ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

واکنش های جهانی به عدم حضور «گذشته» در بین کاندیداهای اسکار بهترین فیلم خارجی

۵۲ سال پیش

به گزارش سلام سینما در حالی که بر خلاف دو سال گذشته که  فیلم های «جدایی» و «عشق» پیشتاز مطلق فصل جوایز سینمایی بودند و  موفقیت این دو فیلم  در اسکار قطعی بنظر می رسید، امسال هیچ فیلمی دارای این ویژگی ها نبود، ولی اکثر منتقدین بر حضور «گذشته» ، «وجده» ، «زیبایی بزرگ» و «شکار»  در بین کاندیداهای اسکار امسال اتفاق نظر داشتند و پیروز نهایی اسکار امسال را از بین این چهار فیلم می دانستند. اما دیروزبا اعلام فهرست کوتاه کاندیداهای بهترین فیلم خارجی از حذف فیلم های «گذشته» و «وجده» از ادامه رقابت برای دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی خبر داد.
این خبر همان طور که در داخل رسانه های ایران بازتاب داشت، هر چند بعضی از افراد از این عدم کاندیداتوری خوشحال و آن را عادی قلمداد کردند، در رسانه های سینمایی دنیا هم بازتاب داشت و اکثر سایت ها در تیتر اعلام خبر نام فیلم های راه یافته به فهرست کوتاه فیلم های خارجی زبان اسکار از حذف گذشته هم خبر دادند.
نشریه اسکرین دیلی در گزارش خود نوشت: نه فیلم راه یافته به مرحله بعد فیلم های خارجی 86 امین جایزه آکادمی از 76 فیلم اریه شده اعلام شدند اما فیلم گذشته از ایران, وجده از عربستان سعودی به صورت شوک آوری از قلم افتاده اند.
نشریه هالیوود ریپورتر می نویسد: نکته جالب توجه اینکه فیلم تحسین‌شده «گذشته» که در جشنواره کن جایزه بهترین فیلم معنوی و بهترین بازیگر زن را به دست آورد، در میان سه فیلم اضافه شده از سوی کمیته اجرایی بخش بهترین فیلم خارجی قرار نگرفته است؛ موضوعی که برای فیلم‌های دیگری چون «گلوریا‌»، «وجده‌»، «مترومانیلا»،‌ «بازگشت به 1942» و «راکت» نیز صادق است.


خبرگزاری DRP در این مورد نوشت: به صورت شوک آوری فیلم گذشته اصغر فرهادی در لیست جا نگرفت. فیلم دو سال  قبل  فرهادی « جدایی» جایزه اسکار را برد و آخرین فیلم او به عنوان یک پیشتاز در لیست قلمداد میشد.

همچنین «مایکل بارکر»، رییس کمپانی سونی پیکچرز کلاسیک، پخش کننده «گذشته»در این‌باره گفت: بسیاری از جمله خودم فیلم «گذشته» را اصلی‌ترین گزینه برای انتخاب در میان فهرست 9 فیلم بهترین فیلم خارجی محسوب می‌کردند، اما این بخش از آکادمی همواره و به‌ویژه در سال‌های اخیر با شگفتی‌هایی همراه بوده است که برخی از آنها مطابق با میل و برخی نیز برخلاف میل ما بوده است.
هم چنین «جاناتان سرینگ»، رییس کمپانی توزیع فیلم «ساندس سلکت» و «IFC فیلم» در مورد کاندیداهای اسکار گفت: نمی‌توانم بگویم همه فیلم‌ها را دیده‌ام، اما فکر می‌کنم جوایز گلدن گلوب در بخش فیلم‌های خارجی با حضور «گذشته‌»، «زیبایی بزرگ‌»، «آبی گرمترین رنگ است»،‌ «شکار» و انیمیشن «باد می‌وزد» فهرست قدرتمندتری را تشکیل داده‌اند که به خوبی بازنمای بهترین فیلم‌های بین‌المللی هستند.

نظرهای منتشرشده