بهترین فیلم های کمدی سال 2022 | خنده دار و جدید چی اومده؟

معرفی فیلم‌های کمدی و خنده‌دار که در سال 2022 اکران شده‌اند/از فیلم جدید گای ریچی و جیسون استاتهم تا شهر گمشده و پروژه آدام

بهترین فیلم های کمدی سال 2022 | خنده دار و جدید چی اومده؟

** این یادداشت تا آخر سال ۲۰۲۲ به روز رسانی می‌شود.

اختصاصی سلام سینما- سال 2022 که با اتفاقات تلخی مثل جنگ اوکراین و روسیه آغاز شد، شاید یکی از تلخ‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین سال‌هایی باشد که در زندگی خود شروع کرده‌ایم.

در این میان فیلم‌های کمدی و خنده‌دار جدیدی که در سال 2022 تاکنون اکران شده‌اند، شاید بتوانند مرحمی برای اندوه‌مان باشند.

در این یادداشت بهترین فیلم‌های کمدی سال 2022 که نمره‌ی بالاتر از 6 را از کاربران سایت IMDB دریافت‌کرده‌اند، معرفی می‌کنیم.

کدام یک از فیلم‌های کمدی امسال را تاکنون تماشا کرده‌اید؟

 

8- فیلم کمدی شهر گمشده (The Lost City | 2022)

ژانر: اکشن، ماجراجویی، کمدی

امتیاز: 6.6 (12232 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-شهرگمشده

«شهر گمشده»(The Lost City) فیلم منحصربفردی نیست و فرضیه اولیه‌اش را از «مهاجمان مقبره»(Tomb Raiders) و تعداد بی‌شماری از فیلم‌های ماجراجویانه دیگر گرفته است. بخش‌های اصلی فیلم که قرار است مخاطب را سوپرایز کنند حتی از فاصله دور نیز کاملاً قابل تشخیص‌اند.

«شهر گمشده»(The Lost City) از آن فیلم‌هایی است که از لحظات اولش می‌توانید بفهمید قضیه از چه قرار است. این فیلم شاید توسط برخی به خاطر فرموله و احمقانه بودنش مورد سرزنش قرار گیرد، اما چیزهای خوبی نیز دارد که قابل توجه‌اند، مثلاً فضای شادی دارد، هم از نظر دیداری و هم از نظر حال و هوا.

 

7- فیلم کمدی می‌خواهم برگردی (I Want You Back | 2022)

ژانر: کمدی، عاشقانه

امتیاز: 6.6 (13471 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022- میخواهم برگردی

عوامل و بازیگران فیلم «می‌خواهم برگردی»(I Want You Back) برای موفقیت در ژانر کمدی ساخته شده‌اند: فیلمنامه‌نویسان آن (آیزاک آپتکر و الیزابت برگر) از قدیمی‌های کمدی-رمانتیک اجتماعی بودند، کارگردانی و تدوین ماهرانۀ جیسون اورلی و جاناتان شوارتز و همچنین بازیگران اصلی یعنی جنی اسلیت و چارلی دی، فیلم را به سمت ایجاد حداکثر خنده و سرگرمی سوق داده‌اند.

فیلم در نهایت کمی توسعه‌نیافته به نظر می‌رسد اما برای فیلمی که کمترین زن‌ستیزی در آن مشاهده نشده است و کاراکترهایش نسبتاً واقع‌گرایانه طراحی شده‌اند، نقصی کوچک محسوب می‌شود.

«می‌خواهم برگردی»(I Want You Back) علیرغم عیب‌ و نقص‌هایش از آن دسته فیلم‌هایی است که می‌توان به راحتی دوستش داشت، حتی عاشقش شد، عشقی آتشین.

 

6- فیلم کمدی تازه (Fresh | 2022)

ژانر: کمدی،‌ ترسناک، هیجان‌انگیز

امتیاز: 6.7 (30216 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-تازه

حدود 30 دقیقه پس از شروع این فیلم ترسناک و پر سر و صدا، تیتراژ ابتدایی آن پخش می‌شود. تا به اینجای کار، فیلم مثل کمدی‌ رمانتیک‌های پرهیجان آغاز شده اما عجله نکنید. شیوه‌ی جدید ارائه‌ی داستان به مخاطب، یکی از عناصر کلیدی فیلم«تازه»(Fresh) به کارگردانی میمی کِیو را تشکیل می‌دهد که اولین تجربه کارگردانی او است.

این فیلم توسط لورین کان نوشته شده و حکایتی از اضطراب‌های روابط عاشقانه مدرن است و اینکه حقیقتاً چقدر برای زنان دگرباش غیرممکن بنظر می‌رسد که به خود استراحت دهند. مدل داستان آشنا بنظر می‌رسد و احتمال افتادن در تله‌های افراط و کلیشه در آن بالا است.

 

5- فیلم کمدی پروژه آدام (The Adam Project | 2022)

ژانر: اکشن، کمدی، ماجراجویی

امتیاز: 6.7 (136373 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-پروژه آدام

رینولدز بار دیگر برای ساخت ترکیبی بُرَنده از کمدی، هیجان و اکشن با شان لوی، کارگردان «مرد آزاد»(Free Guy) هم‌تیمی شده اما ستاره واقعی «پروژه آدام»(Adam Project)، واکر اسکوبل است که نقش نسخه نوجوان کاراکتر رینولدز را بازی کرده و در بازتاب طرز رفتار و صحبت او بسیار خوش درخشیده است.

چنین عملکرد موفق و درک‌شده‌ای، فرای ابتکار کودکی است که می‌خواهد از یک بازیگر معروف تقلید کند.

 

4- فیلم کمدی عوضی برای همیشه (Jacka*s Forever | 2022)

ژانر: کمدی، اکشن، مستند

امتیاز: 7 (28554 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-عوضی برای همیشه

زیبایی «عوضی برای همیشه»(Jacka*s Forever) در این است که ترماین اجازه نداده سن، جوهرۀ اصلی این مجموعه فیلم‌ها یعنی کودک درون را خدشه‌دار کند؛ همه پیرتر شده‌اند (و رایان دان، عضو اصلی مجموعه از بین ما رفته است) اما هیچکس بزرگ نشده است.

موهای ناکس‌ویل معمولاً به رنگ نقره‌ای طبیعی خودشان دیده می‌شوند ولی عضلات شکم تایلر دوردن هنوز به اندازه‌ای سفت هستند که باید برای تبدیل خود به پدربزرگ بد از پروتز استفاده کند.

 

3- فیلم کمدی عملیات فورچون: ترفند جنگی (Operation Fortune : Ruse de Guerre | 2022)

ژانر: اکشن، کمدی، هیجان‌انگیز

امتیاز: 8 (150 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-عملیات فورچون:ترفند جنگی

جیسون استاتهام برگشته و برای کاری برگشته که در آن استاد است – شکستن سر مردم در حال مسخره بازی درآوردن در نقش یک جاسوس خفن بین‌المللی – در فیلمی کمدی اکشن به نام «عملیات فورچون: ترفند جنگی»(Fortune Operation : Ruse de Guerre) به کارگردانی گای ریچی.

ریچی نام خود را با فیلم‌های موفق و پرفروش «قفل، انبار و دو بشکه باروت»(Lock, Stock & Two Smoking Barrels)  و «قاپ‌زنی»(Snatch) روی زبان‌ها انداخت. هر دو فیلم سبک برجسته این کارگردان را به بهترین وجه به نمایش گذاشته‌اند. همچنین این دو فیلم پیشرفت بزرگی برای استاتهام به شمار رفته و باعث شده‌اند که او از آن موقع تا به امروز یکی از پول‌سازترین ستاره‌های اکشن جهان به شمار رود.

گرانت و هارتنت نیز مانند استاتهام، بازیگران تکراری گای ریچی هستند که اخیراً به ترتیب در فیلم‌های «آقایان»(Gentlemen) و «خشم انسان»(Wrath of Man) به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

2- فیلم کمدی وزن غیرقابل تحمل استعداد عظیم (The Unbearable Weight of Massive Talent | 2022)

ژانر: کمدی، اکشن، جنایی

امتیاز: 8.3 (1596 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-وزن غیرقابل تحمل استعداد عظیم

این اثر متاکمدی و هیجان‌انگیز به کارگردانی تام گورمیکان و فیلمنامه‌ای که او به همراه کوین اتن نوشته است، مثل نامه‌ای از طرف یک طرفدار به نیکلاس کیج است، طرفداری که نه تنها فیلم‌های زیادی دیده بلکه سلیقه خوبی هم دارد.

«وزن غیرقابل تحمل استعداد عظیم»(Unbearable Weight of Massive Talent) بین کمدی هالیوودی، جاسوسی و هیجان و برومنس در نوسان بوده و گاهی بنظر می‌رسد مسخره‌ترین حالت نظم و هماهنگی را در خود جای داده است. ابتدا شبیه یکی از قسمت‌های مجموعه تلویزیونی «دارودسته»(Gang) ظاهر شده و بعد سریع به داستانی خنده‌دار و جاسوسانه تبدیل می‌شود که بر اساس رابطه رمانتیک و دوستانه بین دو مرد بالغ شکل می‌گیرد.

رابطه بین این دو خیلی خوب از آب درآمده، نه تنها به این خاطر که کیج و پاسکال کنار هم واقعا خوش می‌درخشند، بلکه به این دلیل که فیلم دنیایی را به نمایش گذاشته که با وجود مسخره بودنش، قوانین خاص خودش را وضع کرده و از آنها پیروی می‌کند.

 

1- فیلم کمدی همه چیز همه جا به یکباره (Everything Everywhere All at Once | 2022)

ژانر: اکشن، ماجراجویی، کمدی

امتیاز: 8.9 (15100 رأی)

بهترین فیلم های کمدی 2022-همه چیز همه جا به یکباره

«همه‌چیز همه‌جا به یکباره»(Everything Everywhere All at Once) همان‌طور که از عنوانش پیداست، فیلم شلوغی است؛ حتی احمقانه‌تر و بچگانه‌تر از آنچه افتخارات و تاریخچه‌اش نشان می‌دهد، و از لحظه شروع، آن‌چنان خلاقانه بی‌‌قید و بند رها شده که باعث می‌شود تلاش‌های قبلی دنیل در مقایسه با این فیلم بسیار محدودشده و قانون‌مدار به نظر برسند.

عملکرد یئو در نقش یک زن معمولیِ به تمام معنا، بسیار منحصربفرد و حیرت‌آور است، چراکه می‌داند چگونه تمام استعدادهایش را به نحو احسن با یکدیگر ترکیب کند.

فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یکباره»(Everything Everywhere All at Once) درباره یافتن امید در دل گمشدگی است و ترسی ندارد از این‌ که نمونه جامعی از چگونگی دستیابی به این امر باشد.

 

معرفی بهترین فیلم‌های کمدی خارجی در سال‌های قبل:


فیلم‌‌های کمدی سال 2021

سال 2020

سال 2019

سال 2018

سال 2017

 

منابع: IMDB, Collider, Metacritic

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز