ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

حمله تند حاتمي كيا به منتقدانش در اينترنت: این گروه از افراد، شبیه «خونه تیمی» هستند / نتيجه نظر سنجي ارشاد و ديدار با رهبري روز خوبي برايم رقم زد

۷ سال پیش

شب گذشته 26 فرودین ماه در همایش «تصویر قلم» از سه فیلم سینمایی «شیار 143» به کارگردانی نرگس آبیار، «معراجی ها» به کارگردانی مسعود ده نمکی و «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا تقدیر شد.

در این مراسم تقدیر بانو افشار مادر شهیدان علی اکبری نیز حضور داشت. در ابتدای مراسم تقدیر نرگس آبیار و محمد حسین قاسمی کارگردان و تهیه کننده «شیار143» تقدیر شدند سپس از مسعود ده نمکی خواسته شد تا برای فیلم سینمایی «معراجی ها» روی صحنه بیاید. او بعد از دریافت جایزه خود خطاب به برگزارکنندگان گفت، این درست نیست که در حضور ابراهیم حاتمی کیا، اول من به روی صحنه بیایم.

ابراهیم حاتمی کیا بعد از تقدیر به خاطر ساخت فیلم سینمایی «چ» گفت: طی مدت گذشته به خواست دوستان برخی از حرف ها را زدم که فحش و جیغ های بسیاری را برای من به همراه داشت که البته باید خدا را شکر کنم. برای سخنرانی در چنین مراسمی آماده نبودم، اما باید بگویم که همیشه دوست داشتم با بچه های هنرجو در موسسه شهید آوینی صحبت کنم، اما برای صحبت کردن شرطی را گذاشته ام که در حال حاضر عملی نیست، قول می دهم که بعدها با این هنرجویان صحبت کنم.

 

 

وی با اشاره به خاطره ای مربوط به هشت سال پیش بیان کرد: یادم هست که هشت سال پیش بود که سفری به کرمان داشتم در آنجا یک گروه هشت نفره از من خواستند تا با هم گپ بزنیم، به آنها گفتم اگر جمع خصوصی است و خبرنگاری در آن نیست حرف می زنم که آنها نیز تاکید کردند که یک جمع کاملا خصوصی است، من نیز صحبت هایی در این جمع کردم که در نهایت به اعتراض من به حضور افرادی مانند ایرج قادری در سینمای ایران کشیده شد، هرچند قصد شخصی نسبت به این سینماگر نداشتم، اما در نهایت دو روز بعد زمانی که به تهران رسیدم دیدم تمام صحبت های من تیتر یکی از روزنامه های کشور است.

کارگردان فیلم سینمایی «به رنگ ارغوان» ادامه داد: خیلی دوست ندارم که در سایت‌ها دیده شوم اما برخی از حرف ها را باید گفت و باید تاکید کنیم که از کجا آمده ایم، برای چه آمده ایم و چه می خواهیم بگوییم و این همان چیزی است که بچه های هنرجوی سینما باید بدانند. در این روزها نقدهای بسیاری از فیلم «چ» می خوانم، نقدهایی که کمتر به زبان دلسوزانه حرف زده اند و بیشتر بر پایه تکنیک استوار بوده است، چنین نقدهایی بیشتر به خاطر درگیر شدن با ظرف موضوع است که البته در جای خود اهمیت دارد ولی قبل از هرچیز باید بدانیم برای چه آمده ایم.

 

 

وی ادامه داد: زمانی که وارد فضای سینمای ایران شدیم جنگ بود، فضا برای فعالیت مشخص بود و چنین فضایی شرایط برای کار کردن را برای ما فراهم می کرد، اما جوانانی که امروز وارد سینما می شوند کار کردن در چنین فضایی برایشان کمی سخت‌تر است و فضای فعالیت آن ها درست مانند زمانی است که بچه های روایت فتح در دوره پس از جنگ وارد کار شدند، هرچند این گروه تمام تلاش خود را کرد تا به سراغ بچه های جنگ بعد از پایان جنگ برود، اما در نهایت یک غم نوستالوژیک ما را گرفت. آنچه که من بعد از شهادت سید مرتضی آوینی نسبت به روایت فتح معتقد بودم، این بود که باید وارد مباحث روز شوند، بروند به دنبال بچه های جنگ و ببینند که حرف آنها بعد از جنگ چیست، اما گفتند موانع و خط قرمزهای بسیاری در رابطه با این مسئله وجود دارد که در نهایت فرود روایت فتح آغاز شد، البته الان نمی دانم که روایت فتح در چه شرایطی قرار دارد چون آن را دنبال نمی کنم.

حاتمی کیا گفت: هنرجویان باید بدانند که ورود به چنین حوزه ای کار بسیار سختی است، اگر سخت نبود که همه وارد می شدند. مدرسان باید بدانند که در هنگام تدریس باید جهت را مشخص کنند که هنرجو را برای جشنواره ‌ها تربیت می ‌کنیم یا برای ایران اسلامی خودمان. البته همه اینها به جایی برمی ‌گردد که زیر ساخت‌ ها چگونه شکل می ‌گیرد و آن نسلی که باید از این‌جا شکل بگیرد باید با همت و بی تعارف پای حرفها بایستند و از هجمه‌ای که هست، نترسند.

 

 

وی ادامه داد: از وزارت فرهنگ و ارشاد به ‌خاطر  نظرسنجی‌که درباره سینما و محبوب‌ترین سینماگران انجام داده است، تشکر می‌کنم. پریروز برای من روز خوبی بود چون صبح آن روز فهمیدم به‌ خاطر فیلم «چ» می‌توانم خدمت آقا برسم و در مراسمی سر وقت نماز خیلی نسبت به من و فیلم «چ» محبت داشتند و با چهره‌ای بشاش راجع به این فیلم توضیح دادند و نسبت به چمرانی که ساخته شده است بسیار هم علاقه ‌مند بودند. علاوه برآن متوجه شدم که در نظرسنجی وزارت ارشاد از مردم، فیلم من بهترین فیلم انتخاب شده که در روزنامه‌ ها هم رفت.

کارگردان فیلم سینمایی «دیده بان» بیان کرد: ده نمکی در چنین شرایطی فحش‌خورش ملس است، اما من تازه وارد این گونه فضا شده ام. چنین فضایی آدم را گمراه می کند اما لازم است که گمراه نشویم. باید بدانیم که این صندلی‌نشین های پای کیبردها، سپاه بزرگی نیستند و تنها جنجال‌های آنها بزرگ است. این گروه از افراد، شبیه «خونه تیمی» هستند و باید بدانند که این فضایی که در اینترنت ایجاد کرده اند هیچ راهی به جامعه ندارد.

حاتمی کیا در پایان سخنان خود گفت: در انتخابات کشورمان و مقایسه واکنش مردم و آنچه در سایت‌ها می‌آید می‌توان فهمید که نباید به این سایت‌ها توجه کرد. باید به خاطر داشته باشیم گمراه نشویم و از آن چه که باید بگوییم دست نکشیم.

 

منبع:مهر

نظرهای منتشرشده

رضا
۷ سال پیش
حاتمی کیا قاطی کردی برادر؟!!!!!! بیچاره شهدا تو هم از دست رفتی.....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
هادی
۷ سال پیش
من شک ندارم که این صحبت‌های ایشان که اینقدر تکرار می‌شه و پشت سر هم می‌گه، اصلاً طبیعی نیست. یعنی یه نیم‌کاسه‌یی زیر کاسه است
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ه
۷ سال پیش
فقط پیگیری کنید ببینید کارگردان شجاع بزرگ ایران داودنژاد درمورد سخنان حاتمی کیا ووضعیت سینماوفرهنگ کشور چه حقایق تکان دهنده ایی را بیان کرده ایشان نره تو خونه تیمی..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
خ
۷ سال پیش
راستی مراسم اسکاریادتونه یکی از کارگردانها یابازیگران که کاندید بودن یانبودن یک اظهارنظر کوچک هم کردند همه رابه توپ بستن ومنم منم گفتن که چرااسکاررا به من ندادید چرا بی دینهااینجورین
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ح
۷ سال پیش
چرا موهات سفیدشده هنگ کردی درود بربی طرف..
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
بيطرف
۷ سال پیش
آويني کجاست که بياد و ببينه چه دغل بازان هنر فروشي ادعاي وراثت اونو دارن؟ آقاي حاتمي کيا، بد جوري داري تند ميري... مراقب باش چپ نکني و سر از همون خونه تيمي ها درنياري....
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
م
۷ سال پیش
متاسفم هرکی نظرداد شما خوشت نیومد رفت تو خونه تیمی شماخودت کی برد نداری خود شمااول لب تاب رااوردی درفیلم ارغوان یعنی کسی که اون فیلم راساخته داره این حرفهارامیزنه اون همه فیلمهای خوب راخراب نکن دنیادو روزه جنبه هنرمند خیلی باید زیاد باشه
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ز
۷ سال پیش
هرچه پربارتر ساکت تر..نمیدونم این بنده خداچرااینجوری شده.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
مصطفی
۷ سال پیش
چه تیتر مغرضانه ای ، واقعا که.
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
احسان
۷ سال پیش
حتمی کیا بین مردم محبوب هستش وشما هم نمیتونید با کارای غیر منطقی تون از محبوبیت کم کنید
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
.....
۷ سال پیش
آقای حاتمی کیا سکوت لطفا سکوت!!!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسين
۷ سال پیش
از ده نمكي و معراجي ها تقدير شد?????
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ر
۷ سال پیش
فقط سوال اینجاست که شماهنوز فیلمسازی وجامعه خودرابه تصویر میکشی یاسیاست راباهنر ادغام میکنی وهمه باید ازشما وفیلمتان دفاع کنند مگرنظرهامختلف نیست همه فیلمسازهاباید یک جور فیلم بسازن اگرشماخوشتان نیامد باید کوبیده شوند وهمه تریبون ها هم به شماسپرده شود وهرچی دلتان خواست بگویید ویک طرفه قضاوت کنید چراتحمل همدیگررانداریم شمافقط یک فیلمسازخوب حرفه ایی درسبک خودتان هستید چراتحمل دیگران راندارید خدارحمت کنه رسول ملاقلی پوررافقط بافیلمهایش حرف میزد
خطر لو رفتن داستان
پاسخ