بهترین فیلم های ترسناک 2022 | وحشت ها در سال جدید

ترسناک‌ترین فیلم‌های اکران شده در سال 2022 براساس امتیاز کاربران سایت IMDB / از فیلم جدید کراننبرگ تا قسمت جدید دنباله‌ی سینمایی جیغ

بهترین فیلم های ترسناک 2022 | وحشت ها در سال جدید

** این یادداشت تا آخر سال ۲۰۲۲ به روز رسانی می‌شود.

ترجمه اختصاصی سلام سینما- اگر شما هم جزو آن دسته از آدم‌های عجیب و غریبی هستید که علاقه‌ای غیرعادی به تماشای فیلم‌هایی دارند که تبدیل به کابوس شب آن‌ها شود، پس باید به شما خوش‌آمد بگوییم زیرا به جای درستی آمده‌اید.

امسال یعنی در سال 2022، هالیوود تعداد زیادی فیلم ترسناک تولید کرده است. از تولیدات جدید مثل «جنایات آینده»(Crimes of The Future) گرفته تا قسمت جدید فرنچایز «جیغ»(Scream).

در این یادداشت بهترین فیلم‌های ترسناک 2022 که تاکنون اکران شده‌اند را براساس امتیاز کاربران سایت آی‌ام‌دی‌بی معرفی می‌کنیم.

فیلم‌های با امتیاز بالای 6 و  تعداد رأی بالای 1000 در این لیست آورده شده‌اند.

 

9- فیلم ترسناک تو تنها نخواهی بود (You Won’t Be Alone | 2022)

ژانر: درام، ترسناک

امتیاز: 6.3 (3294 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-تو تنها نخواهی بود

در مقدونیه قرن نوزدهم، جادوگری در تپه‌ها پرسه می‌زند. او یک افسانه اخطار‌آمیز و شرورانه است که به کودکان گفته می‌شود و به آن گرگ‌خوار می‌گویند اما یک روز، برای یک مادر تازه‌وارد در خانه‌ای منزوی، ناگهان بسیار واقعی می‌شود، بالای سر کودکش می‌پلکد و تشنۀ خون تازه است. زن زجه می‌زند، التماس می‌کند که با هم معامله‌ای کنند. اگر جادوگر در 16 سالگی دختربچه برگشت، می‌تواند او را با خود ببرد. جادوگر قبول می‌کند اما به عنوان نشانه‌ای از معامله‌شان زبان بچه را بریده و او را از تکلم ناتوان می‌سازد.

این صحنه اول بسیار جسورانه بوده و توجه‌ها را به خود معطوف می‌کند – نویسنده و کارگردان فیلم گوران استولفسکی یکی از قدم‌های بزرگش را در فیلمی منحصر به فرد برداشته است – و جذابیت فیلم نه فقط به خاطر عمل وحشتناک خشونت علیه یک نوزاد (که خوشبختانه نشان داده نمی‌شود) بلکه به خاطر ماهیت آرام و واقعی‌اش است.

در دنیای بسیار واضح استولفسکی، ماوراء‌الطبیعه، بخش پذیرفته‌شده زندگی است. شیطانی و ترسناک است، بله، اما وقتی به تصویر کشیده می‌شود آن‌چنان شوک‌برانگیز نیست، بیشتر آهی اجتناب‌ناپذیر است. سراغ همه‌مان خواهد آمد.

 

8- فیلم ترسناک جوجه‌کشی (Hatching |2022)

ژانر: ترسناک

امتیاز: 6.3 (3432 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-جوجه کشی

خانواده‌ای که در مرکز فیلم ترسناک و به‌یادماندنی «جوجه‌کشی»(Hatching) به کارگردانی هانا برگهولم قرار دارند، در نگاه اول به نوبه خود عالی هستند.

این خانواده چهار نفره از اینفلوئنسرهایی هستند که زندگی به ظاهر ایده‌آل خود را در معرض دید گروه بزرگ فالوئرهایشان می‌گذارند و توسط مادری به شدت بلندپرواز (سوفیا هیکیلا) هدایت می‌شوند که شوهر احمق دوست‌داشتنی‌اش (جانی وولانن) تصمیم به انکار تمایلاتش گرفته است.

«جوجه‌کشی»(Hatching) به بینندگان خود یادآوری می‌کند که با طبیعت درنیفتند. وقتی خانواده مشغول فیلم‌برداری و گذاشتن پستی پرآب و تاب از زندگی خود هستند، کلاغی وارد سالن صورتی خانه می‌شود. مادر خانواده پس از گیر انداختن کلاغ، بی‌معطلی گردنش را می‌شکند و بعداً دخترش لانه پرنده را پیدا می‌کند و تخمی که تنها وسط آن باقی مانده است، از این‌رو تصمیم می‌گیرد آن را برداشته و درون خرس پشمالوی بزرگش، از آن نگهداری کند. تخم کم‌کم بزرگ شده و در نهایت پرنده‌ای به سایز یک انسان از آن بیرون می‌آید. این جزئیات که در ابتدای پرده سوم فیلم روی می‌دهند، بدون لو دادن بقیه فیلم، فضای ذهنی مورد نیاز را برای آن ایجاد می‌کنند.

 

7- فیلم ترسناک مردان (Men | 2022)

ژانر: درام، ترسناک، علمی تخیلی

امتیاز: 6.3 (8993 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-مردان

الکس گارلند، استاد فیلم‌های علمی-تخیلی و هیجان‌انگیزی مانند «فراماشینی»(Ex Machina) و «نابودی»(Annihilation)، این بار با فیلم «مردان»(Men)، فیلمی شوک‌برانگیز، روانشناختی، زیبا و رویایی، شیرجه‌ای موفقیت‌آمیز به سمت افسانه‌های ترسناک و عجیب انگلیسی زده است.

این اثرِ به شدت بلندپرواز و برانگیزنده، زمانی که هارپر (جسی باکلی) پس از مرگ بی‌رحمانه همسرش برای استراحت به یک روستای زیبای انگلیسی می‌رسد، ترس را کم کم به دل مخاطب می‌اندازد. باکلی با ظاهر آرام و نقش‌آفرینی باظرافت خود، سرگردانی درونی هارپر را به تصویر می‌کشد که به یاد سقوط بدن جیمز از پنجره‌های آپارتمانشان می‌افتد و احساس گناه وحشتناکی به او دست می‌دهد.

اما در همین حین که هارپر به دنبال شفای خود در طبیعت است، روستا، آن روی ترسناک خود را نشان می‌دهد؛ ده مرد که همه‌شان را روری کینیار با تمایزی واقعی بازی کرده و برای هرکدامشان شخصیتی با جزئیات کامل ساخته است. او با هر برخورد ناخوشایندش با هارپر طنزی مغشوش‌کننده و تلخ را به ارمغان آورده و از پوچی سبک فیلم‌های «پروفسور دیوانه»(The Nutty Professor) فاصله گرفته است.

 

6- فیلم ترسناک جیغ (I) (Scream (I) | 2022)

ژانر: ترسناک، معمایی، هیجان‌انگیز

امتیاز: 6.4 (92979 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-جیغ

در واقع باید اسم فیلم را می‌گذاشتند جیغ 5 اما تصمیم بر این شد که کلاً اعداد را از عنوان آن حذف کنند و در اصل فیلم، خودش از قبل تصمیم بر مسخره کردن این موضوع داشته است؛ آنجایی که طرفداران فرنچایز “Stab”، سازندگان آن را به خاطر اینکه اسم قسمت جدید فیلم را به جای استب 8 گذاشته‌اند استب، مسخره می‌کنند.

مجموعه فیلم‌های «جیغ»(Scream) در رونق وارونه‌گویی دهه 90 متولد شدند و درباره قاتلی زنجیره‌ای به نام شبح‌چهره (گوست فیس) هستند که قربانیان خود را بر اساس قوانین فیلم‌ ترسناکی که توسط متخصصان خبره و باحال فهرست شده‌اند، می‌کشد و تنها با پایبندی به این قوانین می‌تواند نجات یابد یا شکست بخورد.

استاد وحشت، وست کریون که در سال 2015 به دیار باقی شتافت، کارگردانی چهار قسمت اول را بر عهده داشت و این قسمت پنجم نیز توسط مت بتینلی - اولپین و تایلر گیلت کارگردانی شده است.

نویسنده اصلی فیلم‌های «جیغ» یعنی کوین ویلیامسون نیز در این قسمت به عنوان تهیه‌کننده اجرایی فعالیت می‌کند.

 

5- فیلم ترسناک ایکس (II) (X (II) | 2022)

ژانر: ترسناک، هیجان‌انگیز

امتیاز: 6.6 (45894 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-ایکس

قدرت بالای فیلم «ایکس»(X) به کارگردانی تی وست، در تمایل آن به طرح این سؤال است: آیا می‌شود اسلشر با فیلم بزرگسال همراه شود؟

این فیلم ادای احترام دیگری از سوی نویسنده و کارگردان «خانه شیطان»(House of Devil) به گذشته‌ی سینمای مستقل بوده و همچنین اولین فیلم ترسناک او پس از گذشت بیش از یک دهه است.

این تغییر و ترکیب ژانر – در فیلمی ترسناک و کمدی درباره فیلمسازان شجاعی که به زور، خرج زندگی خود را در می‌آورند. توجه افراطی به جوانی و اینکه چگونه سنگینی پیر شدن در ازدواجی بدون رابطه فیزیکی می‌تواند به هرج و مرج منجر شود – هیجان و روحیه فیلمسازیِ بی‌قید و بند دهه 1970 را به مخاطب بازمی‌گرداند. با اینکه وست همیشه در سطح افرادی که از آنها تأثیر گرفته عمل نمی‌کند اما استعداد منحصربه‌فرد او در ایجاد گام به گام تنش همچنان بی‌نظیر است.

 

4- فیلم ترسناک جنایات آینده (Crimes of The Future | 2022)

ژانر: درام، ترسناک، علمی تخیلی

امتیاز: 6.6 (3784 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-جنایات آینده

فیلمسازان کمی هستند که بتوانند مثل دیوید کراننبرگ، بی‌رحمانه زیر پوست خزیده و مستقیم وارد سر آدم شوند.

کراننبرگ تا دهه‌ها مخاطبان خود را مغشوش کرده، از چارچوب انتظارات آن‌ها از ژانرهای مختلف بیرون زده و مرزهای سرگرمی‌های سینمایی را با سرهای منفجرشده، زخم‌های کاری و بدن‌های تغییر شکل یافته، در حال عذاب و آرزومند گسترش داده است.

او مثل غیب‌گویی مدرن، با استفاده از تکنیک‌های سینمایی منفعلانه، جذاب و شبیه به چاقوی جراحی، کاراکترهایش را می‌شکافد – هم از نظر ذهنی و هم فیزیکی – و به بررسی آنچه درونشان وجود دارد (و در حال گندیدن است) می‌پردازد و در عین حال به دنبال پیشگویی آینده است.

جدیدترین اثر او یعنی «جنایات آینده»(Crimes of The Future) بسیار خشن و وحشتناک است، و به طور شگفت‌آوری آرام؛ پیغامی از پایان جهان.

وقایع فیلم در آینده‌ای نامشخص روی داده و داستان آن، حول زندگی دو هنرمند می‌چرخد که هنرشان جراحی است؛ ویگو مورتنسن در نقش ساول و لئا سیدو در نقش کاپریس.

در حالی که ساول در یک دستگاه بیومورفیک به پشت دراز کشیده است و بینندگان از نمای بغل به او خیره شده‌اند، کاپریس با استفاده از یک کنترل‌کننده رنگارنگ به ظرافت، احشاء ساول را مورد بررسی قرار داده و اندام‌های مرموز جدیدی را که در بدن او رشد کرده‌اند درمی‌آورد. تماشاگران ساکت، حواس‌جمع و باادب هستند (تماشاگران فیلم احتمالاً در حال فریاد زدنند)؛ ساول به نوبه خود هیجان‌زده به نظر می‌رسد.

 

3- فیلم ترسناک تازه (Fresh | 2022)

ژانر: کمدی، ترسناک، هیجان‌انگیز

امتیاز: 6.7 (40502 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-تازه

نوآ از قرارهای عاشقانه متنفر است و مگر می‌شود او را مقصر دانست؟ همه مردهایی که با آن‌ها قرار می‌گذارد به‌دردنخور از آب درمی‌آیند. اول مجبور است معذب بنشیند و یک شام مسخره را تحمل کند و همان سؤالات تکراری قدیمی را جواب دهد و در عین حال وانمود کند از آنچه می‌گوید خوشش می‌آید و بعد هم نوبت بخش مخ زدن می‌رسد، خم شدن به سمت جلو برای بوسیدن یا لمس کردن او با استفاده از استراتژی‌هایی که برایش تا به امروز جوابگو بوده‌اند – حرف‌های قشنگ، قول‌های توخالی، و شاید هم روهیپنول (نوعی داروی خواب‌آور که عموماً برای تجاوز فیزیکی استفاده می‌شود) – به امید پایان دادن به قرار با رابطه فیزیکی.

با این وجود، قرارهای عاشقانه مدرن همچنان بازار روابط فیزیکی هستند و این همان موضوعی است که فیلم سادیسمی اما خوشایند میمی کِیو با در نظر گرفتن واقعی‌ترین حالت آن، مورد انتقاد قرارش می‌دهد.

در دنیای این فیلم، آب دهان مردان ناشناس برای دسترسی به بدن دختران جذاب سینگلی که آنلاین سفارش داده‌اند، راه افتاده است، و نوآ هم نمی‌تواند این حس را نداشته باشد که خودش هم در این منو قرار دارد. چون واقعاً هست.

«تازه»(Fresh) نمونه بارز و درخشانی از فرهنگ به شدت سرد و سوءاستفاده‌گر ما در قرارهای عاشقانه است و نسبت به فیلم‌های همانند خود حرف بیشتری برای گفتن دارد: فیلم «مسافرخانه»(Hostle) را در نظر بگیرید، اما تر و تمیزتر و با لایک‌های خیلی بیشتر.

 

2- فیلم ترسناک ناظر (I) (Watcher (I) | 2022)

ژانر: ترسناک، هیجان‌انگیز

امتیاز: 6.8 (1059 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-ناظر

اضطراب به تک تک قاب‌های فیلم «ناظر»(Watcher) نفوذ می‌کند، فیلمی هیجان‌انگیز درباره یک زن جوان در کشوری بیگانه که فکر می‌کند شخصی همواره در تعقیب و تماشای اوست، اما نمی‌تواند کسی را نسبت به این قضیه متقاعد کند.

اولین تجربه کلوئی اوکونو در کارگردانی فیلم‌های بلند فضایی ترسناک و غمگین را برایمان رقم زده و ما را غرق در وحشتی می‌کند که شخصیت اصلی در حال تجربه کردن است که برای خودش خیلی واقعی است، حتی اگر همه اینها در خیالش ساخته شده باشند.

این فیلم استعاره‌ای واضح برای خشونت فیزیکی علیه زنان است، صرف نظر از اینکه جامعه تمایل دارد خیال کند، آن‌ها بیش از حد بزرگش کرده‌اند و نقش‌آفرینی پر از ظرافت مایکا مونرو نیز داستانش را به پیش برده و آن را نجات می‌دهد، حتی زمانی که رویه فیلم شروع به تکراری شدن می‌کند.

 

1- فیلم ترسناک نفوس بد نزن (Speak No Evil | 2022)

ژانر: ترسناک، هیجان‌انگیز

امتیاز: 7 (1000 رأی)

بهترین فیلمهای ترسناک 2022-نفوس بد نزن

یک زوج دانمارکی و دختر کوچکشان به خانه خانواده‌ای هلندی دعوت شده‌اند که در تعطیلاتشان در توسکانی با آن‌ها آشنا شده بودند اما هر چه این آخر هفته طولانی به پایان خود نزدیک‌تر می‌شود، بیشتر مشخص می‌شود که میزبانان آنچه در ابتدا تظاهر کرده بودند، نیستند و ظاهر مهربان و خونسردشان پوششی است بر چیزی تیره‌تر و خطرناک‌تر.

سومین کار سینمایی کریستین تافدروپ اثری ترسناک، روانشناختی و پرتنش بوده و این موضوع را مطرح می‌کند که احساس فلج‌کننده‌ی شایستگی اجتماعی تقریباً به اندازه عوامل خارجی، تهدیدی برای امنیت شخصی به حساب می‌آید.

این فیلم عمیقاً ناخوشایند است، اما علامت سؤالی که در نقطه اوج پرده سوم به وجود می‌آید، به دل مخاطب شک و تردید می‌اندازد: "چیستیِ" وضعیت واقعاً آزاردهنده بوده اما فهم "چرایی" آن مشکل‌تر است؛ ناهماهنگی مبهمی که برخی از تأثیرات جالب توجه فیلم را تضعیف می‌کند.

 

بهترین‌های سال ۲۰۲۲:


فیلم‌های کمدی برتر سال 2022


فیلم‌های عاشقانه برتر در سال 2022


فیلم‌های اکشن برتر 2022


 

منابع: هالیوود ری‍ورتر، گاردین، ورایتی، اسلش فیلم، استاکر

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز