چه نکاتی از زندگی الویس پریسلی در فیلم Elvis نشان داده نشد؟

در حالی که فیلم باز لورمن زندگینامه موثقی از اسطوره راک‌اندرول، الویس است، اما جزئیاتی از زندگی او وجود دارد که در روایت داستان فیلم به آن پرداخته نشده است.

چه نکاتی از زندگی الویس پریسلی در فیلم Elvis نشان داده نشد؟

ترجمه اختصاصی سلام سینما – باز لورمن در فیلم 2 ساعت و 39 دقیقه‌ای خود بخش زیادی از زندگی شخصیت اصلی داستان، الویس پریسلی، از روزهای آغازین او، به شهرت رسیدنش و افول کردن او را پوشش داده است. رابطه آشفته الویس با مدیر برنامه خود کلنل تام پارکر نیز با جزئیات زیادی به تصویر کشیده شده است.


10 فیلمی که باید قبل از تماشای فیلم الویس (Elvis) دید


بااین‌حال همانند بسیاری از فیلم‌های موزیکال و زندگینامه‌ای، «الویس» نیز به بسیاری از جنبه‌های زندگی الویس پریسلی نپرداخته است زیرا یا برای به‌تصویرکشیدن مناسب نبوده و یا خیلی خاص بوده که در روایت اصلی داستان جایی برای تعریف کردن آن وجود نداشته است. این جزئیات شامل روابط مشکل‌ساز او با زن‌ها، ملاقات با شخصیت‌های مشهور و بسیاری داستان دیگر می‌باشد.

 

گرفتن گیتار در سن 11 سالگی از مادرش

یکی از مهم‌ترین دلایل مشهور شدن الویس پریسلی میراثی است که از هنرمندان رنگین‌پوست مهم آن زمان به ارث برد. در فیلم «الویس» می‌بینیم که چگونه الویس بعد از اجرای یک سرود مذهبی توسط گروهی رنگین‌پوست تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. اگرچه اولین باری که  آموختن موسیقی را شروع کرد زمانی بود که صاحب اولین گیتار خود شد.

الویس همراه با خانواده اش

مادر الویس زنی خداترس بود و از بچه‌های خود چشم برنمی‌داشت. او برای تولد یازده سالگی الویس به او گیتاری هدیه داد. الویس در ابتدا اصرار داشت برای او دوچرخه بخرند اما از آن جایی که گلادیس نگران سلامت بچه‌اش بود برای او هدیه‌ای خرید که بیشتر مناسب محیط‌های سربسته بود.

 

اتهامات خشونت‌های خانگی وارد شده به الویس پریسلی

شکی در استعداد موسیقی الویس پریسلی نیست، اما همان‌طور که در فیلم باز لورمن هم شاهد آن هستیم، الویس پریسلی مرد خانواده نبوده است. در فیلم، الویس به دلیل استفاده بیش از حد مواد مخدر به‌عنوان پدر و همسر حضور چندانی ندارد.

الویس

اما در کتاب خاطرات پریسیلا پریسلی، همسر سابق الویس، تحت عنوان «الویس و من» (Elvis and Me) الویس گاهی اوقات نسبت به همسر خود دست به خشونت می‌زده. پریسیلا پریسلی همچنان از همسر سابق خود به نیکی یاد می‌کند اما در کتاب خاطرات خود به زمان‌هایی اشاره دارد که الویس به او سیلی می‌زده و او را اذیت می‌کرده است.

الویس و همسرش پریسیلا پریسلی

جینجر الدن، نامزد الویس پریسلی هم در کتاب خود «الویس و جینجر» (Elvis & Ginger) به خشونت‌های فیزیکی این خواننده اسطوره‌ای اشاره کرده و می‌گوید یک‌بار چون از دادن ماست بیشتر به الویس سر بازده او به دیوار بالای تختخوابشان شلیک کرده است.

