شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها

ده شباهت عمده میان سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) و سه‌گانه سینمایی «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings)

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها

"آمازون" با ساخت مجموعه‌ی «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power)، احتمالاً یکی از بهترین سریال‌های فانتزی تاریخ را ساخته است. تا اینجای کار سریال قسمت‌های موفقی را پشت سر گذاشته و بینندگان زیادی را هم به خود جلب کرده.

اگرچه سریال تفاوت‌های چشمگیری با سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) دارد، اما از نظر داستان و شخصیت‌ها، در موارد متعددی اشتراک دارند.

 

10- قلمروی داستان

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-قلمرو داستان

از همان اپیزودهای آغازین، مشخص بود که «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) در همان دنیای «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) جریان دارد و با شخصیت‌های متعددش، قرار است تعدادی از وقایع مهم دوره دوم را بازگو کند؛ بنابراین این دو از نظر داستانی تناقضی با هم ندارند. این مورد از واضح‌ترین اشتراکات آنها است، هر دو اثر با وجود اینکه در دوره‌های مختلفی رخ می‌دهند، اما هر دو راجع به وقایع سرزمین میانی هستند.

 

9- تعدادی از شخصیت‌های اصلی

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-تعدادی از شخصیت‌های اصلی

در هر دو اثر، بیشتر شخصیت‌های اصلی، همان شخصیت‌های رمان تالکین هستند و فقط تعدادی کمی مضاف بر رمان به صحنه اضافه شده‌اند. گالادریل و ارلوند دو مورد از بارزترین مثال‌ها هستند. اگرچه هر دوی آنها، بسیار متفاوت از آنچه در اعصار بعد ظاهر می‌شوند هستند، زیرا هنوز تراژدی‌های نهایی را پشت سر نگذاشته‌اند که کل دوره دوم را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

با این وجود، دیدن آنها در هر دو اثر، به بیننده حس پیوستگی موضوع را منتقل می‌کند که این به بیننده اجازه می‌دهد در خاطراتش سفر کند و داستان‌ها را به هم متصل کند. همچنین دیدن گالادریل و ارلوند به عنوان الف‌های جوان‌تر، به ما آگاهی بیشتر از سرگذشت آنها می‌دهد تا موقعی که آنها را در هزاران سال بعد دیدیم، بدانیم چگونه به آنجا رسیده‌اند.

 

8- شخصیت الف‌ها

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-شخصیت الف‌ها

الف‌ها از مهم‌ترین نژادهای سرزمین میانی هستند. در هر دوی «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) و «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power)، آنها نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. همچنین در هر دو اثر، آنها سال‌ها سختی و اندوه را سپری کرده‌اند، ابتدا نبرد طولانی با مورگوت و حالا مصاف با سائورون. آنها اگرچه در حلقه‌های قدرت امیدوار به نظر می‌رسند، اما از تراژدی ابدی در سرزمین میانی آگاه هستند.

 

7- زیبایی جهان

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-زیبایی جهان

در «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) منظره‌های خیره‌کننده‌ای به چشم می‌خورند. این مهم درمورد «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) هم صدق می‌کند. در هر دو مورد زیبایی‌های موجود در سرزمین میانی به تصویر کشیده شده‌اند. به گفته‌ی خود تالکین، آنها فانتزی را به دنیای واقعی آورده‌اند.

 

6- تاریخ

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-تاریخ

«حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین سریال‌های تاریخ است. یکی از دلایلش پایبند بودن به تاریخی است که همیشه در آثار تالکین به آن توجه ویژه‌ای شده است. این مورد هم به وضوح در «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) به چشم می‌خورد.

 

5- نقش پیچیده‌ی انسان‌ها

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-نقش پیچیده‌ی انسان‌ها

در حالی که الف‌ها دارای نقشی کلیدی هستند، نقش انسان‌ها در هردوی آثار دچار کشمکش فراوانی است. در حالی که عده‌ای از آنها به طور واضحی خوب تلقی می‌شوند، گروهی از آنها شخصیتی مبهم دارند و عده‌ای هم سرشار از خباثت. مثلا در حلقه‌های قدرت، افرادی مثل الندیل به عهد خود با الف‌ها پایبند هستند اما از سویی دیگر کسانی عمیقا در تاریکی فرو رفته‌اند.

 

4- سادگی هارفوت‌ها

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-سادگی هارفوت‌‌ها

در حالی که جنبه‌ی حماسی داستان از مهم‌ترین دلایل جذب طرفداران به «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) و «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) است، در هر دو اجزای ساده‌تری هم به چشم می‌خورند. در اولی هابیت‌ها و در دومی هارفوت‌ها. هر دو بیش از حد خودمانی به نظر می‌آیند تا به بیننده یادآوری کنند حتی در چنین دنیای محیرالعقولی، همه نمی‌توانند کارهای فوق‌العاده انجام ‌دهند.

 

3- تهدید همیشگی تاریکی

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-تهدید همیشگی تاریکی

در هر دو، سایه تهدید خباثت همواره وجود دارد. جالب‌ترین نکته این است که در هر دو گویی شخصیت‌ها می‌دانند نبرد با شر هیچ‌گاه تمامی ندارد و همواره باید مراقب تهدیدهای احتمالی باشند.

 

2- نجابت ذاتی

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه‌ ها-نجابت ذاتی

هر کس که آثار تالکین را خوانده باشد، متوجه یک نجابت بنیادی در آثار او می‌شود. چیزی که در هر دو اقتباس تحسین‌شده از آثار او هم به چشم می‌خورد. شخصیت‌های از قبیل گالادریل، سم و گندالف به ما یادآوری می‌کنند در دنیا چیزی به نام نیکی وجود دارد که ارزش جنگیدن دارد. علاوه ‌بر این «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) و «ارباب حلقه‌ها»(Lord of The Rings) هر دو به ما نشان می‌دهند که همیشه هم تشخیص دادن حق از ناحق آسان نیست. همیشه افرادی هستند که به این منظور قربانی می‌شوند.

 

1- محوریت حلقه‌ها

شباهت های بزرگ بین سریال و فیلم ارباب حلقه ها-محوریت حلقه

همانطور که از عناوین آثار مشخص است، وقایع حول محور حلقه‌ها جریان دارند. این نکته مدام به ما یادآوری می‌کند که چه اتفاقی احتمالاً قرار است بیافتد و تقدیر شخصیت‌ها چگونه رقم خواهد خورد. البته هر کدام به جنبه‌ی منحصر به فردی از حلقه‌ها پرداخته‌اند. در حالی که در ارباب حلقه بر لزوم نابود کردن حلقه تأکید می‌شود، «حلقه‌های قدرت»(Rings of Power) بر دلیل ساخته شدن آنها و تأثیر پیدایش آنها بر دوره‌ دوم تمرکز دارد.

 

منبع: ScreenRant

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده