طولانی ترین تشویق در جشنواره فیلم ونیز امسال برای فیلم Dune

با وجود نقدهای متفاوت، فیلم «تل ماسه»(Dune) در اولین نمایش خود در ونیز 6 دقیقه توسط منتقدین تشویق شد، این طولانی‌ترین تشویقی بود که جشنواره فیلم امسال، تاکنون به خود دیده بود.

طولانی ترین تشویق در جشنواره فیلم ونیز امسال برای فیلم Dune

ترجمه اختصاصی سلام سینما - با وجود نقدهای اولیه مختلف، «تل ماسه»(Dune) در اولین نمایش خود در جشنواره فیلم ونیز، 6 دقیقه توسط حضار تشویق شد. «تل ماسه»(Dune)، یک فیلم علمی - تخیلی و ماجراجویی است که بر اساس رمانی از فرانک هربرت، به همین نام، ساخته شده است.

درحالی‌که درگذشته نیز فیلم‌هایی بر اساس این رمان ساخته شده بود، پیش‌بینی می‌شود؛ این دیگر نسخه نهایی باشد. این فیلم مطمئناً با دنیس ویلنیو به‌عنوان کارگردان و با بازیگران درجه یکی مانند تیموتی شلمی، اسکار آیزاک، زندیا کلمن، ربکا فرگوسون، جیسون موموآ و جاش برولین، پتانسیل بالایی دارد.

عکس دو نفره از تیموتی شالامت و بازیگر زن، بازیگر فیلم تل ماسه در صحنه ای از فیلم - معرفی فیلم تل ماسهدرحالی‌که «تل ماسه»(Dune)، در انتظار اکران سینمایی خود در 22 اکتبر(30 مهر) امسال است، در جشنواره‌های مختلف فیلم حضور دارد و اخیراً در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد. واکنش‌های منتقدان خیلی زود شروع شد و بسیار متفاوت بود.

فیلم به دلیل جلوه‌های بصری و بازیگرانش مورد تمجید قرار گرفت، اما به دلیل این که تنها روایت بخشی از داستان بود، مورد انتقاد قرار گرفت. از آن جا که هیچ تضمینی برای ساخت سری بعد این فیلم در کار نیست، برخی تماشاچیان از کامل نبودن فیلم، ناامید شده و معلوم نیست که پیگیر سری دوم این فیلم باشند.

بر اساس اخبار منتشرشده، علی‌رغم این نظرات متفاوت، «تل ماسه»(Dune) در اولین نمایش خود در ونیز، 6 دقیقه توسط جمعیت تشویق شد و جمعیت زیادی هم خارج از سالن نمایش حضور داشتند. «تل ماسه»(Dune) برای اولین‌بار در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز، به نمایش درآمد.

عکس تکی از تیموتی شالامت بین صضخره و صحرا، بازیگر فیلم تل ماسه در صحنه ای از فیلم - معرفی فیلم تل ماسه

تماشاچیان پس از اتمام فیلم، بازیگران و کارگردان فیلم را با طولانی‌ترین تشویقی که در جشنواره فیلم های یک سال اخیر، دیده شده؛ مورد استقبال قرار دادند. نخستین اکران «تل ماسه»(Dune)، یک رویداد خیره‌کننده بود که یادآور اکران‌های قبل از همه‌گیری ویروس کرونا بود.  

تشویق‌های مداوم در پایان فیلم، نشان می‌دهد که تماشاگران بدون توجه به نقدهای اولیه کاملاً پذیرای فیلم بودند. دنیس ویلنیو اعلام کرده است که «تل ماسه»(Dune)، فقط بخش کوچکی از برنامه‌هایی است که برای سری دوم این فیلم دارد.

درحالی‌که وعده‌های یک فیلم، حتی گیراتر و جذاب‌تر از خود فیلم است، اما عملی شدن این وعده تا حد زیادی به چگونگی استقبال از فیلم اول بستگی دارد. «تل ماسه»(Dune) باید به‌اندازه کافی موفق باشد که چراغ سبز را برای ساخت دنباله بعدی دریافت کند.

عکس تکی از تیموتی شالامت در باد ، بازیگر فیلم تل ماسه در صحنه ای از فیلم - معرفی فیلم تل ماسه

تاکنون که نظرات مختلف و تشویق حضار، نشان‌دهنده پتانسیل بالای این فیلم است، اما این سؤال باقی می‌ماند که آیا این پتانسیل، به‌اندازه کافی خواهد بود یا خیر. درکل، مسئله‌ای که تا الان در مورد «تل ماسه»(Dune) درست به نظر می‌رسد، این است که این فیلم، یک تجربه بزرگ از جلوه‌های بصری برای منتقدان است.

بازبینی‌های اولیه، داستان خاص حماسی، جلوه‌های بصری و عظیم بودن پروژه این فیلم را ستایش می‌کند، حتی اگر داستان آن به مذاق برخی خوش نیاید. تا اینجا که به نظر می‌رسد، برداشت ویلنیو از رمان علمی-تخیلی هربرت، درست و به جا باشد و او با بینش خود، توانسته برخی از مخاطبان را شیفته خود کند.

بااین‌حال، نقدهای مختلف و تصمیم برای اکران همزمان این فیلم، در سینماها و در HBO Max ، این سؤال را مطرح می‌کند که آیا این واکنش‌های اولیه با موفقیت گیشه برای «تل ماسه»(Dune) همراه خواهد شد یا خیر. باید منتظر ماند و دید.

منبع: Screenrant

نظرهای منتشر شده