انتهای فیلم از بیرون آمده بسته شده . مجدد لازم نبود به تصویر کشیده بشه تا بفهمیم موقع خروج برای امنیت خودش دست همه رو بسته . ۲. بازی ها درخشان نبود ولی بدترین نبود ، متوسط بود. ۳. واقعا این منتقد نتونست بفهمه چرا مهناز افشار دروغ گفته ؟ نتونست دلیل دروغ مجید صالحی رو بفهمه؟ ۴. آیا منتقد مشکل iQ داشته یا از بیخوابی رنج می‌برده ۵. برای فهمیدن اینکه دختر چی داره و شاه کش چیه ، iQ حدود ۷۵ کافیه ، نیاز به سرچ توی اینترنت ندارم ۶. حتما چیزی زده که نتونست حتی ذره ای به وجد بیاد ، فیلم خوب جمع نشده ولی تا قبل آخر فیلم نمی‌دونیم که چطور میشه ، پس پیشداوری نمی‌کنیم ، ممکنه در ادامه ابهام ها برطرف بشه . هیجان بدی به بیننده منتقل نمیکنه ، خوب بود. افشین علیار ، انگار فیلم رو ندیده یا در بهترین حالت در ۲ دقیقه زده جلو تا تهش و اینجوری دیده ، فیلمساز با کمی تیز هوشی می‌تونست ضد قهرمان ماندگاری بسازه و داستان رو کمی پخته کنه . اگه کمی دقت میکرد و داستان رو بازنویسی میکرد ، می‌تونست قصه درستی بشه و ابهام ها رو برطرف کنه ، جا داره توی فیلم بعدی ، این اشکالات رو برطرف کنه.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
حسین ملکان
۸ ماه پیش
داستان فیلم یک ایراد بزرگ داشت..!! وقتی که سرباز به منصور حمله میکنه اون دختر و پسر فرار میکنن از هتل ، در ادامه فیلم ایدا به منصور میگه که زنش حامله نبوده و در ادامه هم میگه خودکشی کرده. در ادامه ی فیلم وقتی اون دختر به هتل برمیگرده و با ایدا میرن تا جنازه رو بیارن تو..از ایدا میپرسه دروغ گفتی که حامله نبوده؟ دروغ گفتی که خودکشی کرده؟ و ادامه ماجرا.. و نکته اینجاست که اون دختر در زمان بازگو شدن این حرفها فرار کرده بود و اصلا تو هتل نبود که بشنوه..!! این یک نمونه بزرگ از ضعف های داستانی زیاد فیلم بود..!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
امیر عباس آریاجم
۳۹ دقیقه پیش
نه داداش خوب دقت نکردی زمانی که منصور رفت تا جنازه رو انبار یا بیرون بیاره اونا نتها بودن که قبلش منصور گفت شعاع بمب تا ۲۰۰متر هست پس کار بیخودی نکنید . اونجا بود که متوجه شد بعد که رفتند بیرون بقیه داستان رو پرسید
رها غلامی
۸ ماه پیش
افشین علیار یک نقد مغرضانه داشته و صرفا هیچ.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
امیر عباس آریاجم
۳۹ دقیقه پیش
شما هرچی میخواید تفسیر و بهانه هایِ بنی اسرائیلی بیارید. اگه وجود این انسان ها (منصور)رو در جهان قبول نکنیم پس چطور میشه داستان حضرت محمد در غار حرا رو باور کنیم و اینکه بیایم قبول کنیم دست از فاز نقد گرایانه برداریم .
امیر عباس آریاجم
۷ ماه پیش
فیلم با بازیگرانی کارکشته و داستانی پر محتوا ضمناً برای درک این اثر باید از درک و فهم بالایی برخودار باشید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
ابوالفضل صابری
۳۹ دقیقه پیش
واقعا فیلم مزخرفی بود، حیفه یک ساعت وقتی که براش گذاشتم، واقعا برای کارگردان و نویسنده اش جای تاسف است
امیر ا
۳۹ دقیقه پیش
شده داستان پادشاه لختی که بهش گفته بودند هرکسی لباس زیبای شما را نبینه ... هست. از چی دفاع میکنید؟
سپیده سپیده ک
۳۹ دقیقه پیش
چرند بی محتوا بی هویت بی ریشه یک تقلید بسیار احمقانه و بچه گانه
user-4424
۷ ماه پیش
حیف وقتی که صرف دیدن این فیلم گنگ کردم....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
امیر ا
۷ ماه پیش
فیلم به این بیخودی ندیده بودم. اصلا هدفش از ساخت چی بوده؟ چیو میخواسته به مخاطبش بگه؟ پایان این داستان چی بود؟ منصور خوب بود یا بد؟ چرا باید هم القا بشه که این خانم خوبی بوده و شوهر و بچه اش را دوست داشته و هم القا بشه که خودکشی کرده و یا هم فساد داشته؟ اطمینان دارم خود نویسنده و کارگردان هم نمیدونند.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
امیر ا
۷ ماه پیش
لعنت به نویسنده و سازنده اش... لعنت.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
محم م
۳۹ دقیقه پیش
حالا چرا لعن میکنی خب هر فیلم یه نکاتی داره
اسماعیل عالیپور
۷ ماه پیش
واقعا بد و مزخرف احسنت به این منتقد شریف به نظرم کساییکه از نقد تعریف کردن یا از دست اندرکاران فیلم بودن یا از خانواده هاشون بودن چون خیلی فیلمه بد هم به لحاظ داستان و هم به لحاظ ساخت بود حیف از پولی که براش هزینه شد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
مهسان احمدی
۷ ماه پیش
خیلی بد نبود، باید مخاطب فیلمو درک میکرد و اگه در این زمینه ضعف داشته تقصیر کارگردان نیست ..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
کیارش .
۷ ماه پیش
حیف وقت و هزینه ای که برای خرید این سینمایی کردم. من نمیدونم شاید من نتونستم درک کنم و بهفمم که اگه اینطوریه عذر میخوام ولی اگه بخوام نظر شخصیم رو درباره این سینمایی بگم خیلی خیلی بد بود و اصلا لذت نبردم.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
سپیده سپیده ک
۷ ماه پیش
شاید مزخرف ترین فیلمی بود که تو چند سال آخر دیدم
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
مهدی موسوی
۷ ماه پیش
فیلم تا اونجایی که منصور طرف رو زد و آوردش انداخت رو میز بیلیارد خوب پیش رفت ولی از اونجا به بعد رو گند زد ولی واقعا همچین سوژه و لوکیشنی تو سینما ایران خیلی کم بوده اگه یه کارگردان خوب با یه فیلمنامه اصلاح شده و انتخاب بازیگر خوب این فیلم رو میساختن یکی از فیلم های ماندگار ایران میشد حیف واقعا حیف که نه فیلم نامه پخته بود نه انتخاب بازیگر ها نه بازی کردن ها هیج کدوم خوب نبود و جالب تر اینکه یکی از پر تبلیغ ترین فیلمها تو صدا سیما بود در این چند سال اخیر :/
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
Guest User
۷ ماه پیش
من بسیار این فیلم رو تحسین میکنم چون ساختن فیلم بی محتوا و بد هم هنر میخواد ،ایشون در کنار استاد ایرج ملکی سینمای ایرانو متحول کردند
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
Guest User
۷ ماه پیش
نمیدونم بعضیا که هیچی هم از سینما نمیدونن چرا فاز فهمیدگی برداشتن ،اقا یک نکته فقط یک نکته در این فیلم نبود که بگیم یه پیامی داره
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
Hamid Kish
۶ ماه پیش
فیلم سر تا پا اشکال و تناقض آخر فیلم هم که منصور با اسلحه شاه کش نمرد رفت بیرون تیربارون شد شاه کش با هویج هیچ فرقی نداشت اصلا اون یارو که باید اسلحه رو میبرد بالا کی بود مادر زن منصور چیشد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
کتایون مقدسیان
۵ ماه پیش
فیلمی گنگ و الکن.از ابتدا تا انتها متوجه نشدم فیلم چه پیامی دارد و وقتی تیتراژ پایانی به نمایش درآمد، همه به شکل علامت سوال بودیم : چی شد؟؟؟
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
ن ر
۴ ماه پیش
از سبک فیلم خیلی خوشم اومد اما خوب اشکال و ابهام زیادی داشت،مثلا اطلاعات زیادی از شخصیتها نداشتیم یا مثلا پلیس درجه دار وقتی دستهای منصور رو میبنده از جلو میبنده نه از پشت همین هم باعث میشه دوباره دست ببره تو جیبش ادعا کنه کنترل مو اد منفجره دستشه والی آخر خلاصه اینکه به این بدی که نقد شد نبود اما با کمی وسواس و سختگیری میشد یه فیلم ماندگار باشه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ:
محجوب تقوی
۲ ماه پیش
کارگردان فیلم the shining و هشت نفرت انگیز تارانتینو رو قاطی کرده بود و این نسخه رو داده بیرون.‌ نکن برادر من. خاطره ی خوب اون دو تا فیلمم میبری زیر سوال
خطر لو رفتن داستان
پاسخ: