ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

حاتمي كيا و ده نمكي و فرهادي محبوب ترين كارگردانان از نگاه مردم تهران / مريلا زارعي و پرويز پرستويي محبوب ترين بازيگران زن و مرد

۷ سال پیش
بر اساس نظر سنجي مركز افکار سنجي و رصد فرهنگي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از شهروندان شهر تهران، ابراهيم حاتمي كيا محبوب ترين كارگردان و مريلا زارعي و و پرويز پرستويي محبوب ترين بازيگران زن و مرد سينماي ايران هستند.

 نتايج تازه ترين نظرسنجي صورت گرفته در مورد سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم فجر که در بهمن ماه سال 1392 خورشيدي در تهران برگزار شد، نشان مي دهد که بيش از نيمي از شهروندان تهراني يعني 56 درصد پاسخگويان، فيلم هاي سينمايي ايراني را دوست دارند.

اين نظر سنجي را مرکز افکار سنجي و رصد فرهنگي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان سال گذشته انجام داده و نتايج آن را طي گزارشي در هفته ي سوم فروردين 1393خورشيدي منتشر و نسخه يي از آن را به دفتر پژوهش و بررسي هاي خبري ايرنا ارسال کرده است.

بر پايه ي اين گزارش 56 درصد پاسخگويان، فيلم ايراني دوست دارند. 4/23 (بيست و سه و چهار دهم) درصد فيلم هاي هاليوودي، 5/5 (پنج و پنج دهم) درصد، فيلم هاي ساير کشورها (اروپايي، ترکي، عربي، آمريکاي لاتين و...) را دوست دارند، 5/5 (پنج و پنج دهم) درصد گفتند که بستگي به فيلم دارد، 5/3 (سه و پنج دهم) درصد نظري نداشتند، 3 درصد فيلم هندي، 2/2 (دو و دو دهم) درصد فيلم هاي شرق آسيا (ژاپني، کره اي و...) را دوست دارند و 1 درصد نيز پاسخي به پرسش ندادند.

بر مبناي نتايج اين نظرسنجي و به لحاظ موضوع فيلم هاي سينمايي، موضوع درام (خانوادگي) 1/34 (سي و چهار و يک دهم) درصد، موضوع اجتماعي 4/20 (بيست و چهار دهم) درصد، کمدي (طنز) 9/12(دوازده و نه دهم) درصد، اکشن (پليسي) جنايي و حادثه اي با 9/12 (دوازده و نه دهم) درصد، موضوع هايي هستتد که بيشترين علاقه مندي شهروندان تهراني را براي ديدن فيلم ها به خود اختصاص داده اند.

بر پايه ي گزارش نظرسنجي مرکز افکارسنجي و رصد فرهنگي، 54 ذرصد تهراني ها فيلم هاي جشنواره را هنگامي تماشا مي کنند که به شبکه ي خانگي بيايد. 8/14 (چهارده و هشت دهم) درصد پاسخگويان، گستردگي و مردمي تر شدن جشنواره فيلم فجر را تفاوت بارز جشنواره ي امسال در همسنجي (مقايسه) با دوره هاي پيشين دانسته اند.

ابراهيم حاتمي کيا 4/24 (بيست و چهار و چهار دهم) درصد، مسعود ده نمکي 6 درصد، اصغر فرهادي 7/4 (چهار و هفت دهم) درصد، مسعود کيميايي، مهدي فخيم زاده و رضا عطاران هر يک 5/4 (چهار و پنج دهم) درصد، سيروس مقدم 2/3 (سه و دو دهم) درصد و داوود ميرباقري 7/2 (2 و هفت دهم) درصد به ترتيب به عنوان بهترين کارگردان شناخته شده اند.

مريلا زارعي 2/19 (نوزده و 2 دهم) درصد، فاطمه معتمد آريا 5 درصد، هديه تهراني 7/4 (چهار و هفت دهم) درصد، الناز شاکردوست 5/4 (چهار و نيم ) درصد، ثريا قاسمي و ليلا حاتمي هر کدام 2/4 (چهار و 2 دهم) درصد، نيکي کريمي 4 درصد و مهناز افشار 5/3 (سه و نيم) درصد بيشترين تعداد را به عنوان بهترين بازيگر زن به خود اختصاص داده اند.

هم چنين پرويز پرستويي 2/16 (شانزده و 2 دهم) درصد، شهاب حسيني 2/10 درصد، رضا عطاران 5/7 (هفت و نيم) درصد، اکبر عبدي 4 درصد، محمدرضا گلزار 5/3 (سه و نيم) درصد، امين حيايي 2/3 (سه و 2 دهم) درصد، حامد بهداد و محمدرضا فروتن هر يک 2/2، رضا کيانيان و مهدي فخيم زاده 2 درصد، محمدرضا شريفي نيا و جمشيد مشايخي 7/1 (يک و هفت دهم) درصد به ترتيب به عنوان بهترين بازيگر مرد شناخته شدند.

بر پايه ي گزارش ياد شده، افرادي که در شبانه روز به هيچ روي فيلم هاي سيماي جمهوري اسلامي ايران را نمي بينند 31 درصد هستند و تنها 4/12 (دوازده و چهار دهم) درصد پاسخگويان در هر روز کمتر از سي دقيقه وقت خود را به فيلم هاي تلويزيون داخلي اختصاص مي دهند.1/12 (دوازده و يک دهم درصد) سي تا شصت دقيقه، 6/16 (شانزده و شش دهم درصد) يک تا 2 ساعت و 9/12(دوازده و نه دهم درصد) 2 تا چهار ساعت، اين نوع فيلم ها را در شبانه روز مي بينند.

2/59 (پنجاه و نه و دو دهم) درصد افراد موافقند که هر فيلمي ساخته مي شود بدون مميزي (سانسور / فيلتر) پخش شود و 1/36 (سي و شش و يک دهم) درصد افراد موافق اين موضوع نبودند. 7/4 (چهار و هفت دهم) درصد افراد هم به پرسش پاسخ ندادند.

در تحقيق و نظرسنجي انجام شده، 50 درصد پاسخگويان مرد و 50 درصد زن هستند. افراد داراي مدرک ديپلم با 1/32 (سي و دو و يک دهم) درصد و افراد با مدرک کارشناسي با 4/28 (بيست و هشت و چهار دهم) درصد، بيشترين شمار را در ميان پاسخگويان به خود اختصاص داده اند. افراد با مدرک دکتري با 5/0 (پنج دهم درصد)، کمترين تعداد پاسخگويان را تشکيل مي دهند.

به لحاظ اشتغال، افراد خانه دار با 3/30 (سي و سه دهم) درصد و افراد داراي شغل آزاد با 6/29 (بيست و نه و شش دهم) درصد بيشترين فراواني را در ميان پاسخگويان با وضعيت هاي شغلي متفاوت داشته اند.

بيشترين افراد پاسخگو يعني 4/28 (بيست و هشت و چهار دهم درصد) در محدوده ي سني 31 تا 40 سال قرار دارند. 1/27 (بيست و هفت و يک دهم درصد) پاسخگويان 41 تا 55 سال و 7/2 (دو و هفت دهم درصد) 19 تا 22 سال هستند.

1/75 (هفتاد و پنج و يک دهم درصد) از پاسخگويان متاهل و 6/23 (بيست و سه و شش دهم درصد) مجرد بودند.

جامعه ي آماري اين نظرسنجي را افراد 18 سال به بالا و ساکن در مناطق 22 گانه ي تهران تشکيل مي دهد که از ميان آنان با استفاده از فرمول کو کران، شمار 402 تن به مثابه ي نمونه ي پاسخگويان انتخاب شدند.

 

منبع:ايرنا

نظرهای منتشرشده

مهدی
۷ سال پیش
واقعا از این مرکز پژوهش ها تشکر میکنم!!! خیلی خوب بود و حسابی خندیدیم:))))))))))جوک سال رو با آماردیدیم...عالی بود:))
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
امیر
۷ سال پیش
تا کجا می خواین آمارسازی کنن نمی دونم...ملت خودشون خوب می دونن نظرشون چیه!
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
ز
۷ سال پیش
خیلی بوداره مریلازارعی هم افتاده دنبال حاتمی کیااین روزهاواقعاکی فکر میکردحاتمی کیاوده نمکی مدافع هم بشن قیم هنروسینمابشن ازهمه ایراد بگیرن فقط بگویند من من/
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
وحید
۷ سال پیش
بازم یه نظرسنجی کاملا غیرمعتبر،واضحه که اکثرا ده نمکی رو انتخاب نمی کنن، اینا هم تبلیغ صدا و سیماست
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
آرش
۷ سال پیش
کسی از من و فامیلم و دوستام سوال نکرده این نظر سنجی کی بوده ؟؟؟ ده نمکییی؟؟؟؟؟؟ اگه آمار شهرستان بود تعجب نمیکردم اما عمرااااااااا البته شاید از آخر اوله مسعود
خطر لو رفتن داستان
پاسخ
حسين
۷ سال پیش
يا ابالفضل ده نمكي???محبوب ترين???
خطر لو رفتن داستان
پاسخ