ورود / عضویت
برای ورود یا ثبت‌نام شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

حسين پاكدل: دوره‌ای مدیریتی بر فارابی حاکم بود که برای کمک، مرغ زنده می‌داد/آن باد که آمد با ادای طوفان، خودش را برد!

۷ سال پیش

 خانه سینما ساعت پنج عصر روز دوشنبه 18 فروردین‌ماه تا پاسی از شب میزبان اهالی سینما بود که برای گفت و گو و دیدار با هم و همچنین دیدار با مدیران سینمایی در ساختمان سمنان جمع شده بودند و البته حجم جمعیت آنچنان بالا بود که فشردگی کم‌سابقه را شاهد باشیم و بخشی از سینماگران به صورت ایستاده، شاهد رویدادی باشند که برای نخستین بار در سینمای ایران رقم خورد.

حسین پاکدل هنرمند تئاتر و سینما که اجرای این مراسم را به عهده داشت در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در سالن سیف الله داد گفت: قدرت سینما و در نگاه کلی قدرت هنر قدرتی قوی است و تجربه نشان داده هیچ پدیده ای امکان جاودانه شدن ندارد مگر اینکه لباس هنر بپوشد و از دریچه فرهنگ نمود بیرونی پیدا کند، خوشبختانه سینما این قدرت را دارد.

بخش‌هایی از مهم‌ترین و جالب‌ترین گفته‌های مطرح شده پشت تریبون این مراسم اتفاقاً توسط پاکدل در همان ابتدای مراسم و یا لابلای گفته‌های سخنرانان مطرح شد که برخی از آنها کاملاً جنبه افشاگری داشت و تاکنون رسانه‌ای نشده بود. او در بخشی از این نشست که بحث پرداخت بن به سینماگران مطرح شد، گفت: یک دوره‌ای مدیریتی بر فارابی حاکم بود که برای کمک، مرغ زنده می‌داد. خنده دار است، دیگر. بچه ها چند روز عصر با مرغ زنده می‌رفتند! چه کابوسی را گذراندیم. آن باد که آمد با ادای طوفان، خودش را برد!

وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش انتقاد شدیدی نسبت به نمایش رایگان فیلم در سینماها و طرح «سلام سینما» وارد کرد و گفت: از اساس با فیلم رایگان نشان دادن شدیداً مخالف بودم. طرح بسیار غلطی بود و حاضرم بحث کنم. آقای ایوبی می‌گویند آشتی مردم با سینما، می‌شد راه‌های دیگری پیدا کرد. ما مردم را عادت بدهیم که برای خوراک فکری شان هزینه کنند. اراده‌ای برای اینکه حقوق هنرمند را به رسمیت بشناسند نیست. واگذار کنید، حمایت کنید، حمایت انتظامی هم باید بشود. اعلام می‌شود پانصدهزار نسخه فیلم قاچاق کشف شد. خب بعدش با آن خاطیانش چه برخوردی شد؟ ما خبردار نمی‌شویم ولی خدا نکند یکی از بچه‌های سینما پایش بلغزد، شب باید در بیست و سی نشان دهیم و حیثیت خودش و خانواده و اجدادش را هم ببریم!

پاکدل در بخش‌ دیگری از صحبت‌هایش به مدیریت پیشین سینمایی اشاره کرد و گفت: با یکی از این مدیران دیدار داشتم در آن دوران و گفتم، این سینماگران بخش عمده شان شما را قبول ندارند، چه برنامه ای برای ایشان دارید؟ گفت: ما به اندازه آمریکایی ها پول نداریم که به این سینماگران بدهیم و به این حرفش هم باور داشت و دیدیم چه کردند.

 

منبع: تابناك

نظرهای منتشرشده