معرفی انیمیشن های زیر 90 دقیقه، از سال های جدید و قدیم

معرفی بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه که می توانید آنها را تماشا کنید / از شیرشاه و دیو و دلبر تا مدفن کرم های شب تاب و شبح درون پوسته

معرفی انیمیشن های زیر 90 دقیقه، از سال های جدید و قدیم

اختصاصی سلام سینما- اینکه فکر و ذهن خود را مشغول نکرده و سه ساعت تمام از وقت خود را صرف دیدن انیمیشن‌ها و فیلم‌های سینمایی طولانی مدت کنید، بسیار عالی است، اما گاهی اوقات نیازمند داستان خوبی هستید که به زیبایی و در مدت زمان مناسب و کمتر از 90 دقیقه بیان شود.

به هر حال، شما نیز فرد گرفتاری هستید و مسئولیت زیادی بر روی دوش شماست! شاید فرصت کوتاهی داشته باشید، یا شاید بخواهید که در ساعات پایانی شب، به سراغ یک انیمیشن رفته و آن را تماشا کنید. انگیزه‌ی شما هر چه باشد، در اینجا به چند انیمیشنی که مدت زمان کوتاهی دارند اشاره کردیم که ارزش دارند وقت محدود خود را صرف آنها کنید.

 

1- انیمیشن شیرشاه (The Lion King | 1994)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-شیرشاه

«شیرشاه»(Lion King) حماسی‌ترین فیلم والت دیزنی است که یکی از کوتاه‌ترین فیلم‌ها به شمار می‌آید که تنها 89 دقیقه است و در این مدت، چرخه‌ی زندگی سیمبا به نمایش در می‌آید.

به عبارت دیگر، این فیلم به داستان زندگی سیمبا از دوران کودکی تا دوران نوجوانی و دوران زندگی با یک گراز وحشی و یک میرکت، و همچنین دوران جوانی و روبرو شدن با عموی شرور خود، یعنی اسکار (با صداگذاری جرمی آیرونز با آن صدای خش‌دار و شیطانی‌اش) می‌پردازد.

این فیلم تنها نسخه‌ای از هملت است که مدت زمان آن کمتر از 3 ساعت می‌باشد. (89 دقیقه)

 

2- انیمیشن داستان اسباب بازی (Toy Story | 1995)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-داستان اسباب بازی

مردم آمریکا با انتشار انیمیشن «داستان اسباب‌بازی»(Toy Story) در 22 نوامبر 1995 در سینماها، با وودی و باز آشنا شدند. این انیمیشن که نامش اکنون به یک فرنچایز تبدیل شده، در شصت و هشتمین مراسم اسکار نامزد چهار جایزه شد.

داستان اسباب‌بازی، این کلاسیک جاودانه، شگفت‌انگیز و موفق، اولین فیلم بلندیست که کاملاً توسط تصاویر کامپیوتری ساخته شده است.

می‌توانید در مورد بهتر بودن ماجراهای وودی و بازلایتیر نسبت به دنباله‌ها و نسخه‌های بعدی فیلم بحث کنید، اما نمی‌توانید در خصوص مدت زمان هدفمند و کوتاه فیلم بحث و مجادله کنید. شرکت پیکسار به زمان زیادی برای تعیین یک استاندارد برای مشخصه‌های انیمیشن کامپیوتری این فیلم نیاز نداشت که از این رو، نسخه‌های بعدی آن از نظر زمانی با آن برابری نمی‌کنند. (81 دقیقه)

 

3- انیمیشن آقای فاکس شگفت‌انگیز (Fantastic Mr.Fox | 2009)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-آقای فاکس شگفت انگیز

با توجه به علاقه وس اندرسن به آثار استاتیک، متقارن، تا سرحد افراط منظم و هنرمحور، تعجبی نیست که اینقدر طول کشیده تا به سراغ ساخت انیمیشن بیاید. به این ترتیب اگر اندرسن – تاجر نوستالژی که بنظر می‌رسد فیلم‌های ظاهراً معاصرش همیشه در گذشته‌ای غیر قابل جبران به وقوع می‌پیوندند – قرار بود کارتون بسازد، احتمالاً سختی‌های استاپ‌موشن را بر کمال بی‌روح تصاویر کامپیوتری ترجیح می‌داد. (87 دقیقه)

 

4- انیمیشن دیو و دلبر (Beauty and The Beast | 1991)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-دیو دلبر

دیو این افسانۀ کلاسیک، آینه‌ای جادویی دارد که با نگاه کردن در آن می‌تواند از اتفاقات جهان باخبر شود. اما ما به چنین آینه‌ای نیاز نداریم که بفهمیم دیزنی قرار است با این انیمیشن فوق‌العاده زیبا قلب و روح هزاران نفر را در سراسر جهان از آن خود کند.

راجر ایبرت دربارۀ این انیمیشن می‌گوید: «دیو و دلبر»(Beauty and The Beast) تمام موانع را پشت سر گذاشت و مستقیماً به قوی‌ترین خاطرات دوران کودکی‌ام نفوذ کرد. در آن زمان انیمیشن واقعی‌تر از فیلم‌های لایواکشن به نظر می‌رسید. حین تماشای این فیلم متوجه شدم به شکلی مستقیم و لذت‌بخش درگيرش شده‌ام؛‌ كاری كه می‌كردم "نقد" نبود، من داشتم به يک داستان و موسيقی‌ها‌ی فوق‌العاده‌اش گوش می‌كردم و لذت می‌بردم. (84 دقیقه)

 

5- انیمیشن همسایه من توتورو (My Neighbour Totoro | 1988)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-همسایه من توتورو

این فیلم کودکانه برای جهانی ساخته شده که باید می‌داشتیم، نه جهانی که هم‌اکنون داریم. در اینجا از بدی خبری نیست: نه شروری هست، نه دعوایی، نه آدم بدی. در این دنیا بچه‌ها اصلاً با هم دعوا نمی‌کنند و خبری از هیولاهای ترسناک یا تاریکی پیش از طلوع آفتاب نیست.

اینجا تنها مهربانی وجود دارد و بس؛ جهانی که در آن اگر وسط جنگل با موجودی عظیم‌الجثه روبرو شوی، روی شکمش دراز میکشی و چرت می‌زنی. توتورو، موجود بانمک داستان، گرچه کمی بزرگ است اما در مواقع لزوم می‌تواند فرز و چابک شود. این اثر فوق‌العادۀ هایائو میازاکی در 86 دقیقه لذتی خالص را به ارمغان می‌آورد. (86 دقیقه)

 

6- انیمیشن شبح درون پوسته (Ghost in the Shell | 1995)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-شبح درون پوسته

«شبح درون پوسته»(Ghost in the Shell)، اثری از مامورو اوشی، با اقتباس از یک مانگای سایبرپانک ژاپنی اثر ماسامونه شیرو ساخته شده است. این فیلم یکی از انیمه‌های بسیار خوب دهه 90 به حساب می‌آید.

داستان 83 دقیقه‌ای فیلم در ژاپنی آینده‌گرایانه رخ می‌دهد که در آن پیشرفت‌های سیبرنتیک بسیار معمول هستند و کاراکتر اصلی‌اش، سرگرد موتوکو کوزاناگی، به دنبال دستگیری هکری فراریست که مغزهای مقامات دولتی را در اختیار گرفته است. این فیلم از نظر بصری تا دو دهه بر اکشن هالیوود تاثیرگذار بوده است. (83 دقیقه)

 

7- انیمیشن مدفن كرم‌های شب‌تاب (Grave of the Fireflies | 1988)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-مدفن کرم های شب تاب

در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم، بمب‌افکن‌های آمریکایی بمب‌های ناپالم را روی شهرهای ژاپن می‌ریختند و طوفان آتش ایجاد می‌کردند. این بمب‌ها که بلندتر از یک قوطی حلبی اما به همان اندازه قطور بودند، دُم‌هایی پارچه‌ای به انتهایشان وصل بود که هنگام افتادن روی زمین منظره زیبایی ایجاد می‌کردند.

پس از افتادن روی زمین چند لحظه ساکن بوده و بعد ناگهان منفجر شده و اطرافشان پر از آتش می‌شد. در یکی از محله‌های مسکونی ژاپن‌، خانه‌ها از چوب ساخته شده‌ بودند و در این شرایط مقابله با آتش غیرممکن بود.

«مدفن کرم‌های شب‌تاب»(Grave of the Fireflies) آنچنان بار عاطفی بر دوش دارد که باعث می‌شود نسبت به صنعت انیمیشن بازاندیشی شود. از همان روزهای ابتدایی اکثر انیمیشن‌ها در قالب "کارتون" برای بچه‌ها و خانواده‌ها ساخته می‌شدند. (89 دقیقه)

 

8- انیمیشن دامبو (Dumbo | 1941)

بهترین انیمیشن های زیر 90 دقیقه-دامبو

چهارمین انیمیشن شرکت والت دیزنی که از آن به عنوان نمونه‌ای از سادگی و کارآیی یاد می‌شود، به منظور جبران خسارت‌های فیلم «فانتازیا» ساخته شد. با این وجود، ما در 64 دقیقه از این «دامبو»(Dumbo)، شاهد فیل‌های پرنده‌ای هستیم که درس ارزشمندی را در دوستی بین موش و فیل به ما می‌آموزد.

به علاوه ما شاهد تجربه‌ی شگفت‌انگیز دیدن این صحنه هستیم که بزرگسالان به کودکان 5 ساله‌‌ای که این فیلم را دیده‌اند، توضیح می‌دهند که چرا دامبو در صحنه‌ای از این فیلم مست می‌شود. (در مورد دیگر نمونه‌های قدیمی که مدت زمان کوتاه و کارآمدی دارند، می‌توان گفت که تقریباً تمامی انیمیشن‌های شرکت دیزنی، از جمله بامبی، زیبای خفته و کتاب جنگل، مدت زمان آنها زیر 80 دقیقه می‌باشد). (64 دقیقه)

 

منبع: Vulture, Roger Ebert.com, Hollywood Reporter

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز