ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مصاحبه خواندنی کیانوش عیاری: دل پرم و لحن ام نشان نمی دهد که خسته ام کرده اند؟

۵۲ سال پیش
کفه سنگین درهمه کشورها به سود فیلم هایی است که ماموریت اصلی آنها صرفا سرگرمی است و این جایگاه هرگز در زمره گناهان کبیره نیست./تولیدات سینمای بنجل که چیزی تهی مغزانه تر از سینمای تجاری است کار را به جایی رسانده که برای احیای مجدد شرف سینما و جان گیری مجدد آن زمان زیادی لازم است./ شکل گیری کارخانه رویاسازی بومی سال هاست که شروع شده و برآیند این تفکر منجمد چیزی جز خمودگی تماشاگران نیست. سینمای بنجل در مقاطعی به ارزش تبدیل شد و دیدیم که تعدادی فیلم به صرف فروش بالا، الگو شدند./برخی فیلمسازان ایرانی سال های طلایی زیادی را در دایره کج فهمی ها و تنگ نظری ها و مصلحت ها از دست داده اند./مسوولان جدید سینمایی فعلاباید به بازسازی ویرانه یی که تحویل گرفته اند بپردازند./باید فیلم های سرگرم کننده شریف را تکفیر کرد و یا به درک فرستاد./مگر دل پرم و لحن ام نشان نمی دهد که خسته ام کرده اند؟

سلام سینما- کیانوش عیاری که سه سال از ساخت آخرین  فیلمش می گذرد، گفت‌وگویی با «اعتماد»  در مورد وضعیت سینمای ایران و فیلم سازی خودش انجام داده است که در ادامه متن کامل این گفت و گوی جذاب را  می خوانید:

گفته بودید: چند سالی است سینمای ایران را دنبال نمی کنید، دلیل خاصی دارد این اتفاق؟
همه اش به خاطر نازل شدن وجه غالب سینمای ایران نیست. به من هم برمی گردد. به بی حوصله بودن و نداشتن انگیزه. هنوز فیلم های ارزشمند ساخته می شوند و موفقیت های جهانی هم بر آن صحه می گذارند. انتظار ندارم در کفه سنگین ترازو این گونه فیلم ها را ببینم. کفه سنگین درهمه کشورها به سود فیلم هایی است که ماموریت اصلی آنها صرفا سرگرمی است و این جایگاه هرگز در زمره گناهان کبیره نیست. اگر این کفه سبک تر از کفه دیگر ترازو باشد حتما قورباغه ابوعطا خوانده و آب هم سربالاجاری شده.

دلیل این عدم توازن چیست؟
اوایل دهه 60 که سینمای جدید ایران در حال شکل گیری بود هم فیلم های خوب تولید می شدند و هم فیلم های بد و هم فیلم های بینابین. در دوران اصلاحات اگرچه سینما تکان خورد و گرایش به سمت تعقل در فیلمنامه ها افزایش یافت اما باز هم آثار نازل ساخته می شدند و این بار فیلمسازانی که همیشه به مرعوب ساختن تماشاگران متمایل بودند، کوشیدند از طریق شعارهای هیجانی روز که همیشه باب میل جوانان است به روش های کاسبکارانه خود ادامه دهند. در فاصله سال های 84 تا 92 با توجه به شکل مدیریتی وزارت ارشاد، سینما به سرعت به سوی جلب نظر صرف تماشاگر خیز برداشت و همزمان سینمای موجه پشت درهای بسته ماند. تولیدات سینمای بنجل که چیزی تهی مغزانه تر از سینمای تجاری است کار را به جایی رسانده که برای احیای مجدد شرف سینما و جان گیری مجدد آن زمان زیادی لازم است. اگرچه در چند ماه اخیر بارقه هایی از امید دیده شده و فعلانکته یی برای بدبینی وجود ندارد اما باید هوشیار باشیم که کوشندگان نوع سخیف سینما همیشه بیدارند.

دلیل توجه به این سینمای بنجل از کجا می آید؟
وقتی مدیران دچار ترس می شوند و برای حفظ موقعیت شان عدالت را لگدمال می کنند، قطعا فیلم شریف را تاب نمی آورند و ترجیح می دهند به بهانه حفظ ارزش ها که در غالب موارد صادقانه نیست، این سینما را خفه کنند. این دسته از مدیران تصمیم گیرنده به شدت به کارخانه رویاسازی هالیوود و بالیوود توجه دارند. اگرچه می کوشند این توجه و اعتقاد پنهان بماند، اما در عمل روش های آنها را برای مصادره ذهن و عواطف و چشم مخاطب تقلید می کنند تا مبادا تماشاگر چیزی جز تفکر آنها عایدش شود. شکل گیری کارخانه رویاسازی بومی سال هاست که شروع شده و برآیند این تفکر منجمد چیزی جز خمودگی تماشاگران نیست. سینمای بنجل در مقاطعی به ارزش تبدیل شد و دیدیم که تعدادی فیلم به صرف فروش بالا، الگو شدند.

و در راستای حمایت، بلیت های رایگان و سوبسیدها و... هم نصیب بعضی از فیلم ها می شد.
طبعا، اما تمامش این نبود. آن فیلم ها به دلیل امکانات مالی و حرفه یی فراوان واجد صحنه هایی بود و هست که تماشاگر را جذب می کند. چنین فضاسازی هایی اگر ادامه دار باشد ادراک تماشاگر را ویران می کند. این ویژگی ابتذال است. سال ها پیش کسی گفته بود ابتذال مثل زخمی است که در اثر خارش های پی در پی کارش به جای باریک می کشد. البته نباید نادیده گرفت که هر وقت یک فیلم خوب امکان ارتباط خوب با تماشاگر را یافته به فروش خوب هم رسیده و به این خوشبینی دامن زده که سینما هنوز زنده و بخش هایی از تماشاگران هم در کمین چنین بزنگاهی هستند.

اما به هرحال فروش بالای سینما نشانه یی از استقبال است و تماشاگر به دیدن فیلم های بدنه یا تجاری عادت کرده.
در جامعه یی که آمار بی سوادی کم نیست و برخی مردم محرومیت هایی هم دارند طبیعی است که حوزه های فرهنگی هم متاثر از شرایط پیرامونی باشند. مگر می شود فعالیت های فرهنگی و هنری را جدا از متغیرهای اجتماعی دانست و برای درک چنین تولیداتی در برج عاج نشست؟ نه همه چیز کاملادر هم تنیده و سینمای ایران هم طی آن سال ها تابعی از شرایط خودش بوده.

آن فیلم هایی که شما را امیدوار می کردند، کدام است؟
«جدایی نادر از سیمین» و در گونه یی دیگر «سوپراستار» یا «خوابم میاد» و تعدادی فیلم دیگر.

تعداد این فیلم ها خیلی کم است.در مقابل فیلمسازهای زیادی را داریم که یا کار نمی کنند یا فیلم هایشان اکران نشده، مثل خود شما که فیلم تان اکران نشده...
چرا از واژه اکران نشدن استفاده می کنید و به جایش نمی گویید توقیف شده.

این واژه توقیف را برای «خانه پدری» از کی قبول کردید؟
از بهمن ماه سال 1389 که فیلم برای جشنواره فجر انگار دیده هم نشد.

پذیرش این توقیف برایتان سخت بود؟
ترجیح هر فیلمسازی، دیده شدن فیلمش پس از آماده شدن آن است. اگرچه فیلم خوب هرگز بیات و کهنه نمی شود اما این دلزدگی ها فیلمساز را بیات می کند. شما می توانید به جای واژه بیات بگویید خسته و دلزده. اما نتیجه هر چه باشد چیزی نیست جز تلف شدن عمر گرانبها که هر ساعت آن ارزشمند است برخی فیلمسازان ایرانی سال های طلایی زیادی را در دایره کج فهمی ها و تنگ نظری ها و مصلحت ها از دست داده اند.

پس به خاطر این دوران های سپری شده است که می شنیدیم کیانوش عیاری برخلاف خیلی از فیلمسازها تن به اصلاحیه ها نداده؟
خلوت دو سال اخیر زندگی ام شاید وسیله و امکانی برای از سر گذراندن مشکلات توقیف فیلم «خانه پدری» بود. ضمن اینکه نه انگیزه یی داشتم و نه میل و حوصله یی. اما بهتر است به من به عنوان یک فیلمساز مقاوم، صبور و سرسخت نگاه نکنید.

فکر نمی کنید که بخشی از این سینمایی که این روزها می بینیم و حتی دیگر مدیران هم از اوضاع و احوال نامساعد آن می گویند، نتیجه جای خالی فیلمسازهای قدیمی مثل شماست که حالایا فیلم نمی سازند یا فیلم هایی ساختند که به نمایش نرسیده؟
جای باتجربه ترها حتما خالی است اما نیروهای جوان و تازه نفس هم بسیار امیدوارکننده هستند.

چه چیزی لازم است تا شما فیلم بسازید؟
باید در شرایط ساخت فیلم قرار گرفت. ضمنا در حال دورخیز هم هستم.

فکر می کنید این صبر و هیچ کار نکردن شما ارزشمند است؟ چقدر این شرایطی که الان شما دارید از حیثیت آن سینمای مولف دفاع می کند؟
من از چیزی یا کاری یا جایی عقب نشینی نکرده ام. شرایط کار کردن مهیا نبوده ولاجرم سه سال است که فیلم نساخته ام. نگران هم نیستم که مبادا فیلم بعدی ام خوب از کار درنیاید و سرافکنده شوم. فیلم ساختن حرفه ما است و نباید خودمان را لوس کنیم که فیلم مان باید شاهکار باشد. در هر حال اگر شرایط مهیا باشد همین فردا فیلم می سازم.

آن شرایط چیست؟
آماده شدن فیلمنامه ام که باید شبیه به ایده اولیه یی باشد که در مغزم رسوب کرده است.در کنار این فیلمنامه، درگیر تکمیل فیلمنامه مجموعه یی به نام «هشتادو هشت متر» هستم.

پس شما به آینده امیدوار هستید و امیدوارید که فیلم دیگری بسازید که به سرنوشت «خانه پدری» دچار نشود و آن را روی پرده ببینیم؟
باتوجه به رویدادهای اخیر انتظاری غیر از فیلم ساختن تعدادی از کارگردانان کم کار سال های گذشته نیست.

به هر حال برای همه ما سابقه داشته که در روزهای اولی صحبت هایی بشنویم وبعد اتفاق هایی متفاوت از آن حرف ها ببینیم. شما امیدوارید و فکر می کنید آن اتفاق می افتد؟
بله، ما هم منتظر گام های بعدی هستیم. مسوولان جدید سینمایی فعلاباید به بازسازی ویرانه یی که تحویل گرفته اند بپردازند.

فکر می کنید این ویرانه آباد می شود؟
تماشاگران آتش زیر خاکستر هستند. بارها شاهد بوده ایم که در غرقاب ابتذال ناگهان فیلمی خوش درخشیده و مسیر سینما را ترمیم کرده است. تماشاگر همیشه آمادگی دارد. فقط کافی است لرزشی کوچک رخ دهد.

چقدر مهم است که سینما تصویری از جامعه خودش باشد؟
ممکن است برای سرمایه گذار کارخانه رویاسازی سرگرم کردن تماشاگر و به قول خودش دور کردن موقت او از کوه مشکلات زندگی مهم ترین هدف باشد، اما چشم پوشی از واقعیت ها و بدتر از آن قلب واقعیت ها، سینما را پوشالی می کند. البته بد نیست گفته شود که به بهانه این نظر، نباید فیلم های سرگرم کننده شریف را تکفیر کرد و یا به درک فرستاد. این گونه سینمایی هم باید به دم و بازدم سینما کمک کند.

پس اشکال این کارخانه رویاسازی کجاست؟
فراموشی زندگی پیرامون هم حد و حدودی دارد. تن سپردن به بی خبری و ندیدن و نشنیدن ناهنجار ها و دردها عین دائم الخمری است.

پس فکر می کنید که چه سینمایی خوب است؟
سینمایی که ساختمانش استاندارد و امن باشد،صندلی هایش راحت باشند، نور پروژکتور کافی باشد،سیستم صوتی اش و...

نه نه. سوال ام را تکرار می کنم. پس فکر می کنید چه فیلمی خوب است؟
آهان، از این نظر. هر فکری باید از طریق بارهای عاطفی به تماشاگر منتقل شود و او را دلزده نکند.اگر چیزی به او نمی دهد شعورش را هم به بازی نگیرد و از تکنیک و صحنه پردازی های مشعشع بسان وسمه و بزک استفاده نکند.

اگر فرض کنیم که همین الان، بخواهید از یکی از فیلمنامه هایتان برای ساخت انتخاب کنید، کدام را انتخاب می کنید که هم جراحی جامعه نباشد و هم جنسی از زمانه باشد؟
اگر داستان فیلمی در اتاقی بگذرد که نه پنجره یی دارد و نه تلفنی، آن داستان به هر حال متاثر از جامعه یی است که خارج از آن اتاق در خروش است. به این ترتیب فکر می کنم و البته حتم دارم وقتی به زندگی می پردازم، به جامعه هم پرداخته ام.

این سال 92 که از بهارش تا همین حالا، اتفاق های زیادی در آن افتاده را چطور نگاه می کنید؟
دیده شدن اثرات دولت نو در زندگی مردم تدریجی است اما به نظر می رسد دشواری ها و ناکامی های قبلی به این زودی ها دست از سر مردم بر نخواهند داشت.

یعنی می خواهید از ناکامی های قبلی بگویید؟
نه، از ناکامی ها نخواهم گفت. می خواهم از انسانی بگویم که در یک جامعه دشوار زندگی می کند. انسانی که توشه اش از رویاهایش آکنده نیست.

فکر می کنید بتوانید درباره همه اینها در فیلم تان بگویید و گرفتار ممیزی و...نشوید به هر حال درباره خیلی از اتفاق ها نمی شود راحت حرف زد.
از یک سو برای تصویر ناگواری ها راه های زیادی هست همه چیز که نباید مستقیم گفته شود. اما از سوی دیگر فیلم ساختن یک جدال همیشگی است. دولتی موافق هست و دولتی مخالف. گاهی اوقات لابه لای دعوای دو قدرت، در شرایطی که حواس شان به ما نیست، موفق می شویم فیلمی را بسازیم که دو طرف هم آن را دوست ندارند. عیارپیشگی بخش مهمی از فیلمسازی است.

مشکل خانه پدری چیست؟
درباره «خانه پدری» همه چیز شوخی است. مدیران قبلی می گفتند صحنه قتل دختر توسط پدر و برادرش خشن و دلخراش است و به خاطر روان تماشاگر باید حذف شود. این همه شفقت و رافت متعلق به زمانی است که چند فیلم با صحنه هایی به مراتب خشن تر اکران شدند و آب توی دل تماشاگران تکان نخورد. ظاهرا «خانه پدری» مشکلی دارد که کسی به درستی نمی داند آن مشکل چیست! سال گذشته آقای سجادپور این فیلم را برای اهالی رسانه نمایش دادند و در پایان نمایش هم خیلی ها علت توقیف این فیلم را پرسیدند و البته جواب درستی هم عاید کسی نشد. این فیلم سنت هایی را نقد می کند که قانون هم از آنها حمایت نمی کند.

پس مقوله سینما و جامعه، خیلی پیچیده شده و همیشه درگیری هایی وجود دارد که هیچ کس نمی داند چیست؟
چرا، همه می دانیم چیست، اما به زبان نمی آوریم. فیلمساز اجازه ندارد موضوعی را از جامعه به امانت بگیرد و پس از پالایش به تصویر کشانده و مجددا به جامعه بازگرداند. فیلم «آبادانی ها» توسط وزیر وقت ارشاد و به بهانه نمایش سیه روزی های یک جنگزده آبادانی از جشنواره کن برگردانده شد و با اکرانی به عمد بد و بسیار رقت بار و مفلوک، به خاک سیاه نشست.
فیلم «شبح کژدم» در معرض این اتهام قرار گرفت که سینمای نوپای بعد از انقلاب را به سخره گرفته است. فیلم مظلوم «بودن یا نبودن» متهم بود که مسلمانان را عقب مانده و مسیحی ها را متمدن نشان می دهد. فیلم «آن سوی آتش» برای جشنواره کن فیپا انتخاب شد اما دو نفر از مدیران یا نمایندگان وقت تلویزیون، آقای جوزی و هندی معتقد بودند که اگر «آن سوی آتش» از کشور خارج شود، روزنامه هایی چون اومانیته و فیگارو... از این فیلم مشتی آهنین خواهند ساخت تا علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی کوبیده شود. این فیلم دو سال در بایگانی ماند و بالاخره با وساطت بنیاد فارابی به کن رفت وجایزه اول فیپا را گرفت و مهم ترین روزنامه صبح فرانسه که در صفحه اولش و با درشت ترین حروف نوشت، کن در تسخیر سینمای آیت الله ها. آقای جوزی و آقای هندی و مسوولان وقت تلویزیون! با چند میلیون دلار می شد چنین تیتر و تیترهای دیگری را که به ستایش سینمای ایران پرداخته بودند خرید. اما صدمه اصلی این تصمیم تنگ نظرانه متوجه فیلم «آن سوی آتش» بود که از جریانات سینمایی جهان دور ماند و در نهایت هم از بین بیشتر کشورهای جهان که خواهان خرید فیلم بودند، تنها شبکه هفت فرانسه موفق شد امتیاز نمایش فیلم را بخرد و بقیه کشورها با جواب رد مواجه شدند. به راستی باید گفت نیش عقرب نه از ره کین است...

با این روایت های شما از فیلم های قبلی، باید همچنان به راه ادامه داد و منتظر ماند تا فیلم ها خودشان را پیدا کنند؟
بله، نمی شود که ماند و فیلم نساخت.

ممکن است شما هم خسته شوید؟
مگر دل پرم و لحن ام نشان نمی دهد که خسته ام کرده اند؟

بنابراین جنس سینمایتان را عوض خواهید کرد؟
نمی دانم شرایط در آن روز چطور خواهد بود. اما باز هم با سماجت می کوشم به بیراهه کشانده نشوم. شرایط امیدوارکننده جدید که این طور می گوید.

نظرهای منتشرشده