اصغر فرهادی و خاویر باردم، برگزیده‌های ورایتی

باردم و فرهادی جایزه تأثیرگذاری خلاقانه را دریافت کردند/ فرهادی با قهرمان جایگاه خودش را به عنوان یک فیلمساز بین‌المللی تثبیت کرد

اصغر فرهادی و خاویر باردم، برگزیده‌های ورایتی

اختصاصی سلام سینما- هر ساله مجله ورایتی از کسانی که توانسته‌اند تأثیری عمیق بر چشم‌انداز سینما بگذارند، تجلیل می‌کند و این اتفاق در سال 2021 هم افتاده است.

- خاویر باردم، برنده جایزه تأثیرگذاری خلاقانه در زمینه بازیگری

«خاویر باردم» که پیش از این جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای نقش‌آفرینی ماندگارش در فیلم سینمایی «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) به دست آورده بود، امسال نیز سال کاری شلوغی را سپری می‌کند. او در فیلم جدید «آرون سورکین» یعنی «ریکاردوس بودن» (Being the Ricardos) نقش «دسی آرناز» را در کنار «نیکول کیدمن» ایفا می‌کند. همچنین «باردم» در فیلم «رئیس خوب» (The Good Boss) که نماینده‌ی اسپانیا در اسکار امسال است، نقش «لئون دی آرانوآ» را بازی می‌کند.

«خاویر باردم» در مصاحبه با ورایتی گفته است که از واکنش مردم در اکران عمومی «ریکاردوس بودن» (Being the Ricardos) تحت تأثیر قرار گرفته است و این را هنر و نبوغ «سورکین» می‌داند که می‌تواند همه چیز را به شکلی متفاوت خلق کند و اجازه ندهد تا فیلمش از جذابیت بیفتد.

«باردم» 30 سال است که به طور حرفه‌ای مشغول بازیگری است اما می‌گوید هر قراردادی را که امضا می‌کند، احساس ناامنی دارد و تصور می‌کند که بازیگر مناسبی برای ایفای آن نقش نیست. او خود را مدیون مادرش «پیلار باردم» می‌داند که همواره او تشویق کرده است و به او می‌گفت که باید تمام تلاشت را انجام دهی، زیرا پشت سر تو افرادی هستند که استعداد بیشتر اما شانس کمتری نسبت به تو دارند.

- اصغر فرهادی، برنده جایزه خلاقانه در زمینه کارگردانی

«اصغر فرهادی» برای آمریکایی‌ها، اسمی ناشناخته در فصل جوایز نیست. دو فیلم از آثار قبلی این فیلمساز یعنی «جدایی نادر از سیمین» (A Separation) و «فروشنده» (The Salesman) اسکار بهترین فیلم بین‌المللی را برده‌اند و به نظر می‌رسد این اتفاق برای فیلم امسال او یعنی «قهرمان» (A Hero) بیفتد.

اغلب فیلم‌های «فرهادی» بر روی اتفاقات روزمره‌ی زندگی انسان‌ها تمرکز دارند. در اولین نمایش فیلم در جشنواره‌ی کن، او به ورایتی گفته بود که ایده‌ی «قهرمان» (A Hero) از دیدن انسان‌هایی گرفته است که تصور می‌کردند بخت و اقبال به آنان روی آورده است اما ناگهان سقوط کرده‌اند.

«فرهادی» در مصاحبه با ورایتی می‌گوید: "در ایران شما داستان‌هایی از آدم‌هایی می‌شنوید که کارهای انسان‌دوستانه‌ای کرده‌اند و برای مدتی کوتاه مورد توجه قرار می‌گیرند اما ناگهان فراموش می‌شوند. داستان اوج و فرود این‌گونه آدم‌ها چیزی بود که مرا تحت تأثیر قرار داد. یکی دیگر از مسائلی که مرا تشویق به ساخت این فیلم کرد، رشد روزافزون نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره انسان‌ها است. چیزی که در ایران منحصر به فرد است، تنشی است که بین گروه‌های مختلف اجتماعی، دیدگاه‌ها و ایدئولوژی‌های وجود دارد و همین می‌تواند ابزاری برای رویارویی آدم‌ها با یکدیگر باشد".

او پس از دریافت جایزه گفت: " دریافت این جایزه از طرف ورایتی برای من موجب افتخار است. یکی از ایده‌های اصلی من در طول فیلم‌برداری این بود که سعی کنم نقش کارگردان در فیلم حس نشود و آن را در پس‌زمینه‌ی فیلم محو کنم. حالا بسیار خوشحالم که از کارگردانی فیلم من این‌گونه تقدیر می‌گردد ".

«استیون گیدوس» معاون اجرایی ورایتی نیز در حاشیه‌ی مصاحبه گفت: " اصغر فرهادی با فیلم «قهرمان» (A Hero) جایگاه خودش را به عنوان یک نویسنده و کارگردان بین‌المللی تثبیت کرد. دریافت جایزه بزرگ جشنواره کن 2021، شروع تحسین‌های بین‌المللی بر فیلم جدید او بود. مانند «جدایی نادر از سیمین» (A Separation) و «فروشنده» (The Salesman)، باز هم فیلم او تحسین منتقدان و رأی‌دهندگان مراسم‌های مختلف در فصل جوایز را برانگیخته است. فیلمنامه‌های پیچیده و چندلایه با نقش‌آفرینی‌های درخشان و کارگردانی استادانه و تحسین‌برانگیز در کنار نگاهی انسان‌مدارانه، از ویژگی‌های ثابت فیلم‌های «فرهادی» است".

منبع: ورایتی

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز