معرفی طولانی ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

طولانی‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را بشناسید / از شگفت‌انگیزان (Incredibles) تا موش سرآشپز (Ratatouille) و زوتوپیا (Zootopia)

معرفی طولانی ترین انیمیشن های سینمایی تاریخ

اختصاصی سلام سینما- ساختن یک انیمیشن برای انیماتورها فرآیندی بسیار زمان‌بر است. به طوری که یک کلیپ انیمیشن 60 الی 90 ثانیه‌ای می‌تواند زمانی معادل 6 هفته را از سازنده‌ی آن انیمیشن بگیرد. با توجه به این مسئله، می‌توان درک کرد که چرا اغلب انیمیشن‌ها دارای مدت زمان نمایش کوتاهی هستند. اما در این یادداشت می‌توانید با طولانی‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما آشنا شوید.

 

10- ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings) – 132 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ-ارباب حلقه ها

اصلاً تعجبی ندارد که یکی از فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها»(The Lord of the Rings) یکی از طولانی‌ترین فیلم‌های سینمای غرب به شمار می‌رود اما این فیلم، همانی نیست که مردم فکر می‌کنند. پیش از ساخت آن سه‌گانه معروف با بازی الایجا وود و ایان مک‌کلن، در سال 1978 انیمیشنی به این نام و بر اساس رمان‌های جی. آر. آر. تالکین ساخته شده بود.

مدت زمان کلی«ارباب حلقه‌ها»(The Lord of the Rings) 132 دقیقه است. این انیمیشن اتفاقاً بازخورد خوبی داشت و حتی جان هرت هم صداپیشگی شخصیت آراگورن را به عهده داشت. اما دنباله‌ای برای آن ساخته نشد و فیلم در واقع با محاصره هلمز دیپ به پایان رسید.

 

9- فانتازیا (Fantasia) – 126 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - فانتازیا

«فانتازیا»(Fantasia) بلندترین انیمیشن ساخت دیزنی و از آنجایی که در سال 1940 ساخته شده، یکی از قدیمی‌ترین انیمیشن‌های این استودیو محسوب می‌شود. مدت زمان این انیمیشن بالای دو ساعت است. «فانتازیا 2000»(Fantasia 2000) دنبالۀ «فانتازیا»(Fantasia) بوده و در سال 1999 توسط پسر خواهر والت دیزنی ساخته شده است.

این فیلم بیشتر از چند قطعه انیمیشن تشکیل شده و داستان‌هایش را با نوای کلاسیک ارکستر فیلادلفیا ارائه می‌دهد. «فانتازیا»(Fantasia) مورد تحسین منتقدان واقع شده و اولین فیلم تجاری است که با صدای استریو و بازتولید از طریق تکنولوژی معروف به فانتاسوند نمایش داده شده بود. این انیمیشن در طول 80 سال عمر خود به یکی از پردرآمدترین فیلم‌های ایالات متحده تبدیل شده است.

 

8- شگفت‌انگیزان 2 (Incredibles 2) – 126 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - شگفت انگیزان 2

دنباله‌ی مورد انتظار «شگفت‌انگیزان»(Incredibles) محصول سال 2004، 14 سال بعد به سینما پا گذاشت. داستان «شگفت‌انگیزان 2»(Incredibles 2) دقیقاً از پایان انیمیشن اول پیش می‌رود که با توجه به این همه مدتی که از انتشار اولین قسمت می‌گذرد عجیب به نظر می‌رسد. مدت زمان قسمت دوم 126 دقیقه است.

همه گویندگان قسمت اول به جز اسپنسر فاکس که در قسمت اول صداپیشگی شخصیت دَش را انجام می‌داد در این انیمیشن حضور دارند و دلیل عدم حضور فاکس این است که کارگردان اثر برَد بِرد می‌خواست صدای دش همچنان مثل یک بچه 10 ساله باقی بماند. «شگفت‌انگیزان 2»(Incredibles 2) موفقیت دیگری را در فروش رقم زد و حتی نامزد یک جایزه اسکار و یک جایزه گلدن گلوب هم شد.

 

7- ماشین‌ها (Cars) – 117 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - ماشین ها

دیزنی و پیکسار با هم تیمی تشکیل داده و در سال 2006 انیمیشن «ماشین‌ها»(Cars) را ساخته و منتشر کردند. این اثر آخرین تجربه صداپیشگی پل نیومن در نقش داک هادسون محسوب می‌شود. برای همین شخصیت داک به فیلم‌های آینده برنگشت. اوون ویلسون صداپیشگی لایتنینگ مک‌کویین و لری د کیبل گای نیز صداپیشگی شخصیت ماتر را بر عهده دارد. ماتر یک یدک‌کش است و در رادیاتور اسپرینگز با لایتنینگ آشنا می‌شود.

مدت زمان «ماشین‌ها»(Cars) 117 دقیقه است. این انیمیشن نامزد دو جایزه اسکار شد اما به انیمیشن «خوش‌قدم»(Happy Feet) باخت. «ماشین‌ها»(Cars) در کل و با در نظر گرفتن انتشار دو دنباله آن در سال‌های 2011 و 2017 اثری موفق محسوب می‌شود.

 

6- شگفت‌انگیزان (Incredibles) - 115 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - شگفت انگیزان

اولین فیلم فرنچایز «شگفت‌انگیزان»(Incredibles) فقط 11 دقیقه از دنباله‌اش کوتاه‌تر است. در اینجا بینندگان اول با خانواده ابرقدرتمند پار آشنا می‌شوند که توانایی‌هایشان آنها را از همسایگان‌شان متمایز کرده است، حتی با اینکه هنوز از قدرت جک - جک خبردار نشده‌اند. این خانواده در حومه شهر متروویل سکونت داشته و پس از اجرای برنامۀ جابه‌جایی ابرقهرمانان و طرد آنان از جامعه مجبور شدند مخفیانه زندگی کنند.

«شگفت‌انگیزان»(Incredibles) شدیداً به موفقیت دست یافت و حتی دو جایزه اسکار هم برای بهترین فیلم پویانمایی و بهترین تدوین صدا دریافت کرد. از آنجایی که این انیمیشن پتانسیل میم شدن (meme) بالایی دارد، حتی الان هم به برخی از دیالوگ‌ها و نقل‌قول‌های آن اشاره می‌شود.

 

5- رالف اینترنت را خراب می‌کند (Ralph Breaks the Internet) - 112 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - رالف اینترنت را خراب می‌ کند

«رالف اینترنت را خراب می‌کند»(Ralph Breaks the Internet) دنبالۀ انیمیشن «رالف خرابکار»(Wreck-it Ralph) محصول سال 2012 است. این فیلم در سال 2018 توسط دیزنی منتشر شد. رالف و وانلوپی شش سال پس از قسمت اول این فرنچایز هنوز هم رفیق شفیق همدیگر هستند. در این انیمیشن ارجاعات زیادی وجود دارد؛ از پرنسس‌های دیزنی گرفته تا باز لایتیر از «داستان اسباب‌بازی»(Toy Story).

مدت زمان «رالف اینترنت را خراب می‌کند»(Ralph Breaks the Internet) 112 دقیقه است. این انیمیشن نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد و حتی برای یک اسکار بهترین فیلم پویانمایی هم نامزد شد اما جایزه را به «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی»(Spider-man: Into the Spider-Verse) باخت.

 

4- موش سرآشپز (Ratatouille) – 111 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - موش سرآشپز

«موش سرآشپز»(Ratatouille) محصول مشترک دیزنی و پیکسار است که در سال 2007 و پس از هفت سال تکامل و توسعه منتشر شد. داستان انیمیشن درباره موشی به نام رمی است که در رستورانی فرانسوی زندگی می‌کند و عاشق آشپزی است. مدت زمان «موش سرآشپز»(Ratatouille) 111 دقیقه بوده و موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی شده است.

«موش سرآشپز»(Ratatouille) پس از 13 سال از زمان انتشارش شهرت بالایی در تیک تاک بدست آورد. تولیدکنندگان محتوا در تیک تاک و بازیگران مطرحی همچون وین بردی گرد هم آمده و در سال 2020 موزیکالی به این نام ساختند و از این طریق توانستند 2 میلیون دلار برای سازمان صندوق بازیگران جمع کنند.

 

3- زوتوپیا (Zootopia) – 108 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - زوتوپیا

«زوتوپیا»(Zootopia) در سال 2016 توسط دیزنی منتشر شد. این انیمیشن داستان رفاقت را نقل می‌کند اما به جای انسان‌ها، این بار یک خرگوش و یک روباه برای حل معمایی عجیب و غریب دست به دست هم می‌دهند. روباه داستان نیک وایلد (با صداپیشگی جیسون بیتمن) باید با جودی هاپس خرگوش فیلم (جنیفر گودوین) تیمی تشکیل داده و به یک پرونده رسیدگی کنند. البته این دو زیاد هم با هم سازگاری ندارند.

در اینجا حتی ادریس البا هم در نقش بوگو، بوفالوی آفریقایی و رئیس پلیس، حضور پیدا می‌کند. مدت زمان «زوتوپیا»(Zootopia) 108 دقیقه است. این انیمیشن با مخاطب قرار دادن مسائل اجتماعی و بی‌عدالتی‌ها موفق به دریافت اسکار بهترین فیلم پویانمایی، یک گلدن گلوب، یک جایزه فیلم منتخب منتقدان و یک جایزه آنی شد.

 

2- ماشین‌ها 2 (Cars 2) – 106 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - ماشین ها 2

«ماشین‌ها 2»(Cars 2) در سال 2011 و به دنبال انیمیشن «ماشین‌ها»(Cars) محصول سال 2006 توسط دیزنی و پیکسار منتشر شد. لایتنینگ مک‌کویین با دوست صمیمی‌اش تو ماتر تیمی تشکیل داده و برای شرکت در مسابقات گراند پریکس جهانی به ژاپن و اروپا سفر می‌کنند. اما مسابقه لایتنینگ در مواجهه با دو جاسوس انگلیسی که البته ماشین هستند، به مشکل می‌خورد.

مدت زمان «ماشین‌ها 2»(Cars 2)، 106 دقیقه است. این انیمیشن نقدهای گوناگونی از سوی منتقدان دریافت کرد اما باز هم فروش موفقیت‌آمیزی داشت. اما فرنچایز «ماشین‌ها»(Cars) به اینجا ختم نمی‌شد چرا که در سال 2017 قسمت سوم آن منتشر شد.

 

1- کوکو (Coco) – 105 دقیقه

طولانی ترین انیمیشن های تاریخ - کوکو

«کوکو»(Coco)، محصول مشترک پیکسار و دیزنی، در سال 2017 منتشر شد. عامل الهام‌بخش این انیمیشن آداب و رسوم یکی از تعطیلات مکزیکی‌ها به نام روز مردگان است. «کوکو»(Coco) داستان یک پسربچه 12 ساله به نام میگل را روایت می‌کند که به موسیقی علاقه دارد اما این علاقه مورد پسند خانواده‌اش نیست. بعد میگل در سرزمین مردگان گیر می‌افتد اما پس از ملاقات با اجدادش موفق به خروج از آنجا می‌شود.

«کوکو»(Coco) یکی از گریه‌دارترین پایان‌های انیمیشن‌های غربی را دارد. این انیمیشن موفق به کسب اسکار بهترین فیلم پویانمایی و بهترین ترانه اورجینال برای آهنگ “Remember Me” شد. مدت زمان فیلم 105 دقیقه است.

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز