قوی ترین و قدرتمندترین شخصیت های ارباب حلقه ها کدامند؟

در سرزمین میانه آر. آر تالکین، از «ارباب حلقه‌ها» (The Lord of the Rings) گرفته تا «هابیت» (The Hobbit)، شخصیت‌های گوناگون با قدرت‌های متفاوتی وجود دارند که در اینجا به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

قوی ترین و قدرتمندترین شخصیت های ارباب حلقه ها کدامند؟

ترجمه اختصاصی سلام سینما – در دنیای «ارباب حلقه‌ها» (The Lord of the Rings) موجودات و شخصیت‌های فراوانی وجود دارند. در این مقاله می‌خواهیم به ترتیب 30 شخصیت قدرتمند سرزمین میانه را بررسی کنیم.


شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها


ارباب حلقه ها

کدام‌یک از این شخصیت‌ها در سرزمین میانه قوی‌تر از بقیه هستند؟

 

30. برومیر

ما لیست خود را با نام برومیر آغاز می‌کنیم. برومیر یک شخصیت خیالی است و داخل دو کتاب «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) و «ارباب حلقه‌ها: دو برج» (The Lord of the Rings: The Two Towers) حضور دارد.

برومیربرومیر به‌عنوان انسانی شریف و شجاع به تصویر کشیده شده که قلباً به قدرت پادشاهی و حمایت از مردم خود باور دارد. برومیر از لحاظ فیزیکی بسیار قوی بوده و قدرت بدنی و خصوصیات او در نبرد، او را به یکی از بهترین فرماندگان ارتش گاندور تبدیل کرده بود.

 

او کاپیتان، جنرال و سپس فرمانده اعظم برج سفید بود. برومیر در برابر حملات نیروهای سائورن مقاومت‌های فراوانی از خود نشان داد و توانست بسیاری از این حملات را خنثی کند و همین موضوع باعث شد در چشمان پدرش احترام زیادی کسب کند.

 

29. نگهبان داخل دریاچه

این موجود هیولایی ترسناک با بازوهای فراوانی بود که در داخل دریاچه تیره و ساکن نزدیک دروازه غربی موریا زندگی می‌کرد.

نگهبان دریاچه28. دهان سائورن

او  یک مرد، پیام‌آور، ستوان برج باراد دور و یکی از باوفاترین خادمان سائورن در زمان جنگ حلقه بود. اسم واقعی او فراموش شده، حتی توسط خودش.

دهان سائورندهان سائورن از نسل دون داین بوده؛ اما به درون تاریکی سقوط کرده و در آغاز قدرت گرفتن سائورن به آموختن جادوگری پرداخته است. ازآنجایی‌که از اورک‌ها ظالم‌تر و باهوش‌تر بود به درجات بالایی از قدرت رسید.

 

27. لگولاس

لگولاس یک الف سیندارین و از ناحیه جنگلی است. او یکی از نه یار حلقه بود. او همانند الف‌های دیگر در داستان، بینایی بسیار تیزی دارد و می‌تواند انرژی داخل اجسام جادوئی را احساس کند.

لگولاس

لگولاس داخل فیلم از لگولاس داخل کتاب بسیار قدرتمندتر و بنابراین رتبه او در اینجا بر اساس شخصیت لگولاس در کتاب است.

 

26. پادشاه مردگان

پادشاه کوهستان و بعدها پادشاه مردگان، رهبر گروهی بود که عهد خود با پادشاه گوندور را شکسته بودند. او پادشاه مردان کوهستان بود و هنگامی که با ایسیلدور آشنا شد به او از طرف خود و مردمش قول بیعت داد.

پادشاه مردگاناما سائورن، رهبر قبلی مردان کوهستان دوباره به قدرت رسید و ایسیلدور از آن‌ها درخواست کمک کرد. آن‌ها تمایلی به خیانت کردن به سائورن نداشتند و او را می‌پرستیدند. در نتیجه به ایسلدور پشت کرده و پیمان خود را با او شکستند. 

 

 ایسیلدور نیز آن‌ها را نفرین کرد. آن‌ها تنها در صورتی از شر این نفرین خلاص می‌شدند که به عهد خود با پادشاهی از نسل ایسیلدور وفا می‌کردند.

 

در زمان جنگ حلقه، آراگورن به گذرگاه زیر کوهستان رفت و از پادشاه مردگان درخواست کمک کرد. پادشاه مردگان نیز پذیرفت و سپس نفرین آن‌ها برداشته شد و به آرامش ابدی رسیدند.

 

25. پادشاه جادوگر آنگمار

پادشاه جادوگر آنگمار در دوران دوم و سوم، رهبر نازگول‌ها و معاون سائورن بود. او زمانی انسان و به‌احتمال زیاد از تبار نومنور بوده، اما توسط قدرت نه حلقه‌ای که به انسان‌ها اهدا شده بود گمراه شده و به خدمت سائورن درمی‌آید.

پادشاه جادوگر انگمار

پس از اولین شکست سائورن در جنگ «آخرین اتحاد»، این پادشاه به مدت هزار سال مخفی شده بود. در نهایت بازگشته و سرزمین شیطانی آنگمار را پایه‌گذاری می‌کند.

 

سپس به موردور رفته و به بازگشت سائورن به قدرت کمک می‌کند، ارگ «میناس ایتیل» را که متعلق به گوندور است را تصاحب کرده و تمامی پادشاهان این منطقه را از میان برمی‌دارد.

 

او در جنگ حلقه رهبری ارتش سائورن را برعهده داشت. فردو را با شمشیرش زخمی کرد و تئودن، پادشاه روهان را به قتل رسانید. او در نهایت در پایان جنگ حلقه و توسط مریادوک و ایوین از میان برداشته شد. 

 

 

24. گلورفیندل

گلورفیندل یکی از قدرتمندترین الف‌های سرزمین میانه در عصر سوم بود. بارزترین خصوصیت او بازگشت به سرزمین میانه پس از مرگ بود. او همانند ایستاری، از طرف والار برای مأموریتی مشابه به این سرزمین فرستاده شده بود.

گلورفیندلگلورفیندل الفی بسیار زیبا، قوی، دانا و شجاع دل بود. خاندان او جزو خاندان‌هایی بود که خسارت بسیار زیاد را متحمل شد. درنهایت او جانش را برای حفاظت تور و ایدریل فدا کرد و مأموریت والار را به اتمام رساند.

 

23. فینگولفین

فینگولفین پادشاه اعظم نولدور در بلریاند، فرزند ارشد فینوه و ایندیس، برادر کوچک‌تر فیندیس و برادر بزرگ‌تر ایریمه و فینارفین بود. فینگولفین پس از شکست دادن اورک‌های داگور اگلارب، آنگاباند را به مدت 400 سال مورد محاصره قرار داد، اما این محاصره توسط حمله ناگهانی مورگوث به پایان رسید.

فینگولفین

در نهایت فینگولفین به‌تنهایی به آنگاباند تاخت تا یک‌تنه با مورگوث مبارزه کند. چشمان او را همانند چشمان والار و پر از خشم و جنون توصیف می‌کنند.

 

22. آراگورن

آراگورن یکی از قهرمانان اصلی داستان «ارباب حلقه‌ها» است. او یکی از جنگلبانان در شمال و در ابتدا استرایدر خوانده می‌شد. در نهایت او به‌عنوان تنها وارث ایسیلدور، پادشاه گوندور معرفی می‌شود.

آراگورن

او یکی از یاران قابل‌اعتماد گاندالف بود و در جنگ حلقه و شکست سائورن و ارتش او نقش بسزایی داشت. او به الفی زیبا و نامیرا به نام اروین دل بست. پدر اروین اجازه ازدواج را به آن‌ها نمی‌داد مگر درصورتی‌که آراگورن پادشاه شود.

 

پس از سقوط گاندالف در معدن موریا، آراگورن رهبری یاران حلقه را به عهده گرفت. در نبرد هلمز دیپ و دشت پلنور شرکت کرد و از خود دلاوری فراوان نشان داد.

 

پس از اتمام جنگ آراگورن به پادشاهی گوندور و آرنور رسید. سپس با اروین ازدواج و به مدت 120 سال حکمرانی کرد. او به دلیل زندگی در ریوندل در کودکی به خرد الف‌ها دست پیدا کرده بود و همانند اقوام دون داین از عمر طولانی برخوردار بود. او همچنین جنگجویی توانا و فرمانده‌ای بی‌نظیر بود.

 

21. گواهیر

گواهیر از نوادگان توروندور، والاترین عقاب که جهان به چشم خود دیده، بود. گاندالف خاکستری یک‌بار جان او را از شر تیر سمی نجات داد.

گواهیر

او در حدی قوی و بزرگ بود که می‌توانست یک مرد بالغ را بر پشت خود حمل کند، البته نه به مدت طولانی. چشمان بسیار تیزی داشت و در میان سایر عقاب‌ها سریع‌ترین بود.

 

20. شلوب

شلوب عنکبوتی عظیم و بزرگ‌ترین نواده آنگولیانت، کهن‌ترین عنکبوت سرزمین میانه بود. او در عصر سوم در موردور زندگی می‌کرد و با فردو و سم وایز گمجی برخورد داشت و در نهایت توسط سم به‌شدت مجروح شد.

شلوب19. تری بیرد

تری بیرد فانگورنی در سیندارین و درختی عظیم است. او یک انت بوده و به قول گاندالف "قدیمی‌ترین موجودی است که در سرزمین میانه زیسته."

تری بیرد

او در جنگل باستانی فنگورن ساکن و نام خود را نیز از آن گرفته است. این جنگل در دامنه جنوبی کوهستان مه‌آلود قرار دارد. ارتفاع تری بیرد را 4.5  متر  و چوب آن را شبیه به درخت راش توصیف کرده‌اند. 

 

18. الروند

الروند نیمه الف و از رهبران بزرگی بود که از عصر نخست تا آغاز عصر چهارم در سرزمین میانه زندگی کرد. او دختری به نام اروین داشت که در نهایت به همسری آراگورن درآمد.

الروند

او جنگجویی توانا بود و ارتش‌های بسیاری را در نبرد هدایت کرد. او می‌توانست آینده را پیش‌بینی کند و وقایع خارج از ریوندل را ببیند. او همچنین در درمان کردن دیگران دستی داشت. نسبت قدرت الروند با سایر رهبران الف‌ها مشخص نیست؛ اما او از پتانسیل فراوانی برخوردار بوده است.

 

او از نوادگان آنجلیک مایا ملیان و نگهبان حلقه ویلیا است. الروند همچنین می‌توانست وارد ذهن بقیه شود و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

 

17. ملیان

ملیان یک مایا و همسر او تینگویل، مادر لوتین و ملکه دوریات بود. او به وانا و استه خدمت کرد. او به بلبلان آواز خواندن آموخت.

ملیان

در باغ‌های والینور ساکن بود و درختان آن جا رسیدگی می‌کرد. او بسیار زیبا، دانا و در آواز توانا بود. او به سرزمین میانه سفر می‌کرد؛ زیرا از جنگل‌های انبوه آنجا بسیار لذت می‌برد.

 

16. اسماگ

اسماگ یک اژدها و ضدقهرمان اصلی داستان «هابیت» (The Hobbit) به نویسندگی آر. آر تالکین است. بسیار وحشتناک و قوی است. او به قلمرو اربور کوتوله‌ها، 150 سال پیش از وقایع رمان حمله کرد.

اسماگ13 کوتوله به همراه گاندالف و هابیتی به نام بیلبو بگینز به سمت قلمرو اسماگ حرکت کرده و سعی داشتند کوه خود را از او پس بگیرند. او اژدهایی بسیار حریص، قوی و شوم بود.

 

15. آلاتار – جادوگر آبی

در میان لیست ما آلاتار جادوگر آبی قرار دارد. درباره دو جادوگر آبی اطلاعات خاصی در دست نیست، به جز این‌که آن‌ها از پنج ایستاری (دو جادوگر آبی، راداگاست قهوه‌ای، گاندالف خاکستری و سارومان سفید) بودند. آن‌ها برای نبرد علیه سائورن به سرزمین میانه فرستاده شدند.

آلاتار

اسامی این دو جادوگر نیز به‌طورقطع یقین مشخص نیست، اما در دست‌نوشته‌های تالکین آلاتار و پالاندو خوانده می‌شوند. اطلاعات زیادی در مورد آن‌ها در دست نیست به جز این نکته که نام خود را از البسه‌ای که به تن می‌کردند گرفته‌اند.

 

نمی‌توان گفت که کدام یک از این دو قوی‌تر است، ما تنها در این لیست اسامی آن‌ها را به ترتیب حروف الفبا آورده‌ایم.


5 جادوگر ارباب حلقه ها چه کسانی هستند؟ چه قدرتی دارند؟


14. پالاندو – جادوگر آبی

برخلاف سایر جادوگران، این دو جادوگر آبی برای مبارزه با سائورن به شرق فرستاده شدند، درحالی‌که سایرین به غرب رفتند. ما در مورد مأموریت این جادوگران چیز خاصی نمی‌دانیم، به جز این که آن‌ها به طرز اسفناکی شکست خوردند.

 

13. راداگاست قهوه‌ای

راداگاست قهوه‌ای (تحت عنوان ایوندیل، مایایی از یاوانا) نیز در مأموریت خود شکست خورد. البته شکست او به اندازه شکست سارومان و جادوگران آبی سنگین نبود.

راداگاست

او به‌شدت به حیات‌وحش سرزمین میانه علاقه‌مند شد و الف‌ها و انسان‌ها را فراموش کرد. او هیچ‌گاه به سمت شر و تاریکی گرایش پیدا نکرد. اگرچه بعدها سارومان از پرنده‌های او برای جاسوسی استفاده می‌کرد.

 

خرد و دانش عقاب‌های گواهیر احتمالاً به دلیل تلاش‌های راداگاست است. از سرنوشت راداگاست در پایان عصر سوم اطلاعی در دست نیست. گمان می‌رود او پس از جنگ حلقه به والینور بازگشته است.

 

او قطعاً قدرتمند بوده؛ اما نه به‌اندازه سایر جادوگران این لیست.

 

12. بالروگ

بالروگ یا والاراکار، مایایی بود که توسط ملکور گمراه شد و به خدمت او درآمد. آن‌ها در ابتدا در اوتومنو ساکن بودند، اما پس از شکست اربابشان توسط الف‌ها به آنگباند گریختند.

بالروگبالروگ‌ها از قدرت بسیار بالایی برخوردار بودند. یک بالروگ به‌تنهایی توانست تمام کوتوله‌ها را از معدن موریا براند. موریا بزرگ‌ترین قلمرو پادشاهی کوتوله‌ها در تمام اعصار بود.

 

بالروگ‌ها بدنی سرتاسر از جنس شعله‌های آتش داشتند و بسیار چابک بودند. گاندالف خاکستری در نهایت بر پل خزد دوم در معدن موریا با بالروگی مبارزه کرده و توسط او به درون تاریکی سقوط می‌کند.

 

11. گیل گالاد

گیل گالاد یک الف نولدورین و فرزند فینگون بود. او آخرین پادشاه نولدور در سرزمین میانه بود و القاب بسیاری داشت. از جمله این القاب می‌توان به پادشاه اعظم الف‌ها در غرب، پادشاه الدار، پادشاه لیندون، لرد الف‌های عالی‌رتبه و لرد اریادور اشاره کرد.

گیل گالاداو در میان الف‌های نولدور و سیندار از احترام بسیار زیادی برخوردار بود. او ارتش «آخرین اتحاد» را بین الف‌ها و انسان‌ها به کمک الندیل تشکیل داد و جنگی علیه سائورن شکل گرفت. آن‌ها به مدت هفت سال قوی‌ترین سنگر سائورن را تحت محاصره خود درآورده بودند.

 

در نهایت گیل گالاد و الندیل کشته شده و سائورن سرنگون شد. 

 

10. گالادریل

گالادریل بانوی جنگل‌های لوتلورین بود و در آن جا همراه با همسرش کلبورن حکومت می‌کرد. او یکی از برترین الف‌های سرزمین میانه و در زیبایی، دانش و قدرت از سایرین سرآمد بود.

گالادریل

او حامل حلقه نانیا، یکی از سه حلقه قدرت در اختیار الف‌ها بود. تالکین به او و گیل گالاد لقب قدرتمندترین الف‌های سرزمین میانه را در عصر سوم می‌دهد.

 

او تنها دختر فینارفین، شاهزاده نولدور و اراوین بود.

 

9. سارومان

سارومان سفید یکی از پنج ایستاری بود که در عصر سوم در سرزمین میانه زندگی می‌کرد. در اصل او رئیس جادوگران و شورای سفید بر علیه سائورن بود.

سارومانمطالعات او بر جادوی سیاه در نهایت باعث شد که او حلقه قدرت را برای خود بخواهد. او فکر می‌کرد می‌تواند با سائورن متحد شود، اما در نهایت شکست خورد.

 

8. ایلمار

ایلمار خدمتکار ملکه واردا و ریاست مایارها را برعهده داشت. او نگهبان ستارگان نیز بود. واردا خدایان سرزمین میانه بودند و خدمتگزاران فراوانی داشتند.

ایلمار

ایستاری یک‌جور خدمتگزار بودند، ایلمار یک‌جور دیگر. از قدرت او اطلاع خاصی در دست نیست به جز این که ممکن است او از دو جادوگر دیگر این لیست قوی‌تر باشد، اما چون قدرت این دو شناخته‌تر شده از ایلمار است، در این لیست در رده بالاتری از او قرار دارند.

 

 7. گاندالف سفید

پس از جنگ گاندالف خاکستری با بالروگ او به‌صورت گاندالف سفید به سرزمین میانه باز می‌گردد. سارومان به سمت تاریکی گرایش پیدا کرده و با دشمن متحد شده است به همین دلیل گاندالف توسط ارو، خالق سرزمین میانه، به‌عنوان جادوگر سفید باز می‌گردد.

گاندالف سفید

گاندالف به رهبری تبدیل می‌شود که سارومان هیچ‌گاه نبود. او محدودیت‌های گاندالف خاکستری را نداشت و از قدرت و خرد بالایی برخوردار بود.

 

6. سائورن

سائورن شخصیت منفی اصلی داستان «ارباب حلقه‌ها» است. در عصر سوم در موردور ساکن شد. او خود ارباب حلقه‌هاست و با تنها حلقه خود می‌تواند بر سایر موجودات سرزمین میانه حکمرانی کند.

سائورنسائورن سرانجام توسط فردو بگینز، هابیتی از شایر نابود شد. فردو تنها حلقه قدرت را داخل آتش کوه دوم انداخت و آن را برای همیشه از میان برد.

 

سائورن از ارواح والای مایار و از قدرت و دانش والایی برخوردار بود، اما همچنان از سایر خدایان مرتبه‌ پایین‌تری داشت، پس او خدمتگزار والار بود.

 

او در ابتدا خوب بود؛ اما سپس توسط مورگوث به سمت تاریکی رفت.

 

5. مورگوث

ملکور ضدقهرمان اصلی سیلماریون است و به‌صورت جزئی در «ارباب حلقه‌ها» به او اشاره می‌شود. او قدرتمندترین آینور بود؛ اما به سمت تاریکی رفت و به مورگوث تغییر نام داد.

مورگوثمورگوث ریشه تمام نیروهای شر سرزمین میانه است. سائورن به همنوعان خود خیانت کرد و به خدمتگزار اصلی مورگوث تبدیل شد.

 

4. آنگولیانت

آنگولیانت از موجودات کهن و به شکل عنکبوتی عظیم‌الجثه بود. او در ابتدا از متحدان ملکور به‌حساب می‌آمد. شلوب از نوادگان دور اوست.

آنگولیانتآنگولیانت یک مایار شر بود و از نور تغذیه می‌کرد. او تشنه قدرت بود و در نهایت از مورگوث پیشی گرفت. آنگولیات در نهایت قصد داشت مورگوث را نیز ببلعد؛ اما بالروگ او را از شر آنگولیات نجات داد.

 

3. ملکور

ملکور قدرتمندترین آینور بود و در نهایت به دلیل گرایشش به تاریکی به مورگوث تبدیل شد. او به‌قدری قوی شد که سایر موجودات توانایی مقابله با او را نداشتند.

ملکور2. تام بامبدیل

تام بامدیل شخصیت اسرارآمیزی بود که در شرق شایر و در اعماق جنگلی کهن زندگی می‌کرد. او شخصیتی پر از پارادوکس بود و تصمیم می‌گرفت نیروهای باستانی را با کوچک‌ترین تلاشی شکست دهد، اما ناگهان و بدون دلیل خاصی شروع به آواز خواندن می‌کرد.

تام بامدیلتام بامبدیل همراه با همسر خود گلدبری زندگی می‌کرد و علیه لردهای تاریکی هیچ اقدام خاصی نکرده است.

 

1. ارو ایلواتار

در صدر لیست ما ارو ایلواتار قرار دارد. او در دنیای خیالی تالکین یک خداست. در سیلماریون او خالق تمام جهان، موجودات و نیروهای درون آن است.

ارو ایلواتارارو به معنی «تنها موجود» یا خالق یکتا و ایلواتار به معنی «پدر همه» است. 

منبع: Fiction Horizon

نظرهای منتشر شده