معرفی بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما بر اساس آراء کاربران سایت IMDB / از انیمه های میازاکی تا ساخته های چاپلین و یک فیلم از ایران

معرفی بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما

اختصاصی سلام سینما- لم دادن روی کاناپه با کوچولوهای دوست‌داشتنی خانه، یک فیلم سرگرم‌کننده و یک کاسه پر از پفیلا بدون شک یکی از بهترین روش‌های گذراندن وقت با خانواده است. اما انتخاب فیلمی که همه بخواهند ببینند زیاد هم آسان نیست و همیشه بین خواهر برادرها دعواست.

در لیست زیر، 15 فیلم خانوادگی برتر براساس آراء کاربران سایت IMDB معرفی شده‌اند که تمام اعضای خانواده از هر نسلی از آنها لذت برده و حتی بیشترشان هم شما را به یاد دوران کودکی خودتان می‌اندازند. پس چراغ‌ها را خاموش کنید، خوراکی‌هایتان را بیاورید و کیف کنید.

بهترین فیلم خانوادگی که تا به حال دیده‌اید، چه فیلمی است؟

 

1- شهر اشباح (Spirited Away | 2001)

ژانر: انیمیشن، خانوادگی، ماجراجویی

امتیاز: 8.6 (704249 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-شهر اشباح

معمولاً فیلم‌هایی مثل «شهر اشباح»(Spirited Away) را "جادویی" خطاب می‌کنند؛ فیلم‌هایی که درباره خیال‌پردازی و دوران کودکی‌اند. اما کلمه جادویی در اینجا واقعاً برازنده «شهر اشباح»(Spirited Away) است: انیمه‌ای جادویی و جادوکننده، اثری از کارگردان ژاپنی هایائو میازاکی، که حس سبکی خوشایندی را به بیننده منتقل می‌کند.

این انیمه اثری هنری و بی‌نظیر است – واقعاً توصیف دیگری درمورد آن نمی‌توان به کار برد – ما را سوار سفینه خیال‌پردازی می‌کند و کاراکترهایش هم همراهمان می‌آیند، کاراکترهایی که با دلسوزی و مهارت بالایی ساخته شده‌اند. شهر اشباح انیمۀ خنده‌دار و پرجنب و جوشی است؛ عجیب غریب و فوق‌العاده.

 

2- زندگی شگفت‌انگیز است (It’s a Wonderful Life | 1946)

ژانر: درام، خانوادگی، فانتزی

امتیاز: 8.6 (426675 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-زندگی شگفت انگیز است

آنچه فیلم «زندگی شگفت انگیز است»(It’s a Wonderful Life) را از باقی متمایز می‌کند، پایداری آن در طول این سالهاست، از آن فیلم‌هایی است که هیچ‌وقت قدیمی نشده و با گذر زمان بهتر می‌شوند، مثل «کازابلانکا»(Casablanca) یا «مرد سوم»(Third Man).

بعضی از فیلم‌ها باید فقط یک بار دیده شوند، حتی آنهایی که عالی هستند. وقتی می‌فهمی ته داستان چه می‌شود دیگر مرموز بودن و جذابیت خود را از دست می‌دهند. اما بعضی دیگر را می‌توان به دفعات نامحدودی تماشا کرد.

اینگونه فیلم‌ها مثل موسیقی خوب هر چه بیشتر دیده می‌شوند بهتر می‌شوند. «زندگی شگفت انگیز است»(It’s a Wonderful Life) در این دسته دوم قرار می‌گیرد. این فیلم مثل داستان‌های قدیمی و تأثیرگذار است، چیزی مثل «سرود کریسمس»(Christmas Carol) اما برعکس: در اینجا با قهرمانی سر و کار داریم که در یأس و ناامیدی غوطه‌ور است.

 

3- عصر جدید (Modern Times | 1936)

ژانر: کمدی، خانوادگی، درام

امتیاز: 8.5 (231022 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-عصر جدید

اگر هنوز با «عصر جدید»(Modern Times) آشنایی ندارید، اولین چیزی که باید درمورد آن بدانید این است که این فیلم خیلی خیلی بامزه و خنده‌دار است.

سکانس اول فیلم که در آن چاپلین، نقش کارگر خط تولید کارخانه را بازی می‌کند، پر از طنز ناب و فوق‌العاده است؛ مثلاً یک جا ماشین تغذیه ناگهان شروع به کار می‌کند و چاپلین هم داخل آن است. یا مثلاً در زندان به جای نمک، کوکائین می‌کشد و واکنش‌هایش خیلی بامزه‌اند.

لحظات طنز کوچک و بزرگ در این فیلم زیادند: در یکی از سکانس‌ها در بشقاب چاپلین غذای زندان می‌ریزند و او بالای سرش دنبال پرنده می‌گردد.

 

4- وال-ای (Wall.E | 2008)

ژانر: انیمیشن، خانوادگی، ماجراجویی

امتیاز: 8.4 (1053207 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-وال-ای

استودیو پیکسار با انیمیشن «وال-ای»(Wall.E) جهش بزرگی کرد، جهشی که همه می‌دانستیم پتانسیلش را دارد. این انیمیشن خانوادگی از نظر بصری چیزی کم ندارد؛ نمونه‌ای از یک اثر علمی‌تخیلی با طرح و مفهومی خیره‌کننده که توسط یک ربات دوست‌داشتنی به تصویر کشیده شده و با انرژی و دقت ساخته و پرداخته شده است.

این انیمیشن شاهکاری لذت‌بخش است. وال-ای (اسم ربات داستان) یک ربات زباله‌جمع‌کن و آخرین بازمانده از عصری است که جمع کردن زباله برای انسان‌ها بیشترین اولویت را داشت.


محبوب‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما را بشناسید


 

5- پسربچه (The Kid | 1921)

ژانر: خانوادگی، کمدی، درام

امتیاز: 8.3 (121336 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-پسربچه

فیلم «پسربچه»(The Kid) برای داستان خود از فرضیه‌های ملودرام انگیزه گرفته است. دیگر آثار چاپلین مانند «ولگرد»(The Tramp)، «سیرک»(The Circus) و «روشنایی‌های شهر»(City Lights) هم از ملودرام بی‌بهره نیستند اما این ژانر در «پسربچه»(The Kid) کارکرد بهتری داشته چرا که رابطۀ زیبای بین والدین و فرزند در اینجا از زندگی خود چاپلین سرچشمه می‌گیرد.

او این فیلم را پس از مرگ پسر نوزاد خود ساخته است. اینکه فیلم با دیداری مجدد به پایان می‌ر‌سد، خود می‌تواند دنباله‌ای از سکانس یکی مانده به آخرش باشد، چون ولگرد خود را در سرزمین رویایی و در میان گروهی از فرشتگان می‌بیند که کاراکترهای زندگی واقعی‌اش آنها را بازی کرده‌اند. اما خواب و بیدار مهم نیست، به گفته چاپلین، رونق سینما با ترکیب رویا و خاطره محقق می‌شود.

 

6- بچه‌های آسمان (Children of Heaven | 1997) (1997)

ژانر: درام، خانوادگی، ورزشی

امتیاز: 8.3 (71263 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-بچه های آسمان

«بچه‌های آسمان»(Children of Heaven) تقریباً عالی‌ترین فیلم برای کودکان و بزرگسالان است. این فیلم آن نگرش کلبی‌گرایانه و بی‌ادبانه‌ی فیلم‌های آمریکایی کودکانه را ندارد و در عوض مهربانی و پاکی در آن موج می‌زند.

«بچه‌های آسمان»(Children of Heaven) آدم را یاد آن دورانی می‌اندازد که بچه‌ها واقعا بچه بودند، نه مینیاتوری از یک استندآپ کمدین. این فیلم داستان خانه‌ای بدون غم را روایت می‌کند، داستان خواهر و برادری که به جای دعوا، بهم مهر و محبت می‌دهند، داستان موقعیت‌هایی که همه کودکان به نحوی تجربه‌‌ کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: معرفی مهم‌ترین فیلم‌های کودک و نوجوان(غیرعروسکی) ایرانی


 

7- قلعه متحرک هاول (Hawl’s Moving Castle | 2004)

ژانر: انیمیشن، خانوادگی، ماجراجویی

امتیاز: 8.2 (363549 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-قلعه متحرک هاول

«قلعه متحرک هاول»(Hawl’s Moving Castle) انیمه‌ای سرگرم‌كننده براي تمام سنين است كه نه تنها «ماداگاسكار»(Madagascar)، بلكه آثار معروف ژاپنی مثل «شهر اشباح»(Spirited Away) و «شاهزاده مونونوکه»(Princess Mononoke) را هم از دور خارج می‌کند؛ دو انیمه‌ای که هایائو میازاکی را در لیست فیلمسازان جهانی قرار دادند.

داستان جادوکننده‌ی «قلعه متحرک هاول»(Hawl’s Moving Castle) با اقتباس از رمانی انگلیسی اثر دایانا واین جونز نوشته شده است. در ورژن انگلیسی فیلم صداهای آشنایی به گوش می‌خورند: بیلی کریستال، بلایث دانر، کریستین بیل، امیلی مورتیمر، لورن باکال و جین سیمونز.

 

8- همسایه من توتورو (My Neighbour Totoro | 1988)

ژانر: انیمیشن، خانوادگی، کمدی

امتیاز: 8.2 (315445 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-همسایه من توتورو

برای کسانی که با نام میازاکی آشنا هستند، «همسایه‌ من توتورو»(My Neighbour Totoro) نیازی به معرفی ندارد؛ یکی از ارواح جنگل که به شکل خرگوشی تپلو نمایان شده، سمبل استودیو جیبلی میازاکی است و در ژاپن نقشی مثل میکی‌موس در آمریکا را دارد.

انیمه «همسایه‌ من توتورو»(My Neighbour Totoro) در سال 1988 توسط استودیو تروما به انگلیسی دوبله شد و هزینه کمی هم برای این استودیو در بر داشت.

نحوه ساخت «همسایه‌ من توتورو»(My Neighbour Totoro) در برابر فوتورئالیسم انیمیشن‌هایی مثل «حماسه»(Epic) ممکن است پیش پا افتاده بنظر برسد اما همین سادگیست که باعث تأثیرگذاری آن می‌شود. قهرمان‌های کوچک میازاکی تک بعدی و کارتونی هستند و با بلوک‌های عریض رنگی کشیده شده‌اند.

 

9- عروس شاهزاده (The Princess Bride | 1987)

ژانر: ماجراجویی، خانوادگی، فانتزی

امتیاز: 8.1 (412654 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-عروس شاهزاده

راب رینر در «عروس شاهزاده»(The Princess Bride) وقفه‌های کنجکاوی برانگیزانه‌ای ایجاد کرده است. داستان کلی فیلم درمورد قصه‌گویی و احساسات وابسته به آن است و بنابراین دیدن تصویر پدربزرگی (پیتر فالک) که مشغول قصه خواندن برای نوه بیمارش (فرد سویج) است، دور از انتظار نیست.

در جایی از فیلم، آلاله (رابین رایت) داخل رودخانه پریده و سعی می‌کند از دست سارقینش فرار کند و همینطور که در حال شنا کردن است ناگهان مارماهی‌های گرسنه دورش را می‌گیرند. بعد فیلم از این سکانس پراسترس به پدربزرگ برمی‌گردد که به نوه‌اش می‌گوید: "اما مارماهی‌ها او را نمی‌خورند."

پدربزرگ حتی به نوه‌اش می‌گوید که اگر دوست ندارد، ادامه داستان را برایش نخواند اما پسربچه مشکلی با شنیدن ادامه آن ندارد و بعد دوباره فیلم به ماجرای آلاله برمی‌گردد. با این خلاصه‌ی داستان باید بدانید که شاید حجم فانتزی در «عروس شاهزاده»(The Princess Bride) ممکن است برایتان آزاردهنده شود.

 

10- دیو و دلبر (Beauty and The Beast | 1991)

ژانر: انیمیشن، عاشقانه، خانوادگی

امتیاز: 8 (431120 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-دیو و دلبر

دیزنی در 22 نوامبر 1991 از «دیو و دلبر»(Beauty and The Beast) در سینماها پرده برداشت. این انیمشین به موفقیت تجاری و انتقادی بزرگی تبدیل شده و در شصت و چهارمین مراسم اسکار نامزد دریافت شش جایزه شد که از جمله آن می‌توان به اسکار بهترین فیلم اشاره کرد.

داستان این افسانه کلاسیک درمورد دیوی است که با نگاه کردن در آینه جادویی خود می‌تواند از تمام اتفاقات جهان خبردار شود. اما ما نیازی به آینه جادویی نداریم که بفهمیم دیزنی قرار است با این انیمیشن زیبا و سحرآمیز خود قلب و روح مردم را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار دهد.

حالا که صحبت که لحظات جادویی و سرزندگی شد، این انیمیشن بزرگ و لذت‌بخش یکی از بزرگترین انیمشین‌های تاریخ سینماست که هربار می‌تواند، بینندگان تازه متولدشده‌اش را طلسم کند.

 

11- جادوگر شهر از (The Wizard of Oz | 1939)

ژانر: ماجراجویی، خانوادگی، فانتزی

امتیاز: 8 (382074 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-جادوگر شهر از

فیلم‌ها می‌آیند و می‌روند، بعضی در خاطرمان می‌مانند و بعضی دیگر حتی ارزش فکر کردن هم ندارند. «جادوگر شهر از»(The Wizard of Oz) از آن فیلم‌هاي خاص است؛ ‌نسل‌هاي زيادي را به خود جذب كرده،‌ اما چه چيزي اينقدر اين فيلم را منحصر بفرد كرده و چرا يكي از بزرگترين فيلم‌هاي تاريخ سينما به شمار مي‌رود؟‌

اگر تكني‌كالر فوق‌العاده‌ای را كه براي اولين بار در اين فيلم ديده شد (آنجا كه دوروتي درِ سرزمين مانچكين‌ها را باز مي‌كند) كنار بگذاريم، يكي از چيزهايي كه اين فيلم را در طول زمان جاودانه نگه داشته داستان‌سرايي لذت‌بخش و مدل قديمي آن است.

 

12- كابوس قبل از كريسمس (The Nightmare before Christmas | 1993)

ژانر: انیمیشن، خانوادگی، فانتزی

امتیاز: 8 (318871 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-کابوس قبل از کریسمس

فيلم‌ها مي‌توانند دنياي جديدي برايمان بسازند اما اين اتفاق خيلي نادر است. اغلب كارگردانان دنبال رئاليسم هستند،‌دنبال دنيايي كه براي مخاطب آشنا باشد.

يكي از لذت‌هاي بي‌شماري كه «كابوس قبل از كريسمس»(The Nightmare before Christmas) به تهيه‌كنندگي تيم برتون به ارمغان آورده اين است كه حتي ذره‌اي از اين انيميشن برايمان آشنا نيست. همه چيز عجيب و شبح‌زده بنظر مي‌رسد.

حتي بابانوئل هم بدون آن لباس قرمز و سفيدش قابل تشخيص نيست. «كابوس قبل از كريسمس»(The Nightmare before Christmas) داستان تلاش براي پيوستن هالووين و كريسمس به یکدیگر بوده و به روش استاپ-موشن ساخته شده است.

 

13- اشک‌ها و لبخندها (The Sound of Music | 1965)

ژانر: بیوگرافی، درام، خانوادگی

امتیاز: 8 (217925 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-اشک ها و لبخندها

«اشک‌ها و لبخندها»(The Sound of Music) با بازی جولی اندروز و کریستوفر پلامر در دوم مارس 1965 در سینمای ریوولی نیویورک برای اولین بار به صورت جهانی به نمایش درآمد. این فیلمِ 174 دقیقه‌ای در سی و هشتمین مراسم اسکار توانست پنج جایزه، از جمله جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند. چه کسی گفته خوشحالی را نمی‌شود خرید؟ تا وقتی این اثر رابرت وایز در حال پخش باشد، می‌شود.

پس نباید لحظه‌ای درنگ کرد و از تماشای این لذت محروم شد. «اشک‌ها و لبخندها»(The Sound of Music) باعث می‌شود دوباره به فیلم‌‌ها اعتماد پیدا کنید، و اگر ساکت بنشینید و فرمان را دستش بدهید حتی ممکن است دوباره به بشریت هم اعتمادتان جلب شود.

همه اینها با طنز جذاب، شادی پایدار، معنویت ساده و واقعی و ماجراهای عاشقانه‌اش شکل می‌گیرند. این فیلم می‌تواند با زیباترین چیزی که در زندگی‌تان دیده‌اید، رقابت کند. «اشک‌ها و لبخندها»(The Sound of Music) فیلمی منحصربفرد است.


فیلم‌های عاشقانه براساس واقعیت کدامند؟


 

14- قلعه‌ای در آسمان (Castle in the Sky | 1986)

ژانر: انیمیشن، ماجراجویی، خانوادگی

امتیاز: 8 (159121 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-قلعه ای در آسمان

«قلعه‌ای در آسمان»(Castle in the Sky) شاید ساده‌ترین اثر اکشن-ماجراجویانه میازاکی باشد. بعلاوه، از نظر موضوعی هم کمترین پیچیدگی را دارد. گرچه رنگ و بویی از پیام‎‌های ضدجنگی و محیط‌زیستی در آن دیده می‌شود اما همه در پس داستان پنهانند و از این جهت، با بسیاری از آثار میازاکی مثل «شاهزاده مونونوکه»(Princess Mononoke) تفاوت دارد.

به گفته میازاکی "هدف از این فیلم، ایجاد اثری لذت‌بخش برای کودکان بوده"، و از این نظر هم موفق شده است. مانند یک آهنگ‌ کریسمسی، "کودکان 1 تا 92 ساله" از این فیلم لذت خواهند برد. گرچه شاید برای آنهایی که در قسمت کم سن و سال‌تر این طیف قرار می‌گیرند، کمی ترسناک باشد.

 

15- شگفت‌انگیز (Wonder | 2017)

ژانر: درام، خانوادگی

امتیاز: 8 (154965 رأی)

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینما-شگفت انگیز

چطور می‌شود یک داستان را طوری تعریف کرد که هم برای کودکان به اندازه کافی واضح و ساده باشد و هم در عین حال ظرافت و عمق داشته باشد؟ «شگفت‌انگیز»(Wonder) داستان پسربچه‌ای مبتلا به سندروم تریچر کالینز و آدم‌های اطرافش را روایت می‌کند.

این فیلم در عین اینکه موضوعاتش را در پس پرده پنهان نگه داشته اما به تدریج به آنها اضافه می‌کند و این رویکرد را از طریق تغییر دائم چشم‌انداز داستان به اجرا درمی‌آورد. در ابتدا ماجرا درباره پسربچه‌ای بیمار است اما کم‌کم گسترش یافته و به فیلمی درباره جامعه تبدیل می‌شود.

 

منابع: ScreenRant, IMDB, Hollywood Reporter, Guardian, Vulture

 

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز