10 فیلمی که باید قبل از تماشای فیلم الویس (Elvis) دید

معرفی ده فیلم برتر با نقش‌آفرینی الویس پریسلی پادشاه موسیقی راک‌اندرول که قبل از تماشای فیلم زندگی او «الویس»(Elvis) اثر باز لورمن باید ببینید

10 فیلمی که باید قبل از تماشای فیلم الویس (Elvis) دید

اختصاصی سلام سینما - شکی در این نیست که الویس پریسلی، پادشاه راک‌اندرول چقدر در فرهنگ عامه در مقیاس جهانی تأثیرگذار بوده است. چه شما از الویس پریسلی خوشتان بیایید، چه بدتان بیایید، احتمالاً می‌دانید که او دقیقاً  کیست.

با اینکه زندگی کوتاهی را گذراند ولی زندگی فوق‌العاده‌ای داشت، 42 سال زندگی‌اش مملو از سختی، جنگ، زرق و برق و ریتم موسیقی بود. نه‌تنها با آمدنش روی صحنه مخاطبین را افسون کرده بود، بلکه در سینماها و صفحه‌های تلویزیونمان نیز شهرتی برای خود به هم زد.

مخاطبان خودش را با یک فیلم پس از دیگری به خود علاقه‌مند کرده بود و تا پاپان عمر خود، در بیش از 40 فیلم بازی کرد. درحالی‌که بسیاری مهارت موسیقی او را برجسته می‌کردند، برخی جدی‌تر برخورد کردند و  در همه‌جا به مخاطبین ثابت کرده بودند که او بیش از یک چهره‌ی زیبا و یک‌صدای پرشور و گرم است.

 

حالا در سال 2022، باز لورمن زندگی الویس پریسلی را در صفحه‌ی بزرگ نمایش سینما به تصویر می‌کشد، و جزئیات به شهرت رسیدن او را بیان می‌کند، اینکه چه شد که جرقه‌ی یک هیسرتیای (هیجان) جهانی زده شد. فیلم الویس(Elvis) رسماً در سال 2019 کلید خورد که تولید آن در ژانویه‌ی 2020 آغاز شد.

در فیلم‌برداری مدتی وقفه ایجاد شد تا سپتامبر 2020، و این فیلم درنهایت تولید خود را در مارس 2021 به پایان رسانید و در بیست و پنجم ماه مِه سال 2022 در جشنواره‌ی فیلم کن برای اولین بار به نمایش درآمد.

این فیلم بیوگرافی یک پروژه‌ی هیجان‌انگیز است، ولی اگر می‌خواهید فیلم‌هایی را ببینید که الویس خودش در آن‌ها نقش‌آفرینی کرده است، در زیر فهرستی از بهترین فیلم‌های حرفه‌ی سینمایی او آورده شده است.

 

1- به ملاطفت دوستم بدار (Love Me Tender | 1956)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-به ملاطفت دوستم بدار

این فیلم یک فیلم وسترن به کارگردانی رابرت دی. وِب است که نه‌تنها الویس پریسلی در آن اولین نقشش را بازی می‌کند بلکه یکی از آهنگ‌های معروفش هم در آن اجرا می‌کند. حدستان درست است. «به ملاطفت دوستم بدار!» در کنار پادشاه راک‌اند‌رول، ریچارد اِگان (تشکیلات شکوه) و دبرا پَگت (ده فرمان) هم نقش‌آفرینی می‌کنند. این فیلم زندگی برادران رینو را به تصویر می‌کشد که یک گروه خلاف‌کار در تگزاس در نیمه‌های 1800 بودند.

 

کلینت رینو (پریسلی) تصمیم می‌گیرد که در مزرعه‌ی خانوادگی‌شان بماند و از مادرش مراقبت کند، این در حالی است که سه برادر دیگر او به ارتش کنفدراسیون ملحق می‌شوند. به خانواده گفته می‌شود که برادر بزرگ‌تر آن‌ها ونس (اِگان) کشته ‌شده است، و بعد از عزاداری برای او، کلینت با دوست‌دختر وِنس یعنی کَتی (پاگِت) ازدواج می‌کند. به این شکل، مشخص می‌شود که یک سوءتفاهم پیش‌آمده و این ماجرا خیلی زود تبدیل به یک مثلث عشقی حسادت می‌شود.

پریسلی علی‌رغم اینکه اولین بازیگری‌اش بود، حتی قبل از اکران آن اثر خود را روی فیلم گذاشت. تک آهنگش به نام  به ملاطفت دوستم بدار در صدر جدول آهنگ‌ها قرار گرفت، تهیه‌کنندگان تصمیم اجرایی گرفتند تا نام فیلم را از برادران رِنو به «به ملاطفت دوستم بدار» تغییر دهند. همچنین این فیلم، اولین و آخرین باری است که پریسلی نقش یک شخصیت واقعی از تاریخ را بازی می‌کند.

 

2- شاه کرئول (King Creole | 1958)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-شاه کرئول

کینگ کرئول یک درام موزیکال می‌باشد که از رمان 1952 به نام سنگی برای دنی فیشر نوشته هارولد رابینز اقتباس شده است. این فیلم که در سال 1958 اکران شد و در لوکیشنی در نیواورلینز فیلم‌برداری شد، این فیلم که مورد تحسین منتقدان قرار گرفته، نه‌تنها یک محصول پردرآمد بود، بلکه به‌احتمال‌قوی نقش موردعلاقه پریسلی روی صفحه‌نمایش هم بود.

پریسلی در نقش دنی فیشر یک دانش‌آموز دبیرستانی نوزده‌ساله ظاهر می‌شود که خانواده‌اش اخیراً با مرگ مادرش دست‌وپنجه نرم می‌کنند. باوجوداینکه فیلم مربوط به دوران متفاوتی از به ملاطفت دوستم بدار می‌باشد، باری دیگر حول محور یک گروه خلاف‌کار می‌چرخد.

پریسلی با بازی در نقش اصلی که فردی کاریزماتیک، سرکش، حساس و درعین‌حال خطرناک است، یک‌بار دیگر استعدادهای موسیقی خود را با آهنگ‌های «زن کله‌شق» و «تا زمانی که تو رو دارم» به نمایش گذاشت.

 

این فیلم قبل از انتخاب پریسلی برای نقش اصلی، تاریخچه‌ای پرفراز و نشیب داشت. در برنامه تولید اولیه، جیمز دین، به‌عنوان دنی فیشر انتخاب شد که در کتاب یک بوکسور نوشته‌شده بود. پس از مرگ دین در سال 1955، تولید تا سال 1957 متوقف شد و پریسلی به‌عنوان جایگزین انتخاب شد. با توجه به شهرت پریسلی، نویسندگان فیلم را تغییر دادند و دنی را به‌جای یک بوکسور به یک خواننده تبدیل کردند.

 

3- هاوایی آبی (Blue Hawaii | 1961)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-هاوایی آبی

به‌احتمال‌قوی کمدی موزیکال هاوایی آبی که در سال 1961 اکران شد عاشقانه‌تر از برخی از نقش‌های قبلی او بود، و به‌سرعت به یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های پریسلی تبدیل شد که عمدتاً به دلیل تک آهنگ برجسته‌اش: «نمیشه عاشق نشم» بود.

داستان فیلم تعادل کاملی از آرامش خاطر و بی‌نظمی دیوانه‌وار است. پریسلی نقش چاد گیتس را بازی می‌کند، پسر مردی که صاحب تجارت میوه می‌باشد و می‌خواهد پسرش مدیریت کسب‌وکار را به دست بگیرد، اما پسرش تنها کاری که می‌خواهد انجام دهد گشت‌وگذار با دوستانش و وقت‌گذرانی با دوست‌دخترش میل دووال (جوان بلکمن) است. پس از دعوایی با پدرش، او پدر و مادرش را ترک می‌کند و در عوض به‌عنوان راهنمای تور مشغول به کار می‌شود.

این فیلم مملو از پیچیدگی است، مثلاً فردی که دوست‌دخترش نیست، شروع به معاشقه بی‌وقفه با او می‌کند و همچنین رابطه‌ی بهم ریخته‌ای با پدرش دارد. اما در پایان فیلم، همه چیز کم ‌و بیش روشن می‌شود. بازیگر محبوب بریتانیایی، آنجلا لنزبری (دیو و دلبر) در کنار پریسلی در نقش مادرش، سارا لی ظاهر می‌شود. لنزبری در زمان فیلم‌برداری 36 ساله بود و تنها 10 سال از پریسلی بزرگ‌تر بود.

 

4- زنده‌باد لاس‌وگاس (Viva Las Vegas | 1964)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-زنده باد لاس وگاس

از میان اکثر فیلم‌های پریسلی، زنده‌باد لاس‌وگاس وقتی صحبت از خط سیر داستان به میان می‌آید، بدون شک تولیدی است که بیشترین سروصدا و سوت‌ و هورا را از آن خودکرده است. لاکی جکسون (پریسلی) به امید شرکت در مسابقه‌ی گراند پریکس به لاس‌وگاس سفر می‌کند. بااین‌حال، وقتی موتور مازراتی او خراب می‌شود، باید پولی برای جایگزین کردن آن پیدا کند - زیرا مردی که توانایی خرید مازراتی را دارد باید توانایی تعمیر آن‌هم داشته باشد که او نداشت.

