ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

نقد سریال وانداویژن, WandaVision, شروع محکم فاز چهارم...

رضا ظفری
یک ماه پیش - ۳ دقیقه مطالعه
منبعSafr
امتیاز منتقد به فیلم :

از ترتیب اکران های مارول در سال 2020 تا حدودی رمز و راز هایی را یافت اما اصرار بر انجام اینکار از جنایت کم ندارد. چرا که داستانگویی مارول چون یک شعبده بازی شیرین و سرگرم کننده است که فاش شدن راز هایش، شیرینی آن را تلخ میکند. پس سعی نکنید که بفهمید جریان از چه قرار است. فقط به شعبده بازی های هالیوود نگاه کنید و به داستان های جادویی اش گوش کنید تا بیشترین لذت را از این جهان ببرید...

نگاهی به سریال وانداویژن


به نام خدا


قبل از دیدن وانداویژن و به قولی شروع قدرتمند فاز چهارم جهان عظیم مارول_که از قرار معلوم قصد دارد عظیم تر شود_داشتم به این مسئله فکر میکردم که پس از تانوس بزرگ، چه قدرتی میتواند مارول را دوباره احیا کند. در کنار افکار من، حرف های مارتین اسکورسیزی، ریدلی اسکات، دیوید فینچر و بزرگانی که با سینمای ابرقهرمانی مخالف اند یا بهتر بگویم آن را جزو سینما نمیدانند در ذهنم تداعی میشد.


اما ناگهان به خود آمدم و دیدم لوگوی تغییر یافته ی مارول در حال پخش است. وقایع پایان بازی یک به یک تکرار شده و سپس بوم. یک پرش...

جهان مارول تبدیل به یک سریال دهه 60 با طعم کمدی موقیعت و فیلتر های سیتکام شد. واندا و ویژن انگار نه انگار که از میان ابرقهرمانان آمده اند و تئوری های متفاوتی درباره ی شان مطرح است. باری دیگر به خود آمدم و دیدم قسمت دوم این سریال نیز تمام شد. اما چه شده؟؟؟!!!

       

                          نگاهی به سریال وانداویژن


با اینکه فقط 2 قسمت از این سریال منتشر شده و قرار است جمعه هر هفته، دیزنی پلاس یک قسمت دیگر را منتشر کند، اما گویا مارولی جدید شروع به کار کرده. سریال وانداویژن برای طرفداران فیلم های ابرقهرمانی (خصوصا مارول) یک عامل اساسی و مهم برای درک فاز جدید این کمپانی است. فازی که قرار است بزرگتر و صد در صد پیچیده تر از هر گونه ی دیگری در سینما باشد. با نگاه به پرفروش ترین فیلم تمام ادوار(بدون در نظر گرفتن نرخ تورم) یعنی فیلم انتقام جویان 4 میتوان به راحتی علاقه جهانیان به کمیک ها و فیلم های ابرقهرمانی را متوجه شد.

علاقه ای که چون ویروس کرونا، روز به روز منتشر شده و از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد. وقتی در لایه های ساده و سطحی اقتصاد سینما، علاقه به گونه ای خاص از فیلمها به شدت از سایر گونه ها پیشی بگیرد، آنرا تبدیل به یک ماشین پولسازی و یک آوانگارد تبلیغاتی برای تاریخ سینما  میکند.

مطمئنا تمامی طرفداران مارول _که در جهان بسیار زیاد اند _پس از تماشای دو قسمت اول این سریال، چون حل مسئله ای سخت به فکر فرو رفتند. اسپویل داستان متفاوت فیلم لطفی ندارد اما انتظار برای ایجاز و ایجاد یک شگفتی متفاوت در سینما هم از طرفی به مغز هایمان فشار می آورد.


برای درک بهتر این سریال بهتر از کمیک هایی که لازم است را مطالعه کنید تا فشار بازشدن دریچه ی اسرار کمیک ها در سینما به شما تحمیل نشود. نام این کمیک ها در وبسایت ویجاتو موجود است. 

پس از تئوری های متفاوتی که از وانداویژن منتشر شد، جهان بار دیگر به خدای هالیوود،،، یعنی مارول معتقد شد:

1_واندا در حال سفر در مولتی ورس است و بخاطر فراموشی غم از دست دادن ویژن در فیلم جنگ ابدیت، پس از پایان بازی با قدرتش به جهانی آرمانی میرود که در آن ویژن هنوز زنده است. جهانی که چون یک فیلم کمدی سیت کام دهه‌ی شصتی فانتزی و متفاوت از سایر فیلمهای مارول است.


2_در این جهان آرمانی، دو قلو های واندا و ویژن که بعد ها بزرگ شده و به ویکان و اسپید که از اعضای اصلی یانگ اونجرز اند ملحق میشوند.


3_بازی برادر واندا در جهان ایکس من میتواند پلی باشد برای اتصال دنیای ایکس من ها به اونجرز. چه بسا منبع این پل و از اعضای کلیدی فاز جدید خود واندا باشد. فعلا چیزی مشخص نیست اما از احتمالات قوی معلوم است که مرد عنکبوتی.. دکتر استرنج.. واندا و سرباز زمستان از محوریت های اصلی فاز چهارم اند.

در کنار این تئوری ها، تئوری های دیگری نیز مطرح است که باز میتوانید در وبسایت های متفاوت مطالعه کنید. همان طور که پیشتر گفتم، فعلا چیزی معلوم نیست و باید تا قسمت های بعدی این سریال صبر کنیم تا ببینیم چه میشود. هر چند میشود از ترتیب اکران های مارول در سال 2020 تا حدودی رمز و راز هایی را یافت اما اصرار بر انجام اینکار از جنایت کم ندارد. چرا که داستانگویی مارول چون یک شعبده بازی شیرین و سرگرم کننده است که فاش شدن راز هایش، شیرینی آن را تلخ میکند. پس سعی نکنید که  بفهمید جریان از چه قرار است. فقط به شعبده بازی های هالیوود نگاه کنید و به داستان های جادویی اش گوش کنید تا بیشترین لذت را از این جهان ببرید. به انتظار فیلم های مهم مارول در سال 2021...

4

نقدهای مرتبط با این اثر


در صورت تمایل نظر خود را درباره این نوشته بنویسید


نظر سایر کاربران

هنوز نظری ثبت نشده است