معرفی پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان که فیلم‌های آنها بیشترین جایزه‌ها را برده است/ از بونگ جون هو و نولان تا جیمز کامرون و استیون اسپیلبرگ

معرفی پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان

اختصاصی سلام سینما- امروزه کارگردانان محبوب و پرکاری در سینمای مدرن حضور دارند اما گاهی اوقات از نظر اهدای جوایز به آنها توجهی نمی‌شود و کارگردانان محبوب مردم لزوماً همان‌ کارگردانانی نیستند که جوایز را با خود به خانه می‌برند.

اما گاهی نیز این افتخارات به درستی اهدا می‌شوند و طرفداران از فیلم‌ها و کارگردانانی که سال به سال نامزد می‌شوند، راضی هستند.

کارگردانانی که معمولاً مورد توجه آکادمی اسکار قرار گرفته‌اند، فیلم‌های زیادی را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند و اغلب این فیلم‌های عزیزشان در دسته‌های متعددی نامزد شده و برایشان فرصتی برای دریافت جایزه‌های گوناگون فراهم می‌شود.

 

15. بونگ جون-هو

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-بونگ جون هو

بونگ جون-هو در کارنامه خود فیلم‌های بی‌نظیری همچون «برف‌شکن»(Snowpiercer) و «میزبان»(Host) را دارد و بالاخره در سال 2019 برای اثر درخشانش یعنی «انگل»(Parasite) موفق به دریافت جایزه اسکار شد که واقعاً لیاقتش را داشت. اسکارهایی که او برای این اثر دریافت کرده، هم برای کارگردانی و هم برای نویسندگی بوده‌اند.

علاوه بر اینها، فیلم «انگل»(Parasite) در سال 2020 جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم بین‌المللی را از آکادمی اسکار دریافت کرد و در مجموع 4 جایزه اسکار را به ثبت رساند.

 

14. گیرمو دل تورو

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-گیرمو دل تورو

گیرمو دل تورو فیلم‌های محبوب زیادی را کارگردانی کرده است؛ از «هزارتوی پن»(Pan’s Labyrinth) گرفته تا «پسر جهنمی»(Hellboy) و «قله‌ای به رنگ خون»(Crimson Peak) و «حاشیه اقیانوس آرام»(Pacific Rim).

گیرمو دل تورو «شکل آب»(Shape of Water) را مورد استقبال مخاطبان و منتقدان قرار گرفت را نیز کارگردانی کرده است که اسکارهای متعددی را به ارمغان آورده کسب کرد.

«هزارتوی پن»(Pan’s Labyrinth) برنده 3 جایزه اسکار برای بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی صحنه و بهترین چهره‌پردازی و «شکل آب»(Shape of Water) برنده 4 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

 

13. کاترین بیگلو

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-کاترین بیگلو

کاترین بیگلو بیشتر با فیلم «مهلکه»(Hurt Locker) شناخته می‌شود که برایش بیشترین تعداد اسکار را به همراه داشت. او همچنین کارگردان فیلم‌های «سی دقیقه بامداد»(Zero Dark Thirty)، «نقطه شکست»(Point Break) و «دیترویت»(Detroit) نیز بوده که هم مورد توجه منتقدان و هم مخاطبان قرار گرفتند.

«مهلکه»(Hurt Locker) برنده 6 جایزه اسکار شد که از جمله آنها می‌توان به جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان اشاره کرد. «سی دقیقه بامداد»(Zero Dark Thirty) هم توانست 1 اسکار را از آن خود کند.

 

12. الخاندرو گونسالس اینیاریتو

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-الخاندرو گونسالس اینیاریتو

الخاندرو گونسالس اینیاریتو بیشتر برای کارگردانی دو فیلم محبوب و اسکارگرفتۀ خود شناخته می‌شود اما در کارنامه‌اش آثار درخشان دیگری نیز وجود دارند. اینیاریتو برای نویسندگی و کارگردانی 5 جایزه اسکار برده اما فیلم‌هایش جایزه‌هایش بیشتری نیز برده‌اند.

«مرد پرنده‌»(Birdman) برنده 4 اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم شد. «بازگشته»(Revenant) موفق به کسب 3 اسکار از جمله بهترین بازیگر برای لئوناردو دی‌کاپریو شد و «بابل»(Babel) نیز 1 اسکار را با خود به همراه آورد.

 

11. کریستوفر نولان

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-کریستوفر نولان

کریستوفر نولان تنها کارگردان این لیست است که هنوز موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردان یا حتی بهترین فیلم نشده و این موضوع تقریباً تمام کسانی را که با سبک کارگردانی و نویسندگی او آشنا هستند، آزرده‌خاطر می‌کند.

تقریباً تمام فیلم‌های او از نظر انتقادی و تجاری موفق عمل کرده‌اند، و گر چه نامزدی‌های زیادی را به خود اختصاص داده اما به نظر می‌رسد آکادمی اسکار همیشه در مرحله نهایی از او غافل می‌شود.

با این حال فیلم‌های او در دسته‌های دیگری برنده شده‌اند، مثلاً «تلقین»(Inception) و «دانکرک»(Dunkirk) به ترتیب 4 و 3 جایزه اسکار را با خود یدک می‌کشند.

 

10. آلفونسو کوارون

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-آلفونسو کوارون

آلفونسو کوارون در دهه اخیر 2 جایزه اسکار بهترین کارگردان را از آن خود کرده است؛ یکی برای فیلم «جاذبه»(Gravity) در سال 2013 و دیگری برای «رما»(Roma) در 2018.

«جاذبه»(Gravity) تریلری علمی تخیلی در مورد یک فضانورد است که در فضا گیر افتاده و در راه بازگشت به زمین 7 جایزه اسکار را با خود به همراه آورده است. این فیلم همچنین باعث شد آلفونسو کوارون به اولین فیلمساز مکزیکی تبدیل شود که برنده اسکار بهترین کارگردان شده است.

کوارون در کارنامه خود نامزدی اسکار در شش دسته مختلف دیگر را نیز به ثبت رسانده است؛ موفقیتی که تنها با والت دیزنی و جورج کلونی به اشتراک گذاشته شده است.

 

9. دیمین شزل

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-دیمین شزل

دیمین شزل 35 ساله با فیلم «سرزمین لالا»(La La Land) در سال 2016 به جوان‌ترین فردی تبدیل شد که تا به حال برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین کارگردان شده است. «سرزمین لالا»(La La Land) درامی موزیکال است و در آن اما استون و رایان گاسلینگ نقش‌آفرینی می‌کنند.

این فیلم در 5 دسته دیگر نیز به جز بهترین کارگردان توانست جایزه اسکار را کسب کند که از جمله آنها می‌توان جایزه بهترین فیلم را نام برد. فیلم «شلاق»(Whiplash) هم برنده 3 اسکار شد.

بعلاوه، فیلم «اولین مرد»(First Man)، که در مورد زندگی اولین انسان قدم‌گذاشته بر ماه یعنی نیل آرمسترانگ و مأموریت آپولو 11 ساخته شده نیز اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را دریافت کرد.

 

8. سم مندز

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-سم مندز

از بین 8 فیلمی که سم مندز کارگردانی کرده، 5تای آنها در دسته‌های مختلف موفق به دریافت اسکار شده‌اند. فیلم «زیبای آمریکایی»(American Beauty) برای او تا به این جای کار بزرگترین موفقیتش را به ارمغان آورده است؛ جایزه اسکار و گلدن گلوب برای بهترین کارگردانی.

این فیلم با دریافت 5 جایزه، بیشترین میزان اسکار را از آن خود کرده است. آخرین اثر او «1917»(1917) نیز از نظر منتقدان، موفقیت بسیار بزرگی بود و در بین 10 نامزدی در نود و دومین مراسم اسکار توانست برنده 3 جایزه شود.

او همچنین دو فیلم امتیازبالای «جیمز باند» یعنی «سقوط آسمان»(Skyfall) و «شبح»(Spectre) را نیز کارگردانی کرده که به ترتیب برنده 2 و 1 اسکار شده‌اند.

 

7. انگ لی

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-آنگ لی

انگ لی فیلمسازی تایوانی است. فیلم 2013 او یعنی «زندگی پی»(Life of Pi)، احتمالاً معروف‌ترین فیلم او با 11 نامزدی اسکار و 4 جایزه (از جمله بهترین کارگردانی) باشد اما این اولین باری نیست که لی جوایز اسکار را جارو می‌کند و می‌برد.

این فیلم داستان نوجوانی است که از یک کشتی در حال غرق نجات پیدا می‌کند و با یک ببر بنگال در قایقی در اقیانوس آرام سرگردان شده است.

فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان»(Crouching Tiger, Hidden Dragon) با تعداد جوایز برابر با فیلم «زندگی پی»(Life of Pi)، یکی از اثربخش‌ترین فیلم‌های زمان خود به شمار می‌رود.

به جز این، فیلم دیگری از لی به نام «کوهستان بروکبک»(Brokeback Mountain) با نقش‌آفرینی هیث لجر و جیک جیلنهال نیز 3 اسکار را از آن خود کرده است.

 

6. کلینت ایستوود

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-کلینت ایستوود

یکی از بزرگترین بازیگرانی که به کارگردانی روی آورده، بدون شک کلینت ایستوود است. او شهرت جهانی‌اش را با بازی در فیلم‌های وسترن درخشانی چون «خوب، بد، زشت»(The Good, the Bad, and the Ugly)  بدست آورده است.

در طی سالها او نه تنها در کلاسیک‌های موفق بسیاری به نقش‌آفرینی پرداخته بلکه برخی از آنان مانند «تک‌تیرانداز آمریکایی»(American Sniper) را هم کارگردانی کرده و برنده اسکار شده است.

فیلم «محبوب میلیون دلاری»(Million Dollar Baby) و «نابخشوده»(Unforgiven) هر دو 4 اسکار دریافت کرده که از جمله می‌توان جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را نام برد.

 

5. فرانسیس فورد کوپولا

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-فرانسیس فورد کوپولا

فرانسیس فورد کوپولا به کارگردانی و نویسندگی فیلم‌های بی‌نظیری معروف است؛ از «پدرخوانده»(The Godfather) گرفته تا «اینک آخرالزمان»(Apocalypse Now) و «پاتن»(Patton).

کوپولا خود موفق به دریافت 6 جایزه اسکار شده است؛ از جمله جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی برای معروف‌ترین آثارش که در طول زمان بارها و بارها خود را ثابت کرده‌اند.

قسمت‌های اول و دوم «پدرخوانده»(The Godfather) روی هم 9 اسکار دریافت کرده‌اند؛ از بازیگری گرفته تا نویسندگی و کارگردانی. «پاتن»(Patton) با خود 7 اسکار به خانه برد و «اینک آخرالزمان»(Apocalypse Now) هم موفق شد 2 اسکار بدست آورد.

 

4. پیتر جکسون

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-پیتر جکسون

رمان «ارباب حلقه‌ها»(The Lord of The Rings) اثر جان رونالد روئل تالکین با فروش بیش از 150 میلیون نسخه در جهان یکی از پرفروش‌ترین رمان‌ها است اما آنچه شهرتش را به ابعادی فضایی رساند، فیلمی است که پیتر جکسون با اقتباس از آن ساخته است.

او با ساخت یک فیلم از کتابی که برای تبدیل شدن به فیلم بسیار بلندپروازانه بنظر می‌رسید، به تنهایی یکی از بزرگترین فرنچایز هالیوود کنونی را ایجاد کرده است. این فرنچایز در مجموع حدود 6 میلیارد دلار بدست داده و 17 جایزه اسکار را از آن خود کرده است.

فیلم «کینگ کونگ»(King Kong) نیز همچنان یکی از درخشان‌ترین آثار جکسون بوده است که برای جلوه‌های تصویری برجسته خود موفق به دریافت 3 جایزه اسکار و جوایز متعدد دیگر شده است.

 

3. مارتین اسکورسیزی

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-مارتین اسکورسیزی

گرچه امروزه موفقیت بسیاری از کارگردانان (اعم از انتقادی و تجاری) ناشی از کار بر روی فیلم‌ها و فرنچایز بزرگ هالیوودی است اما مارتین اسکورسیزی با ابزارهای هنری کار می‌کند و تنها به ساخت شاهکارهای منحصر به فرد می‌پردازد و این حقیقت که او تنها کارگردان زنده‌ای است که تا این اندازه در کارنامه خود نامزدی بهترین کارگردان را دارد، گواه این امر است.

فیلم‌های «هوانورد»(Aviator) و «هوگو»(Hugo) هر دو برنده 5 اسکار شده‌ و فیلم «رفتگان»(The Departed) اسکار بهترین کارگردانی و 3 اسکار دیگر را برای او به ارمغان آورده است.

 

2. جیمز کامرون

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-جیمز کامرون

جیمز کامرون به عنوان یک کارگردان، حرفه‌ای افسانه‌ای داشته و برجسته‌ترین فرنچایزهای سینمای مدرن را ساخته است، مثلاً فرنچایز «نابودگر»(The Terminator) یا «تایتانیک»(Titanic) و «آواتار»(Avatar) که رکوردهای بسیاری را، هم از نظر فروش و هم از نظر تعداد جوایز زده‌اند.

این دو فیلم با بدست آوردن مبلغی بالغ بر 2 میلیارد دلار در سراسر جهان، تا سالها جزو بزرگترین فیلم‌های تاریخ به شمار می‌رفتند. بعلاوه، «تایتانیک»(Titanic) رکورد بیشترین تعداد اسکار را دارد. از دید بسیاری، «نابودگر 2»(The Terminator 2) کامل‌ترین نوع اکشن بوده و 4 اسکار نیز برده است.

 

1. استیون اسپیلبرگ

پرافتخارترین کارگردانان سینمای جهان-استیون اسپیلبرگ

از نظر تعداد جوایز اسکار، هیچ کارگردانی به گرد پای استیون اسپیلبرگ نمی‌رسد. اثر او بر صنعت سینمای مدرن غیرقابل انکار است، و تعجبی ندارد که یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ باشد.

فیلم «آرواره‌ها»(Jaws) 3 جایزه اسکار کسب کرد. «فهرست شیندلر»(Schindler’s List) و «نجات سرباز رایان»(Saving Private Ryan) با دریافت 7 و 5 اسکار، از جمله اسکار بهترین کارگردانی، کاملاً نشان دادند ژانر درام-جنگی تا چه اندازه می‌تواند صعود کند.

«مهاجمان صندوق گمشده»(Raiders of the Lost Arc) و «ای.تی»(E.T) هر کدام 4 اسکار و «پارک ژوراسیک»(Jurassic Park) 3 اسکار بدست آورده‌اند.

 

منبع: ScreenRant

نویسنده، مترجم و پژوهشگر حوزه سینما

نظرهای منتشر شده

پربازدیدترین خبرهای روز