 

او به‌عنوان پیشخدمت شروع به کار می‌کند تا پول موردنیاز خود را به دست آورد و در یک نمایش استعدادیابی شرکت می‌کند که یک جایزه نقدی دارد و در همین حین تلاش دارد راستی مارتین (آن مارگارت) را اغوا کند. جای تعجب ندارد که زنده‌باد لاس‌وگاس با داشتن آهنگ‌های موزیکال تحسین‌برانگیز، صحنه‌ی مسابقه قهرمانانه، و جاذبه‌ی احساسی متقابل بین آن مارگارت و الویس پریسلی مشهود درصحنه‌ی نمایش، هنوز که هنوز است یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های الویس است.

 

5- راک در زندان (Jailhouse Rock | 1957)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-راک در زندان

پریسلی در درام موزیکال «راک در زندان» در نقش وینس اورت بازی می‌کند که کارگر ساختمانی است و پس از کشتن تصادفی مردی در یک نزاع، به 14 ماه زندان برای قتل عمد محکوم می‌شود. هم‌سلولی او، هانک هاتون (میکی شاگنسی)، به وینس یاد می‌دهد چگونه گیتار بزند، و به‌زودی به خاطر موسیقی احساس نزدیکی خاصی بین این دو شکل می‌گیرد و تصمیم می‌گیرند وقتی از زندان آزاد شدند، موسیقیدانان موفقی شوند.

اتفاقی بعد از آن می‌افتد موجی از رویدادها است، به طوری که وینس در یک مشروب‌فروشی کاری پیدا می‌کند، آهنگی را ضبط می‌کند، آن را ارسال می‌کند، آن را می‌فروشد و درنهایت آن را از دست می‌دهد.

در کنار وینس، پگی ون آلدن (جودی تایلر) رو داریم که واضح است وینس از او خوشش می‌آید، او به‌عنوان مبلغ تجاری برای یک خواننده مشهور به نام میکی آلبا کار می‌کند. وینس به خاطر تشویق و آشناهای او است که تصمیم می‌گیرد موسیقی‌اش را با خیال جمع به او بسپارد، اما آیا این تصمیم درستی است؟ شما باید فیلم را ببینید تا متوجه شوید.

 

6- بچه گالاهاد (Kid Galahad | 1962)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-بچه گالاهاد

بچه گالاهاد به کارگردانی مایکل کورتیز که در سال 1957 فیلم شاه کرئول را نیز کارگردانی کرد، به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های پریسلی مورد تحسین قرار گرفته است. فیلم 1962 با بازی پریسلی بازسازی نسخه 1937 بود که ادوارد جی رابینسون (سزار کوچک)، بت دیویس (حالا، مسافر) و همفری بوگارت (سابرینا) در آن بازی کردند. این فیلم داستان والتر گولیک (پریسلی) را دنبال می‌کند، او به کِریم وَلی نقل‌مکان می‌کند. والتر نه‌تنها محیط آرام شهر را دوست دارد، بلکه به‌تازگی ارتش را رها کرده و می‌خواهد روی ماشین‌های قدیمی کار کند.

 

وقتی مشخص می‌شود که خواهر کوچک‌تر ویلی گروگان (گیگ یانگ) یعنی رز (جوان بلکمن) به مکانیک «میمون گریسی» علاقه‌مند است، از دست والتر عصبانی می‌شود. والتر با ویلی و تجارت بوکس او سروکار پیدا می‌کند و به‌سرعت ثابت می‌کند که مهارت‌هایش در رابطه با کار بر روی ماشین از او بیشتر است.

والتر نشان می‌دهد که او یک رقیب سرسخت است، و زمانی که با چند گانگستر درگیر می‌شوند، از والتر می‌خواهند که دعوا راه بی اندازد تا ویلی را وادار کند که بدهی‌های خود را پرداخت کند، او از این کار سرباز می‌زند.

 

7- عشق به تو (Loving You | 1957)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-عشق به تو

درام موزیکال عشق به تو به کارگردانی هال کانتر اولین نقش اول الویس پریسلی پس از اولین بازی او در فیلم به ملاطفت دوستم بدار در سال 1956 بود. پریسلی با بازی در نقش دکه ریورز، نقش مرد را بازی می‌کند که شغلش پیک است و استعداد موسیقی پنهانی دارد. وقتی یک سفارش آبجو به والتر «تکس» وارنر (وندل کوری) و گلندا مارکل (لیزابت اسکات) تحویل می‌دهد، وعده او محقق می‌شود. چه شانسی پیدا کرد که در زمان مناسب در محل مناسب قرار گرفت!

 

آنچه در ادامه رخ می‌دهد، خط سیری از رویدادها است که باعث می‌شود دکِه در برنامه‌ی تکس واکر در یک تور در تگزاس اجرا داشته باشد. او نمی‌داند که در پشت‌صحنه، همان افرادی که به آن‌ها اعتماد دارد، دارند از او سوءاستفاده می‌کنند. این فیلم بر اساس داستان کوتاهی ساخته‌شده که در سال 1956 توسط مری اگنس تامپسون منتشر شد. این داستان در انتشاراتی گود هوس کیپینگ چاپ‌شده بود، نام داستان تماسی از میچ میلر بود.

 

8- ستاره‌ی سوزان (Flaming Star | 1960)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-ستاره سوزان

اگر یکی دیگر از وسترن‌های پریسلی را در این لیست قرار ندهیم، جرم مرتکب شدیم، پس این هم از این! ستاره سوزان اقتباسی از کتاب لنس سوزان اثر کلر هافاکر در سال 1960 است. پریسلی نقش پیسر برتون را بازی می‌کند، شخصیتی که پسر یک مادر کیووا و پدری تگزاسی است که با خانواده‌اش زندگی می‌کند و به‌عنوان دامدار کار می‌کند. اتفاق غیرمنتظره‌ای برای پیسر می افتد، یک قبیله محلی کیووان به خانه‌ها در منطقه‌شان  یورش می‌برند و او ناگهان در موقعیت بسیار متناقضی قرار می‌گیرد.

 

پیسر که احساس می‌کند به هیچ‌یک از این دو جامعه تعلق ندارد، باید عمیقاً کاوش کند تا بفهمد واقعاً چه کسی است. در این فیلم باربارا ادن (خواب جینی را می‌بینم) و استیو فارست (مامان جون) در کنار پریسلی بازی می‌کنند.

 

9- شیفته دخترها (Girl Happy | 1965)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-شیفته دخترها

هیچ‌کس بیشتر از الویس پریسلی یک مهمانی ساحلی را دوست ندارد و هجدهمین فیلم بلند او دختر شاد دقیقاً حول همین محور می‌چرخد. فیلم موزیکال «شیفته دخترها» پر از رُمانس، کمدی و درام است. راستی ولز  (پریسلی) و گروه موسیقی‌اش به‌تازگی برنامه کنسرت‌های خود را در یک کلاب به پایان رسانده‌اند و مشتاقانه منتظر سفر خود به فلوریدا برای تعطیلات بهاری هستند.

در همین حین، رئیس آن‌ها، بیگ فرانک (هارولد استون)، به آن‌ها می‌گوید که بهتر است برنامه‌های خود را کنسل کنند و باید کار کنند، گروه به‌شدت ناامید می‌شود. اما وقتی دختر بیگ فرانک به آن‌ها می‌گوید که برای تعطیلات بهاری به تعطیلات می‌رود، راستی از این فرصت استفاده می‌کند تا او را همراهی کند و به دنبال هر فرصتی برای سفر به فلوریدا است.

نمی‌توانم بگویم که می‌توانید حدس بزنید که بعداً چه اتفاقی می‌افتد، اما اگر ژانر رمانتیک - کمدی دوست داشته باشید، مطمئن هستم که حدس شما دور از واقعیت نیست! در این فیلم، شلی فابارس (موج سواری افسارگسیخته)، هارولد استون (دهان بزرگ) و گری کرازبی (نبرد در ساحل خونین) در کنار پریسلی بازی می‌کنند.

 

10- وحشی در کشور (Wild in the Country | 1961)

بهترین فیلمهای الویس پریسلی-وحشی در کشور

پریسلی در فیلم وحشی در کشور محصول 1961 نقش شخصیت آشفته و درک نشده گلن تایلر را بازی می‌کند. پس ‌از اینکه در یک دعوا برادر مست خود را زخمی می‌کند، دادگاه گلن را به شرطی آزاد می‌کند که  برای زندگی با عمویش به یک شهر کوچک برود. پس ‌از اینکه ایرن اسپری (هوپ لانگ) را به‌عنوان مشاور روان‌شناسش انتخاب می‌کند، مدت زیادی نمی‌گذرد که گلن به جرائم دیگری متهم می‌شود که ثابت می‌شود دروغ هستند. گلن پس ‌از آن می‌تواند زندگی خود را بسازد و انگیزه پیدا می‌کند تا حرفه نویسندگی را دنبال کند.

 

هوپ لانگ (ایستگاه اتوبوس)، تیوزدی ولد (روزی روزگاری در آمریکا)، میلی پرکینز (خاطرات آن فرانک) و رافر جانسون (دزدان دریایی تورتوگا) همراه با پریسلی در این فیلم نقش‌آفرینی می‌کنند. این درام موزیکال از رمان «کشور گمشده» در سال 1958 نوشته جی. آر. سالامانکا الهام گرفته است که ترانه‌های «مرد تنها»، «لیز خوردم، زمین خوردم، افتادم» و «به روش خودم» را در بردارد.

 

منبع: Collider

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز