ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد فیلم جهش یافته های جدید, The New Mutants, خرابکاری های فاکس...

رضا ظفری
۷ ماه پیش - ۴ دقیقه مطالعه
منبعSafr
امتیاز منتقد به فیلم :

تمام مخالفت ها و حمله های منقدان به جهان ایکس من، صرفا نقد و حمله به کمپانی فاکس است و خود مردان ایکس تقصیر کار نیستند. اگر دیزنی امتیاز x_man را نیز میخرید شاید که هیچ، حتما وضع الآن متفاوت بود. حمله به جهش یافته های جدید نیز بی شک حمله به کمپانی پخش کننده آن، یعنی فاکس است نه صرفا ساختار خود فیلم. نکته امیدوار کننده ای که برای من بسیار عجیب بود همین واکنش های اخیر به فیلم است. وقتی دیدم نقد ها و امتیازات پائینی این فیلم را به خود مزین...


به نام خدااولین سری کمیک استریپ های مارول که منتشر شد ابر قهرمانی را تحت عنوان مرد آتشین(که در چهار شگفت‌انگیز استفاده شد) به طرفداران این سرگرمی گسترده در جهان معرفی کرد و مسیر جریان اصلی را به سمت دیگری برد.


حال که داریم اقتباس از کمیک های پرطرفدار و شاهکار مارول در سال های خود را در فیلم های اخیر فاکس می‌بینیم، حسرت میخوریم که چرا امتیازشان را فروختند. وضع آنها در قبال مرد عنکبوتی برای سونی و هالک برای فلان و چیزی دیگر برای بهمان به مراتب بدتر است و در این وادی فقط اونجرز دیزنی میتواند این محبوبیت تقسیم شده و سست را نگاه دارد. فیلم جهش یافته های جدید که در ابتدا برای اکران در سال 2018 تنظیم شده بود و به قول منتقدان ورایتی فاکس نمیتواتست آن را تا ابد به تاخیر بیندازد و بالاخره آن را اکران و پخش کرد. اما اکران آن چنان توفیقی نداشت و با هزینه هایی که من در ویکی پدیا دیدم، این فیلم عملاً یک سوپر بمب گیشه ای است.

دلیل آن واضح است. به دور از وضع کرونا و تعطیلی سینما ها و...، و حتی با وجود کمپین ها و تبلیغات گسترده، فیلم ما یک فیلم ملال آور است. پر از کلیشه و بدون اثبات ادعای کمیکش. سری کتاب کمیکی که مربوط به جهش یافته های جوان است نه تنها خوب بلکه فوق العاده اند و به جرأت میتوان گفت از آن دسته کتاب هایی هستند که هر کسی باید قبل از مرگ بخواند. اما همه ی آنها موفق نیستند. برای کسی مثل من که از تعطیلی ها استفاده کردم و سری فیلم های ایکس من را به آن ترتیبی که درست است (نه ترتیب سال های اکران) دیدم، لذتی که باید برد را به اندازه کافی بردم فرقی ندارد. اما آن طرفداران پروپاقرصی که از 6.. 7 سالگیشان کمیک میخواندند و فیلم های ابر قهرمانی میدیدند، (که تعدادشان بسیار بسیار زیاد است) سری فیلم های ایکس من را نیز به ترتیب اکران میدیدند و با شیرین کاری های فاکس قرن بیستم و ریبوت های نابجا و سهل انگاری در درک سینما گیج میشدند، برایشان از زمین تا آسمان فرق میکرد.

کاری با فعالیت های اقتصادی کمپانی ندارم اما به جرأت میگویم (20 centery fox)، با کمیک هایی که میتوانستند بهترین جهان سینمایی ابرقهرمانی باشند کاری کرد که درجه شان از 100 به صفر برسد و رذل تر از ابر قدرت های متفرقه شوند.

اما کار ما نقد کمپانی نیست. پس به سیر تکامل فیلم میپردازیم. همچنان که ایکس من ها جهان را گیج می‌کردند و اونجرز آن گیجی را سامان میبخشید، جهان دی سی نیز توسعه یافته تر میشد و تلوزیون را نیز در بر می‌گرفت. علت شکست های اخیر فیلم هایی که قرار بود A مووی باشند مشخص نیست و اگر هست کاملا متفاوت از تصور ما از دلیل آن است. اما جهش یافته های جدید و اسپین آف ایکس من ها صرفا خود کمیک موفقش را پشتوانه ی حضورش روی پرده ی عریض کرد. خیال کرد با سادگی کمیکش میتواند مخاطب را گول زده و به وی کمیک استریپی تصویری صوتی ارائه دهد که به اندازه کمیک کتابی.. واژه ایش پیشرو باشد. بدون داستان پردازی کار شده، بدون شخصیت پردازی روی اصول ولی سهوی،بدون در نظر گرفتن نیاز اصلی بازار و خرج بیهوده ی 60 میلیون دلار که با فروش 40 میلیون دلاری اش حتی سرمایه ی کار را بر نگرداند.

به قولی اگر این کمیک، همان کمیک باقی میماند سنگین تر بود. شاید این حرف ها وضعیتی شوخی وار داشته باشند اما حقایق حضم نشده ایند که بالا آورده میشوند.

بابت دیرکرد این‌دفعه در اکران عمومی فیلم، فرمان فیلم به دست پول بود ولی آیا پول و سرمایه چیزی از هنر می‌فهمند ؟؟! آیا سرمایه گذاران یا صاحبان کمپانی ها از درون انسان ها چیزی میدانند.؟! آیا صاحبان باشگاه های فوتبال جهان چیزی از فوتبال میدانند؟! . مسلماً خیر...

پس اگر این پول نیست که ستون فقرات سینما را استوار نگاه میدارد پس چه است؟ جواب دو مورد است. 

1_ایده ها 

2_عشق به ایده ها

البته فیلم به آن اندازه ای که نقد منفی و امتیازات پایین به پستش خورد به درد نخور و بیخود نبود.


تمام مخالفت ها و حمله های منتقدان به جهان ایکس من، صرفا نقد و حمله به کمپانی فاکس است و خود مردان ایکس تقصیر کار نیستند. اگر دیزنی امتیاز x_man را نیز میخرید شاید که هیچ، حتما وضع الآن متفاوت بود. حمله به جهش یافته های جدید نیز بی شک حمله به کمپانی پخش کننده آن، یعنی فاکس است نه صرفا ساختار خود فیلم. نکته امیدوار کننده ای که برای من بسیار عجیب بود همین واکنش های اخیر به فیلم است. وقتی دیدم نقد ها و امتیازات پائینی این فیلم را به خود مزین کردند، با خود گفتم بی شک فیلم جدید ایکس من یک فیلم کالت و دانشجویی وار است. در صورتی که اینطور نبود. معلولی پشت علت من برای نا امیدی کامل از فیلم وجود داشت و آن تاثیرات جو سنگین و خفه کننده از اظهارات چند وقت پیش از فیلم بود که موجب قضاوت زود هنگام من شد. همین اتفاق در مورد فیلم های :

خانم اشتباهی و

ناناز ها نیز رخ داد. امتیازات پایینی که از قضاوت زودهنگام و ظاهری مردم از فیلم زائل شد و موجب شد که منبع بلامانع اصلی بیشتر سینمادوستان یعنی imdb، رده های فیلم را پایین بیاورد و در یک پخش گسترده تر (در وبسایت ها و vod های ایران) آن را حقیر جلوه دهد. به هر حال از این اشتباهات بسیار بسیار رخ میدهد و امید است روزی همگی بر طرف شوند. اما تا آن روز باید تا میتوانیم فعال باشیم و قضاوت فیلم ها را خود به دست بگیریم نه اینکه صرفا انفعال به خرج داده و از منابع اصلی فاکتور بگیریم.اگر اهل فیلم های ابر قهرمانی و خصوصاً فرنچایز ایکس من هستید این فیلم ضرری برای تماشا ندارد ولی اگر اهل این سبک و سیاق نیستید دیگر خود دانید. سامان بخشیدن این وضع دیگر فقط کار خداست. و السلام.

3

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است