ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

مشاور وزیر ارشاد: نظرسنجی محبوب‌ترین سینماگران، به هیچ عنوان نظرسنجی رسمی ارشاد نبوده است

۷ سال پیش

 بابک دربیکی مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نظرسنجی منتشر شده در یک روزنامه سینمایی و بازنشر آن در برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها درباره انتخاب محبوب‌ترین سینماگران از نگاه مردم گفت: آنچه به عنوان نظرسنجی در چند روز گذشته از سوی وزارت ارشاد در رسانه‌ها منتشر شد به هیچ عنوان نظرسنجی رسمی ارشاد نبوده است.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به اینکه این نظرسنجی جنبه محرمانه نیز نداشته است، عنوان کرد: این نظرسنجی تنها از 402 شهروند تهرانی توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات این وزارتخانه انجام شده است. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد تنها یک نظرسنجی با تمام محدودیت های موجود در نظرسنجی تلفنی انجام داده است.

وی با اشاره به نتایج این نظرسنجی بیان کرد: در نظرسنجی تلفنی از شهروندان تهرانی درباره جشنواره فیلم فجر که در سال 1392 برگزار شد برخی از نتایج به دست آمده حکایت از این داشت که 65 درصد از مردم اعلام کردند که در سال گذشته به سینما نرفتند، 81 درصد گفتند که به جشنواره فیلم فجر نرفتند و 23 درصد اعلام کردند که فقط فیلم های هالیوودی را می بینند و 56 درصد گفتند که فقط فیلم های ایرانی می بینند و 54 درصد اعلام کردند که فیلم های جشنواره را فقط زمانی که به شبکه نمایش خانگی می آید می بینند و 40 درصد نیز گفتند که اصلا فیلم‌های جشنواره را نمی‌بینند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: طبق این نظرسنجی که برخی از رسانه ها از آن به عنوان نظرسنجی جامع از محبوب ترین کارگردان های سینمای یاد کرده اند، ابراهیم حاتمی کیا 24 درصد از نظرسنجی 402 شهروندان تهرانی را از آن خود کرده، مسعود ده نمکی 6 درصد، اصغر فرهادی 5 درصد، کیمیایی، فخیم زاده و عطاران 4 درصد و داود میرباقری 3 درصد از آرای شهروندان تهرانی را کسب کرده اند.

دربیکی متذکر شد: برخی از سایت‌ها از نتیجه ارائه شده برداشت سیاسی داشته و تلاش کردند که آرای حاتمی‌کیا را به تقابل وی با وزارت ارشاد نسبت دهند درحالی که ما نیز از اینکه حاتمی‌کیا محبوب‌ترین کارگردان مردم باشد بسیار خوشحالیم؛ چراکه وی را کارگردانی ارزشمند از نظر هنری و ارزشی به لحاظ اعتقادی می دانیم. بنابراین برداشت سیاسی برخی از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها از نظر ما کاملا مردود است و فرهنگ این کشور به افرادی مانند حاتمی‌کیا احتیاج دارد و ما سر تعظیم در مقابل هنر قوی و اثرگذار این فیلمساز فرود می آوریم.

وی در پایان عنوان کرد: عملکرد برخی از این سایت‌ها برای برجسته سازی این بخش از نظرسنجی به منظور ایجاد خط کشی بین نیروهای ارزشی انقلاب و مقابل هم قرار دادن سینماگران با یکدیگر است. این دو قطبی کردن جامعه و این در تقابل قرار دادن نیروهای ارزشی تنها برای کسانی مفید است که در نهایت با ایجاد بحران در حوزه های مختلف به دنبال جابجایی نخبگان انقلاب هستند. دولت تدبیر و امید دولت همه مردم ایران است و به هیچ وجه تسلیم دو قطبی‌سازی و ایجاد شکاف بین نیروهای انقلاب نمی شود. حاتمی کیا از ماست و حرف هایش را در فیلم های خود به روشنی بیان کرده و نیازی به تایید و تکذیب ما ندارد.

 

منبع: مهر

نظرهای منتشرشده

ماری
۷ سال پیش
البته نظر سنجی ها اگر شمال تهران بود با جنوبش خیلی فرق داشت آقای رئیس جامعه دو قطبی هست
خطر لو رفتن داستان
پاسخ