 

ملاقات الویس پریسلی با ریچارد نیکسون

در یک عکس رسمی از کاخ سفید الویس پریسلی در حال دست‌دادن با رئیس‌جمهور بدنام آمریکا، ریچارد نیکسون دیده می‌شود. این ملاقات کوتاه در تاریخ 21 دسامبر سال 1970 رخ داد. اطلاع چندانی از گفت‌وگوی میان این دو نفر در دست نیست، اما الویس پریسلی در نامه‌های خود به ریچارد نیکسون از تمایل خود برای مأمور مخفی شدن برای مبارزه با مواد مخدر نوشته است.

ملاقات الویس با ریچارد نیکسونمجله اسمیتزونیان این ملاقات را با جزئیات بیشتری شرح می‌دهد. ستاره راک‌اند‌رول به رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه گفته که هر دو نفر آن‌ها در یک جبهه قرار دارند زیرا الویس خود در مورد فرهنگ مواد مخدر و شست‌وشوی مغزی توسط کمونیست‌ها مطالعاتی انجام داده است. فیلم «الویس و نیکسون» محصول سال 2016 این ملاقات را با جزئیات فراوانی به تصویر می‌کشد.

 

در فیلم «الویس» باز لورمن، تنها ارتباط الویس پریسلی با ریاست‌جمهوری، عزاداری او برای جان اف کندی بعد از ترورش است.

 

واکنش کلنل تام پارکر به مرگ الویس پریسلی

کلنل تام پارکر یکی از آب‌زیرکاه‌ترین فروشنده‌ها بود و برای مشتریان خود هیچ ارزشی قائل نمی‌شد. اگرچه تام پارکر توانست برای الویس پریسلی نامی دست‌وپا کند، اما در خستگی‌های دائمی او روی صحنه و همچنین بی‌ثباتی مالی او نیز نقش داشته است.

تام پارکر و الویس پریسلیباز لورمن در مصاحبه‌ای اعلام کرد که کلنل تام پارکر بعد از مرگ الویس نیز به فکر پول درآوردن از این مصیبت بود. به نقل از باز لورمن وقتی الویس از دنیا می‌رود اولین کاری که کلنل می‌کند گوشی را بر می‌دارد و به کمپانی RCA دستور می‌دهد که صفحه‌های بیشتری چاپ و منتشر کنند.

 

رابطه الویس پریسلی با دخترش لیزا ماری

لیزا ماری پریسلی تنها دختر الویس نقش بسیار کوتاهی در فیلم «الویس» دارد اما به این نکته اشاره می‌شود که با وجود جدایی از همسرش، الویس رابطه دوست‌داشتنی با دخترش لیزا ماری داشته است. لیزا ماری پریسلی خاطرات جالبی با پدرش دارد و می‌گوید او تنها کسی بوده که می‌توانسته دخترش را برای حمام رفتن متقاعد کند.

الویس و دخترش لیزا ماری

 لیزا ماری پریسلی خاطرات تلخی هم از پدر خود دارد. خاطراتی چون ماندن در خانه‌ای که پدرش در همان شب در آن فوت کرده. از آن جا که تمرکز اصلی داستان فیلم «الویس» روی رابطه بین الویس پریسلی و کلنل تام پارکر است، فضای کافی برای پرداختن به روابط پدر – دختری در داستان وجود نداشت.

 

ملاقات الویس پریسلی با بیتل‌ها

طرف‌داران گروه انگلیسی بیتل‌ها معتقدند که «پادشاه» الویس پریسلی تأثیر شگرفی بر موسیقی این گروه راک داشته است. الویس پریسلی و گروه بیتل‌ها از پرفروش‌ترین هنرمندان تاریخ موسیقی به شمار می‌روند و یک‌بار با هم ملاقات داشتند اما متأسفانه دیدار آن‌ها با یکدیگر توسط دوربین ضبط نشده است.

ملاقات الویس پریسلی با بیتل ها

گروه افسانه‌ای بیتل‌ها الویس پریسلی را در کاخ بورلی هیلز او در 27 اوت سال 1965 حین استراحت خود در تور آمریکایشان ملاقات کرده‌اند. این ملاقات بسیار مهم بود زیرا گروه بیتل‌ها سعی در محکم کردن جای پای خود در آمریکا داشتند.

 

تئوری‌های توطئه درباره مرگ الویس پریسلی

بعد از درگذشت الویس پریسلی، مرگ او به موضوع داغی برای افسانه‌های محلی تبدیل شد. داستان‌های خیالی وجود دارد که می‌گوید الویس پریسلی مرگ خود را بازسازی کرده است و سال‌ها پس از مرگ جعلی خود نیز زنده مانده است. این داستان‌ها در نهایت باعث ایجاد پدیده‌ای به اسم «مشاهده الویس» شد.

 

 عجیب‌ترین تئوری‌ها اشاره به حضور الویس در فیلم «تنها در خانه» (Home Alone) و الویس به‌عنوان نگهبان گریسلند، محل زندگی او دارد.

الویس و تئوری حضورش در فیلم تنها در خانه

البته این مشاهدات بیشتر متناسب یک مستند جنایی است تا یک زندگینامه.

 

مهارت‌های کاراته الویس پریسلی

در صحنه‌های اجرای نمایش توسط آستین باتلر در نقش الویس، گویی او در حال انجام حرکات کاراته است. به نظر می‌آید فیلم این یک مورد را در مورد زندگی الویس پریسلی به‌خوبی رعایت کرده است. الویس پریسلی به هنرهای رزمی ژاپن علاقه بسیار داشت و در مدت خدمت سربازی خود در آلمان با آن آشنا شد.

مهارت های کاراته الویس الویس پریسلی کمربند درجه اول مشکی در کاراته دارد اما درمورد توانایی‌های او در این ورزش اختلاف‌نظر وجود دارد. درست است که اساتید کاراته اطراف الویس پریسلی بسیار از توانایی‌هایی او تعریف می‌کردند اما صحت حرف‌های آن‌ها مشخص نیست.

 

عشق زندگی الویس پریسلی بعد از پریسیلا 

الویس و همسر نخست او پریسیلاازدواج الویس پریسلی و پریسیلا تنها 6 سال دوام آورد. بعد از آن الویس با لیندا تامپسون ترانه‌سرا آشنا شد و به مدت چهار سال با یکدیگر بودند. رابطه دیگر الویس پریسلی جینجر آلدن مدل بود که به مدت 9 ماه و تا زمان مرگ این خواننده اسطوره‌ای ادامه داشت.

 

جینجر آلدن  در روزهای پایانی زندگی الویس پریسلی نامزد او نیز بود. به گفته جینجر آلدن الویس در مورد آینده رابطه‌شان بسیار خوش‌بین بوده. به گفته جینجر آلدن: "الویس به فکر خیلی چیزها از جمله ازدواج، بچه‌های بیشتر، نقش‌های بیشتر سینمایی و تور بعدی‌اش بود."

الویس همراه با نامزد خود جینجر الدندرگذشت الویس پریسلی

فیلم «الویس» با اجرایی واقعی قبل از مرگ وی به اتمام می‌رسد. مرگ الویس برای به‌تصویرکشیدن در فیلم بسیار ناراحت‌کننده بود.

محل دفن الویسهمان‌طور که ممکن است بدانید جسد الویس روی صندلی فرنگی خانه‌اش در گریسلند پیدا شد. با وجود این که علت مرگ او سکته قلبی اعلام شده اما هنوز صحبت‌ها درباره علت درگذشت او ادامه دارد.

مراسم خاکسپاری الویس

تصاویری از خاک‌سپاری الویس پریسلی در فیلم «الویس» وجود دارد اما خود خاک‌سپاری حقیقی یک فیلم سینمایی به تمام‌عیار بود. نزدیک به 300 نفر در مرام خاک‌سپاری او در گریسلند شرکت کردند . یک ماشین نیز با سرعت زیاد با دو زن از شرکت‌کنندگان مراسم تصادف کرد و جان آن‌ها را گرفت. 

مراسم تدفین الویسمنبع: Screenrant

فیلم-سریال-رایگانفیلم-سریال-رایگان

نظرهای منتشر شده